پزشکی و پیراپزشکی و دندان پزشکی

دیدگاه کارشناس رسمی دادگستری رشته دندان پزشکی در مورد ایمپلنتها و تجهیزات عمل زیبایی

دیدگاه کارشناس رسمی دادگستری رشته دندان پزشکی درمورد ایمپلنتها و تجهیزات عمل زیبایی

جایگزینی دندان های فرسوده و ازبین رفته با ایمپلنتهای دندانی یک روش درمانی بسیار استاندارد است که اکثر افراد برای زیبایی دندان های خود انجام می دهند.

ایمپلنتها در دندانپزشکی به عنوان زیبایی در راستای یک روش درمانی به کار برده می شوند.

کارشناس رسمی دادگستری رشته دندان پزشکی , وظیفه بررسی ایمپلنتها را که به عنوان زیبایی و درمان به کار می روند را برعهده دارند. تا بدین گونه از عفونت ها و خسارات ناشی از آنها که ممکن است برای انسانها پیش بیاید جلوگیری کنند و از طرفی شکایت های وارده به گذاشتن ایمپلنتها را در مراجع قضایی کاهش دهند. تا مردم نسبت به عملکردهای پزشکی بد بین نشوند و اعتماد آنها نسبت به دندانپزشکان از بین نرود.

اگر دندانپزشکی در کار خود قصور کند و در اجرای استانداردها و مراقبت های پزشکی در خصوص ایمپلنتها کوتاهی کند , کارشناس رسمی دادگستری رشته دندان پزشکی , براساس ماده 336 , موظف است که نوع درمان را برای بیماران شاکی شرح دهد که بر طبق این ماده چون دندان پزشک تمام احتمالات لازم را برای بیمار در خصوص ایمپلنت توضیح داده است دیگر مجاز به شکایت نیستند و در واقع قصوری رخ نداده است و بیمار آگاهانه درمان را پذیرفته است.

ایمپلنتها براساس شکل جایگاه آنها در فک انواع گوناگونی دارند.ایمپلنتها به صورت دایمی گذاشته می شوند و قابلیت حرکت ندارند. هر ایمپلنت هم دارای سه جز : پیچ تیتانیوم (به نام ایمپلنت) که به عنوان ریشه اصلی است که در استخوان فک جاسازی می شود.

تاج سرامیکی و آباتمنت که اتصال دهنده دو پیوند می باشد.

انواع ایمپلنت ها هم شامل :

ایمپلنتهای ساب پریواستیل

ایمپلنتهای اندواستیل

ایمپلنتهای تک مرحله ای

ایمپلنت فرورونده

ایمپلنت برسازی درون کاشت دندانی می باشند .که هر کدام از آنها باید براساس اصولات بهداشتی و پزشکی مورد ارزیابی کارشناسان قرار بگیرند.

کارشناس رسمی رشته دندان پزشکی , باید ایمپلنتهای دندانی و عوامل موثر  بر اتصال ایمپلنت را بررسی کند. بدین منظور , آنها عوامل موثر در پایداری ایمپلنتهای دندانی و جابه جایی ایمپلنت نسبت به استخوان را بر اساس نیروی اعمالی به ایمپلنتها و ضریب اصطکاک آنها بررسی می کنند.

از آنجا که عارضه های مربوط به جراحی های زیبایی بر اثر نامطلوب بودن تجهیزات عمل زیبایی افزایش یافته است. اظهار نظر کارشناس رسمی رشته دندان پزشکی , در این باره این بوده است که چون افراد غیر متخصص و غیر دوره دیده در این حوزه زیاد شده باعث این امر شده است.

همچنین کارشناسان تاکید کردند که ,  افرادی که عمل زیبایی را  انجام می‌دهند باید مدرک معتبر داشته و مجوز لازم را از وزارت بهداشت داشته باشند.

اگر تخلفاتی در این زمینه صورت بگیرد کارشناس رسمی دادگستری رشته دندان پزشکی با وارد شدن به این قضیه ابتدا :

اقدام به تذکر یا توبیخ‌ شفاهی‌ در حضور هیئت‌ مدیره‌ نظام‌ پزشکی‌ می کند. در مرحله بعدی , اخطار یا توبیخ‌ کتبی‌ با درج‌ در پرونده‌ نظام‌ پزشکی‌ محل , سپس توبیخ‌ کتبی‌ با درج‌ در پرونده‌ نظام‌ پزشکی‌ و نشریه‌ نظام‌ پزشکی‌ , و سپس ,  محرومیت‌ از اشتغال‌ به‌ حرفه‌های‌ پزشکی‌ و وابسته‌ از 3‌ ماه‌ تا 1‌ سال‌ در محل‌ ارتکاب‌ تخلف و محرومیت‌ از اشتغال‌ به‌ حرفه‌های‌ پزشکی‌ و وابسته‌ از 3‌ ماه‌ تا 1 سال‌ در تمام‌ کشور , محرومیت‌ از اشتغال‌ به‌ حرفه‌های‌ پزشکی‌ از بیش‌ از 1 سال‌ تا 5‌ سال‌ در تمام‌ کشور و در آخر , محرومیت‌ دایم‌ از اشتغال‌ به‌ حرفه‌های‌ پزشکی‌ و وابسته‌ در تمام‌ کشور می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *