فرش

کارشناس فرش قدیمی، عتیقه، دستباف

در دنیای مدرن تعلقات به اشیاء قدیمی و سنتی بیش از پیش رونق یافته به طوری که گران قیمت‌ترین اجناس موجود در بازار همین اجناس‌اند. فرش‌ها از سالیان دور مورد توجه مردم بودند. فرش‌های دستباف و گاها عتیقه‌ای که زیبایی، ظرافت و کیفیت بسیار قابل توجهی دارند. بسیاری از افراد به دلایل مذکور اقدام به خرید این فرش‌ها می‌کنند اما احتمال این که ارزش‌ فرش چندان زیاد نباشد و حتی تقلبی در کار باشد بسیار زیاد است. به همین دلیل کارشناسان فرش ما در این یادداشت مطالبی را در این خصوص عنوان کرده‌اند.

کارشناس فرش قدیمی، عتیقه و دستباف به خوبی میدانند فرشی که بالای صد سال نگهداری شود جزو فرش‌های با کیفیت محسوب شده و دارای ارزش است.

به فرش هایی که پنجاه سال به بالا و تا بیشتر از صد سال عمر داشته باشد، فرش های قدیمی عتیقه گفته میشود. در این میان باید توجه داشت که شیوه تولید و بافت فرش تاثیر به سزایی در بررسی فرش قدیمی و عتیقه و دستباف دارد. هر چه فرش قدیمی با مواد با کیفیت و در نهایت مهارت و ظرافت و زیبایی بافته شده باشد بر ارزش و اهمیت آن افزوده میشود.

از قدیمی ترین فرش های دستباف دنیا می توان به فرش پازیریک اشاره کرد. این فرش متعلق به سده پنجم قبل از میلاد است.

کارشناس فرش قدیمی و عتیقه چندین معیار برای شناخت اصالت یک فرش دارد. یکی از این موارد که در بالا هم به آن اشاره کردیم عمر فرش است. کیفیت بالا و نحوه بافت و مواد تشکیل دهنده نیز از موارد اصالت یک فرش قدیمی و عتیقه است. کارشناس فرش دستباف باید به مواردی مانند: جنس الیاف، ابریشم یا پشم مورد استفاده دقت کند، تنوع رنگ و چینش رنگ ها در کنار هم، ظرافت های بکار رفته در طرح و بافت آن، ضخامت، بادوام بودن و انعطاف پذیر بودن پرز های فرش، بررسی رنگ فرش از زاویه های مختلف و اطمینان حاصل کردن از ثابت بودن رنگ های آن از مواردی است که در بررسی فرش قدیمی، عتیقه و دستباف باید به آن دقت کرد‌.

بسیاری از افرادی که اقدام به خرید فرش می‌کنند احتمالا بی اطلاع از این موارد بسیار مهم هستند و حتی گاها فرش‌هایی که به صورت نفیس و قیمتی خرید و فروش می‌شوند هم با توجه به عرف مورد معامله قرار می‌گیرند. اما کارشناسان ما در صورتی که در خرید و فروش فرش مشکلی ایجاد شود و یا نیاز به تعیین قیمت وجود داشته باشد بر اساس معیار‌های چندی اقدام به تعیین قیمت می‌نمایند.

کارشناسان فرش های قدیمی، عتیقه، دستباف باید توجه داشته باشند که فرش مورد نظر رفوه شده و پوسیده نباشد؛ زیرا هر نوع پوسیدگی در فرش موجب کاهش اعتبار آن خواهد شد. به تکنیکی که فرش بر اساس آن بافته شده و تشخیص رنگ طبیعی، گیاهی یا رنگ مصنوعی در رنگ رزی آن فرش دقت کامل را به خرج دهند. اینکه این فرش دارای چه اصالتی است و اینکه در چه کشور و یا منطقه ای بافته شده، یا اینکه تبدیل پشمی که این فرش با آن بافته شده به چه صورت انجام گرفته از نظر کارشناس فرش دستباف باید مورد بررسی قرار بگیرد.

از مشخصات فرش قدیمی، عتیقه و دستباف؛ نحوه گره کاری های آن است. معمولا این فرش ها از گره های محکم برخوردارند که با حفظ ظرافت خاص خود دارای استحکام هستند. استفاده از طرح های اصیل و بومی مناطق خاص در بررسی فرش های قدیمی موثر است. اینکه طول فرش دراز نشده باشد نشان از مناسب بودن و مرغوب بودن مواد اولیه و رجع شماری فوق العاده آن فرش است.

در مشخصات فرش قدیمی، عتیقه و دستباف باید به ضخامت چله های آن دقت کرد. باید به بافت خامه نخ ریسی فرش دقت کرد که اگر به صورت نا منظم انجام شده باشد نشان از دستباف بودن آن است.

 

برای قدیمی دانستن یک فرش باید به عمر آن دقت کرد. اما برای تشخیص عتیقه بودن یک فرش طول عمر تنها معیار نیست؛ بلکه همانطور که در بالا ذکر شد کیفیت، تکنیک بافت و مواد استفاده شده در آن همگی گواهی بر عتیقه و قدیمی بودن یک فرش است.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر از معیار های تشخیص فرش های قدیمی، عتیقه و  دستباف پیشنهاد میکنیم از کارشناسان فرش کمک بگیرید و با شماره تلفن‌های موجود تماس حاصل نمائید. همچنین در صورتی که در دام خرید و فروش تقلبی فرض افتاده‌اید می‌توانید با ما در ارتباط باشید. کارشناسان ما با ارزیابی اجناس شما اقدام به ارائه نتیجه ارزیابی و تعیین قیمت خود جهت ارائه به محاکم غیر رسمی و رسمی می‌کنند، همچنین در صورتی که فرش‌ و یا منسوجات شما قدیمی و عتیقه هستند می‌توانید با مراجعه به سایت کارشناس عتیقه و احجار کریمه و موزه‌ای نسبت به ارزیابی و تعیین قیمت آن اقدام نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *