هوافضا

نظر کارشناس رسمی دادگستری هوافضا در خصوص پرواز و نگهداری هواپیمای شخصی

یکی از جذاب ترین موضوعاتی که افراد علاقه مند هستند تا از مسائل حقوقی پیرامون آن اطلاع یابند استفاده از هواپیماهای شخصی است. بسیاری از افراد به دلیل موقعیت شغلی و حتی پایگاه اجتماعی که دارند نیاز به استفاده از هواپیماهای شخصی دارند. استفاده از هواپیمایی شخصی در ایران چندان مرسوم نیست و در گذشته نیز هر کسی اجازه داشتن این هواپیماها را نداشت اما در اواخر دهه هفتاد حضور و خرید هواپیمای شخصی غیر مجاز شد. اما بسیاری مایل هستند تا در خصوص خرید و فروش این هواپیماها، دریافت مجوز، نحوه پرواز گواهینامه و مسائل دیگری در این خصوص اطلاعات موثقی کسب کنند. از آن جا که کارشناس رسمی دادگستری هوافضا وظیفه بررسی مسائل این حوزه را برعهده دارد، در این مقاله با کمک ایشان موضوعات فوق را بررسی خواهیم کرد.
 معمولا خرید یک هواپیمای شخصی به منزله دریافت مجوز به حساب می‌آید.  دریافت مجوز هزینه نسبتاً زیادی ندارد و در مدت زمان کوتاه قابل دریافت است اما مسئله مهم دریافت گواهینامه است. هواپیمایی شخصی عموماً الترا لایت هستند که افراد دارای دیپلم و بالای ۱۸ سال با انجام برخی آزمایش‌های پزشکی می‌توانند گواهینامه هواپیمای شخصی دریافت کنند. دریافت گواهینامه هواپیمایی شخصی زمان چندانی از متقاضیان نخواهد گرفت. بسته به استعداد و توانایی  افراد می‌توانند در کمتر از سه ماه نیز مجوز پرواز دریافت نمایند. هزینه دریافت مجوز پرواز نیز حدود ۲۰ میلیون تومان است. هواپیمایی شخصی مانند هواپیماهای عادی نیازمند باند مناسب برای پرواز هستند به همین دلیل پرواز این هواپیماها از مراکز خاص امکان پذیر است البته امکان ساخت فرودگاه‌های جدید همواره فراهم است.
یکی از پرسش‌های مهم مخاطبان در خصوص امکان فرود این هواپیماهاست. معمولا فرودگاه‌ها آماده هستند تا اجاره فرود همه هواپیماهای شخصی را صادر کنند و از این حیث مشکل چندانی وجود ندارد. هواپیماهای شخصی سبک معمولا دارای چتر نجات هستند و ایمنی بسیار بالایی دارند و در صورت بروز نقص فنی و مشکل هواپیما و سرنشینانش به راحتی می توانند فرود آیند.
حمایت‌هایی نیز در خصوص تعمیر، نگهداری، فرود، تامین سوخت و مسائل دیگری مانند سقوط از این هواپیما‌ها می‌شود. بسیاری از این هواپیماهای شخصی برای گردشگری و تفریح مورد استفاده است در صورتی که در حین پرواز نیز دچار سانحه شوند کارشناس رسمی دادگستری هوافضا به بررسی علت حادثه می‌پردازد.
 درحال حاضر قیمت هواپیمای شخصی بسته به نوع آن‌ها بیش از ۵۰۰ میلیون تومان اعلام شده است. خرید و فروش هواپیمای شخصی در مراکز نگهداری یا دفاتر معتبر واردات امکان پذیر است. حتی افراد می‌توانند این هواپیماها را به صورت دست دوم نیز خریداری کنند. تعیین قیمت هواپیمای شخصی بر عهده کارشناس دادگستری هوافضا است.
 در کنار مزایای که استفاده از هواپیمای شخصی دارد همواره ممکن است مشکلاتی نیز بروز کند. برای مثال در صورتی که هواپیمای شخصی در محل نگهداری پرنده‌ها دچار حادثه شود و کارشناس رسمی دادگستری هوافضا موظف است و علت و میزان خسارت را بررسی نماید. همچنین مسائل و اختلافات دیگری نیز ممکن است در خصوص موضوعات مختلف بروز کند. برای مثال ممکن است افراد در قراردادهای خرید و فروش دچار مشکل شوند و بسیاری از افراد علاقه مند هستند تا هواپیمایی شخصی تهیه کنند اما اطلاعات چندانی در خصوص آن ندارد و برای مثال در صورتی که می‌خواهید سلامت فنی هواپیماهای دست دوم آگاه شوید و قیمت به روز و مناسب آن را بدانید می‌توانید با کارشناس هوافضا مشورت کنید. در صورتی که در جریان خرید و فروش و یا پرواز نیز با مشکلاتی روبرو شوید می‌توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *