فرش

معرفی فرش روکرسی توسط کارشناس رسمی دادگستری رشته فرش

می دانید که کرسی چارپایه ای چوبی یا فلزی است که در زمستان برای گرم کردن خانه و محل زندگی به کار می رود. زیر این چهارپایه زغال گداخته در ظرف یا منقل گذاشته و یا زیر کرسی چاله ای می کندند و ذغال را روی آن می گذارند و روی آن را با لحاف ، پتو یا نمد می پوشانند.  افراد برای گرم نگه داشتن خود نمد یا لحاف را روی خود می کشند و اینگونه خود را گرم می کنند. از آنجا که پا یکی از قسمت های مهم بدن است و سرماخوردگی اغلب از این ناحیه آغاز می شود، یکی از فواید کرسی را می توان گرم کردن پا دانست. همچنین گرم نگه داشتن پا باعث می شود بلغم و سودای انباشته شده در پا رسوب نکند و این باعث می شود بدن از بسیاری از بیماری ها در امان بماند. همچنین کرسی می تواند از رماتیسم و دیابت و بیماری های مفصلی نیز جلوگیری کند. استفاده از کرسی از کم خونی نیز پیشگیری می کند. اگرچه کرسی می تواند خطراتی از جمله سوختگی و یا گاز گرفتگی داشته باشد اما از آنجا که فواید آن بیشتر از مضرات آن است با مراقبت می توان به خواص آن تکیه کرد و به استفاده از آن فکر کرد. ذغال کرسی باید کاملا گداخته شده باشد تا دود را به حداقل برساند، در این صورت خطر آن نیز بسیار کمتر می شود.

در مراسم ها و جشن های ایرانی کرسی نقش مهمی داشته است. برای مثال در موقع شب یلدا، روی رو کرسی را از میوه ها و آجیل و خوراکی ها انباشته می کردند و اهالی خانه دور هم جمع می شدند.

برای تزئین روی این فرش و لحاف را فرشی می اندازند. اندازۀ این فرش کمی بزرگتر از سفره است و در وسط کرسی قرار می گیرد. این نوع بافت بیشتر در نواحی شمال ایران چه شرق و چه غرب، بلوچستان ، ورامین و اطراف آن تولید می شود. روکرسی ها به صورت های دایره، لوزی و مربع بافته می شوند.

روکرسی های افشار و ورامین از انواع روکرسی ها هستند.

نقشی که روی روکرسی های ورامین طراحی می شود به این صورت است که در وسط این فرش صلیبی قرار دارد و دور آن شکل های لوزی شکل و طرح های عنکبوتی شکل و ستاره ای قرار دارد و لوزی هایی نیز در حاشیه و جای جای این فرش وجود دارد. رنگ آمیزی و ترکیب طرح های ساده و پیچیده در این فرش موجب زیبایی و تنوع این فرش ها شده است. این فرش عمدتا به صورت مربع است.

نقش دیگری که در بین روکرسی ها بسیار معروف است روکرسی افشار است. این نوع روکرسی طرح های خود را بیشتر از طبیعت وام گرفته و طبیعت و باغ و درخت و گل و … را ترسیم می کند. این نوع بافت بیشتر در استان های جنوبی رواج دارد، چرا که در این نواحی که از نظر جغرافیایی دارای بیایان و کوه است،  افراد بیشتر طالب طرح هایی همچون باغ و گل و درخت و طبیعت زیبا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *