معادن

صلاحیت‌های کارشناس رسمی دادگستری رشته معادن

صلاحیت‌های کارشناس رسمی دادگستری رشته معادن

کارشناس رسمی دادگستری رشته معادن پس از قبولی در آزمون کارشناس رسمی دادگستری و اخذ پروانه می‌تواند فعالیت‌های خود را در این حوزه گسترش دهد. افرادی که به عنوان کارشناس رسمی دادگستری در رشته معادن انتخاب می‌شوند باید دارای صلاحیت‌هایی باشند. طبق صلاحیت‌های به دست آورده، افراد کارشناس در مواقعی که نیاز به نظریه کارشناسی باشد، صاحب نظر بوده و با اظهار نظر در خصوص پرونده‌های مربو ط به رشته معادن باعث پیشرفت وتسریع در روند پرونده خواهند شد.

از جمله صلاحیت‌های کارشناس معدن که به عنوان کارشناس دادگستری منتخب می‌شود می‌توان به آشنایی و تسلط داشتن به مراحل مختلف اکتشاف و بهره برداری معادن، توانایی بررسی فنی معادن، توانایی برآورد هزینه استخراج از معدن، برآورد هزینه سود معدن، برآورد خسارت‌های تخریب معدن، برآورد خسارات مالی معدن، بهره برداری معادن رو باز، بهره برداری و برآورد سود معادن زیر زمینی، تعیین اجاره بها و اجرت المثل معادن، تعیین حق الامتیاز در امور مربوط به اکتشاف و استخراج از معادن، رسیدگی به اختلافات بین کارفرمایان و کارگران معادن، رسیدگی به اختلافات بین پیمانکاران و مشاوران و کارکنان معادن، کانه آرایی و فناوری معادن اشاره کرد.

شرح صلاحیت‌های کارشناس رسمی دادگستری رشته معادن

کارشناسان دادگستری در رشته‌های مختلف فعالیت داشته و با نظرات کارشناسی و دقیق خود به روند رسیدگی به شکایات و اختلافات کمک می‌کنند.

تعداد زیادی از پرونده‌های حقوقی در حال جریان در دادگستری کل کشور، مربوط به پرونده‌های مربوط به امور معادن می‌باشد.

شاکیان این پرونده‌ها افراد حقیقی و حقوقی مختلف بوده که برای طلب خسارت و یا سلب صلاحیت معدن دار و یا اختلافات مختلف و غیره در دادگاه شکایت کرده‌اند.

بخشنامه‌ها و قوانین مدونی برای اکتشاف و استخراج از معادن تهیه و تنظیم شده است، اگر معدن دار، پیمانکار و یا کارفرمایی خلاف مقررات عمل نماید و یا مرتکب خلافی در این زمینه شود و شاکیان خصوصی و یا دولتی از وی شکایت نمایند، نظر کارشناس رسمی رشته معادن برای اینگونه پرونده‌ها ضروری می‌باشد.

به عنوان مثال قاضی برای تأیید و یا سلب صلاحیت پیمانکار نظر کارشناس رسمی دادگستری رشته معادن را جویا می‌شود و کارشناس رشته معادن پس از بررسی‌های لازم و بازدید از معدن نظر خود را اعلام نموده و به صدور حکم نهایی توسط قاضی کمک می‌کند.

در برخی موارد مانند تعیین محدوده اکتشاف، تعیین محدوده استخراج، تعیین محدودهی آزاد نظر کارشناس رسمی رشته امور مربوط به مهندسی معادن الزامی می‌باشد.

اگر افرادی خواهان اجاره کردن معدنی از صاحب معدن باشد، برای تعیین اجاره بها به کارشناس دادگستری در رشته معدن می‌توانند مراجعه نمایند.

در برخی موارد معادنی دچار بحران شده و خسارات جانی و مالی بسیاری را به بار می‌آورند، برای تعیین عمدی بودن یا سهوی بودن ماجرا، برای تعیین و میزان خسارت ناشی از تخریب و یا استخراج بیش ازحد و یا اکتشاف و استخراج غیر اصولی، جویا شدن از نظر کارشناس رسمی دادگستری رشته معادن ضروری می‌باشد.

برای بررسی کیفیت مواد استخراج شده از معدن، برآورد هزینهی استخراج و اکتشاف، برآورد هزینهی تولید و فرآوری می‌توان از نظر کارشناس دادگستری مهندسی معدن بهره لازم را برد.

برای تعیین سود شرکایی که به دادگاه مراجعه نموده‌اند، از اکتشاف و استخراج معدن می‌توان از نظر کارشناسی، کارشناس مهندسی معدن بهره برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *