امور آموزشی

اظهار نظر در خصوص قصورات کارمندان در نگهداری اسناد توسط کارشناس رسمی دادگستری امور آموزشی

[ad_1]

کارمندان دولتی که نهاد‌های مختلف اعم وزارتخانه‌ها، آموزش و پرورش، استانداری و فرمانداری و حتی در مراکز خصوصی مشغول به کار هستند علاوه بر تعهد اخلاقی مبنی بر نگهداری و حفظ اسرار بر اساس اساسنامه و مرامنامه‌های هر مجموعه از لحاظ قانونی نیز مقید به قوانینی جهت حفظ اطلاعات مربوط به آن سازمان و نهاد خواهد بود. اما گاها قصورات، اشتباهات و حتی در موارد عمد کارمند سبب انتشار اسناد مهمی می‌شود که اجازه طرح شکایت و یا تخلف علیه کارمند را فراهم آورد. کارشناس رسمی دادگستری امور آموزشی به بررسی این موضوع می‌پردازد.

در این نوشته سعی داریم تا با توجه به وظایف کارمندی و نوع کار آن ها به قصورات بپردازیم و بتوانیم تشخیص دهیم که در چه حالتی این قصورات کارمندان رخ خواهند داد. همچنین بتوانیم کارشناس رسمی دادگستری امور آموزشی را به شما معرفی کنیم و اظهار نظر در خصوص قصورات کارمندان را عنوان کنیم. وظایف کارمندان به گونه‌ای است که در صورتی که به هر کدام از آن ها رسیدگی نشود جمع شده و موجب خسارتی شدید می شود. گاها دیده ایم که کارمندی به دلیل این که یکی از وظایف کاری خود را به خوبی انجام نمی‌دهد توبیخ شده و یا از کار برکنار می‌شود. نحوه برخورد با این قصورات و کم کاری ها با توجه به شدت و خسارات وارده می‌تواند متفاوت باشد و ضمنا بستگی به قوانین آن شرکت خصوصی یا نهاد دولتی و حتی نظامی دارد.

با توجه به نوع کار کارمندی، در هر کدام از این موارد بالا برخوردی متفاوت را انجام می دهند. به عنوان مثال در صورتی که در کار های نظامی قصوراتی از کارمندان رخ دهد با توجه به این که چه مقدار این قصورات خطرناک بوده امکان محکومیت های نظامی هم وجود دارد. چرا که حساسیت کار بسیار متفاوت است.

در مورد سایر نهاد ها هم همین‌گونه با توجه به شرایط و حساسیت موضوع می‌توان این قصورات کارمندان را بررسی کرد. اما یکی از این قصورات که بسیار هم اهمیت دارد قصور در امانت داری کارمندان است. اسناد هر اداره یا نهاد مهمترین برگه های موجود در آن است. اسناد میتواند بسیار محرمانه باشد یا این که تنها منبع برای بررسی موضوعی باشند. و در صورت گم شدن یا تخریب آن هیچ راهی برای بازگرداندن نباشد.

اسنادی که در طبقه بندی محرمانه قرار می‌گیرند را به صورت ویژه نگه داری می‌کنند و در صورت قصور در نگه داری آن ها مسئول آن بخش به صورت جدی توبیخ خواهد شد.

اما این که در یابیم که آیا این قصورات عمدی بوده یا خیر و حتی این که مقصر چه کسی است همگی نیاز به بررسی دارد. با توجه به این که در مواردی بررسی ها به صورت تخصصی باید انجام بگیرد، نتیجه گیری هم به همین اندازه سخت و دشوار است.

شرکت ها اصول بایگانی اسناد و مدارک را در ابتدا به کارمندان آموزش می‌دهند و آموزش های لازمه را در اولویت قرار می‌دهند. در مسئله اصول بایگانی و اسناد و مدارک همچنین متخصصین در این موارد کمک کننده هستند. معمولا در مواردی که اختلاف صورت می‌گیرد بسیاری از همکاران ما در خصوص نوع اسناد و مدارک اظهار نظر می‌کنند که در تعیین نوع تخلف صورت گرفته و ابعاد آن بسیار تاثیر گذار خواهد بود. کارشناس رسمی دادگستری بررسی اسناد و مدارک می‌تواند حتی در خصوص نوع انتشار و اصالت اسناد منتشر شده نیز اظهار نظر نماید.

اما در امور کارمندان و قصورات کارمندان آن ها با توجه به کارشناسی تخصصی این امور، کارشناس رسمی دادگستری امور آموزشی می تواند کمک کننده باشد. فرض کنید در مواردی کارمندی به دلایلی چون قصور در نگه داری اسناد مهم از کار خود اخراج شده باشد و خود منکر قصور خود باشد. در این موارد با شکایت از نهاد یا اداره و شرکت مورد نظر می تواند اعاده دادرسی کند.

یا فرض کنید اداره ای جهت افزایش راندمان کاری خود تصمیم به تغییر سیستم های نگهداری اسناد خود می‌دهد و در این راستا مشکلاتی همچون گم شدن مدارک و یا از بین رفتن مدارک پیش می‌آید. در این موارد هم کاشناس رسمی دادگستری امور آموزشی می تواند با بررسی های تخصصی خود ، دلایل قصورات را پیدا کرده و بهترین نظر کارشناسی را اعلام کند.

اظهار نظر در خصوص قصورات کارمندان در نگه داری اسناد بدون در نظر گرفتن شرایط واقعی کاری امکان پذیر نمی‌باشد و برای اظهار نظر های دقیق باید تمامی جوانب در نظر گرفته شود. امروزه خوشبختانه با توجه به تکنولوژی های پیشرفته در امر نگه داری از اسناد و همچنین بایگانی های الکترونیک، مشکلات نگهداری اسناد بسیار کمتر شده و تشخیص قصورات کارمندان امری راحت تر است.

کارشناسان ما در مورد نحوه عملکرد کارمندان و کارکنان و همچنین ارزشیابی آن ها بهترین منبع کارشناسی خواهد بود. شما می‌توانید جهت بررسی های لازمه در  این امور با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *