فرش

ارزیابی فرش های ماشینی و دستبافت

ارزیابی فرش های ماشینی و دستبافت توسط کارشناس انجام می شود و به واسطه آن ارزیابی کیفی و کمی فرش مورد ارزیابی قرار می گیرد. ارزیابی فرش های ماشینی به این صورت است که ابتدا کارشناس به بررسی و ارزیابی مدل و طراحی و نقشه فرش و جنس مواد به کار برده شده در آن می پردازد و در نهایت طی گزارشی نظر خود را اعلامی می کند. از طرفی برای بررسی فرش های دستباف نیز همین منوال طی می شود با این تفاوت که در طراحی و بافتن فرش های دستباف نوع اقلیم محلی نیز مورد بررسی قرار می گیرد. تمامی ویژگی های مربوط به فرش های ماشینی و دستباف مورد ارزیابی قرار می گیرد و در نهایت ارزش کیفی و کمی فرش مشخص می شود.

ارزیابی فرش های ماشینی و دستباف

فرش ها معمولا دارای ابعاد بزرگ وکوچک هستند و به گونه ای طراحی و پیاده سازی می شوند که آثار رنگ و نقش ها در آن به وضوح مشخص باشد. فرش ها نیز به دو صورت ماشینی و دستی تهیه می شوند. کارشناس برای ارزیابی هر کدام ابتدا به بررسی نقشه و نوع طرح ها و نقش و نگار و مواد به کار رفته در آن می پردازد و در نهایت با توجه به میزان قدمت آن طی گزارشی میزان قیمت کمی و ارزش کیفی آن را مشخص می کند.

تاثیر مواد به کار رفته شده در ارزیابی فرش دستباف

در ساخت و تولید فرش دستباف می توان از ابزارها و الیاف طبیعی همراه با رنگ طبیعی استفاده نمود. شایان ذکر است در استفاده از الیاف و رنگ های طبیعی ظاهر فرش دستباف بسیار چشم نواز و زیبا خواهد بود و تا سالیان بسیار درازی کارایی خواهد داشت. به همین سبب  در خصوص ارزیابی فرش دستباف در وهله اول کارشناس به بررسی مواد به کار برده شده در تار و پود فرش می پردازد و در وهله دوم به بررسی متراژ و میزان قدمت آن می پردازد. فرش های دستباف نکات ظریف بسیاری دارند که کارشناس با دقت به هر کدام از آنها فرش را مورد ارزیابی قرار می دهد. در خصوص تابلو فرش های دستباف که از متراژ کوچکی برخوردار هستند و صرفا جنبه دکوری و تزئینی را دارند کارشناس به بررسی نوع طرح و میزان قدمت و نوع مواد به کار برده شده در آن می پردازد و در نهایت قیمت آن را اعلام می کند. هر چه مواد و رنگ های به کار رفته شده در ساخت فرش ها طبیعی باشد ارزش کمی و کیفی آن بالاتر خواهد بود.

ارزیابی فرش های ماشینی

فرش های ماشینی در واقع فرش هایی هستند با طرح ها و نقش و نگار های بسیار متنوع که از مواد پلاستیکی با رنگ های غیر طبیعی ساخته شده اند. این گونه فرش ها دارای قدمت کمی هستند و با توجه به معیار هایی چون متراژ، نوع طرح و رنگ بندی، محل ساخت و غیره مورد ارزیابی و بررسی قرار می گیرند و ارزش کیفی و کمی آن ها مشخص می شود.

تکنیک ها مورد استفاده در قیمت گذاری فرش

کالاهای هنری نظیر فرش که به صورت عمده نوع طرح و نقشه آن به سبب ایجاد زیبایی مهم تلقی می شود. در هر حال هر چه فرش ماشینی یا دستباف بتواند اصالت هنری خود را حفظ نماید به میزان خاصی باعث افزایش ارزش آن خواهد شد. در واقع می توان گفت ارکان اصلی در قیمت گذاری فرش ها اعم از دستباف و ماشینی عبارتند از نوع رنگ بندی و هارمونی رنگ، نوع مواد استفاده شده، کیفیت بافت و نقشه و طرح فرش. هرکدام از این ویژگی هایی اعم از رنگ های شاداب، رنگ های متضاد و مواد طبیعی و مواد مصنوعی با کیفیت، نقشه اسلیمی یا نقشه گل ها و بوته ها و طرح های دایره ای و مستطیلی در آن تاثیر به سزایی دارد. می توان گفت کارشناس با بررسی تمامی این موارد به قیمت گذاری فرش مورد نظر می پردازد.

تاثیر ترمیم فرش در ارزیابی آن

برخی از فرش های دستباف و ماشینی به دلایلی نظیر قدمت بالا، حمل و نقل و استفاده نا صحیح دچار آسیب و پارگی می شوند که با استفاده از مواد خاص و یا شبیه به مواد استفاده شده در فرش اقدام به ترمیم و بازسازی آن می کنند، در چنین شرایطی برای اینکه فرش مورد ارزیابی و بررسی دقیق قرار بگیرد کارشناس ابتدا میزان آسیب دیدگی و قدمت فرش را می سنجد و سپس با استفاده از روش هایی نظیر آزمایش های مختلف مواد به کار رفته شده را بررسی می کند و در نهایت طی گزارشی میزان ارزش کیفی و کمی فرش را مشخص می کند.

کارشناس رسمی می تواند با استفاده از روش هایی نظیر آزمایش و مشاهدات میدانی نسبت به ارزیابی کیفی و کمی فرش اقدام کند. فرش های دستباف و ماشینی اغلب توسط تفاوت هایی که در رنگ و نوع الیاف مورد استفاده دارند قابل شناسایی هستند و کارشناس می تواند آن را به لحاظ معیارهایی چون متراژ، جنس مواد و رنگ ها و قدمت به دقت مورد ارزیابی قرار دهد و طی گزارشی قیمت فرش را مشخص نماید.

در صورت نیاز به کارشناس می‌توانید با شماره تلفن‌های ما تماس حاصل نمائید و یا در صورت نیاز به تعیین قیمت سایر لوازم خانگی به کارشناس لوازم خانگی و اداری تماس حاصل نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *