دسته‌بندی نشده

کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان

کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان

کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان

کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان جهت انجام امور کارشناسی با توجه به موضوع کارشناسی ارجاع شده ، نیازمند دارا بودن صلاحیت مرتبط اخذ شده از مراجع صادر کننده پروانه کارشناس رسمی دادگستری می باشند.

کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان در پروژه‌های مختلف عمرانی در زمینه‌های ساختمان‌سازی ، راه‌ سازی ، پل‌سازی ، بلند مرتبه‌ سازی ، سازه‌ها و بناهای آبی، جمع‌آوری و دفع فاضلاب، محیط زیست و غیره مسئولیت اظهار نظر و ارائه گزارش رسمی را بر عهده گیرد.

مهندسی راه و ساختمان از جمله رشته‌هایی است که بیانگر کاربرد علم در ایجاد سازندگی و عمران است. یعنی هرچیزی که به آبادی یک کشور باز می‌گردد، مانند: سد ، فرودگاه ، جاد ه، برج ، تونل ، دکل‌های مخابراتی ، ساختمان‌های مقاوم در برابر زمین‌لرزه ، سیل و آتش و نیروگاه‌های برق و مصالح سبک ، ارزان و با کیفیت مناسب برای ساخت و ساز و در نهایت حفظ محیط زیست ، در حیطه کار مهندس عمران قرار می‌گیرد.

این صلاحیت در گروه تخصصی راه و ساختمان قرارگرفته که به جهت وسعت و گسترگی فعالیت‌های مرتبط با این تخصص حائز اهمیت بسیاری است، از طرفی اهمیت تخصص در این صلاحیت یکی از نیازهای اساسی رشته دیگر فنی و مهندسی جهت هرگونه طراحی و یا اظهارنظر کارشناسی است.

لذا در بسیاری موارد موردنیاز متقاضیان و خصوصاً متخصصان رشته‌های مهندسی است، کارشناس رسمی دادگستری رشته راه و ساختمان، پس از اخذ پروانه فعالیت حرفه‌ای به‌عنوان کارشناس رسمی در عناوین حوزه فعالیت بایستی صلاحیت‌های مربوطه را اخذ نماید.

صلاحیت های کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان به شرح ذیل باشند :

متره و برآورد ساختمان و تعیین میزان پیشرفت کار و اجرت المثل کارهای ساختمانیرسیدگی صورت کارکردتشخیص حسن انجام کار،تعیین علت و میزان خساراتارزیابی اراضی مسکونیارزیابی املاک مسکونیارزیابی اجاره بهاء و اجرت المثل اراضی و املاک مسکونیارزیابی سرقفلی و حقوق کسب و پیشه و تجارترسیدگی به اختلافات بین کارفرما، مشاور و پیمانکارتفسیر عکسهای هوائی و ماهواره ای از نظر ساختمانیتشخیص حدود ثبتی املاک و اراضی

نکته : در خصوص صلاحیت های کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان با مدرک تحصیلی مهندسی عمران و گرایش های آن و مدرک تحصیلی معماری و گرایش های آن ، کارشناسان می توانند کلیه صلاحیت های ذیل را اخذ نمایند .

همچنین کارشناسان با مدرک تحصیلی نقشه برداری و گرایش های آن که قبل از آزمون 1387 در رشته راه و ساختمان فعالیت دارند می توانند کلیه صلاحیت ها باستثنای متره و برآورد ، رسیدگی صورت کارکرد و تشخیص حسن انجام کار، تعیین علت و میزان خسارات را اخذ نمایند .

شرح صلاحیت های تخصصی کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان به شرح ذیل باشند :

تطبیق وضعیت امور فنی تونل، پناهگاه و متروامور فنی سدسازی و تأسیسات انتقال آبامور فنی سازه های دریائی و تأسیسات ساحلیامور فنی مصالح ساختمانی: فولاد، بتن، مصالح متعارف ساختمانی و سایر مصالح ساختمانیمکانیک خاک و پی سازیمحاسبات فنی ساختمانمحاسبات فنی ساختمان های ویژه (سد، تونل، پل، اسکله، برج آب)انطباق ساختمان با طرح های مصوب معماریبررسی و اظهارنظر در استانداردهای معماری در ساختمان

 

این مجموعه با همکاری تعدادی از کارشناسان رسمی دادگستری ، اعضاء پایه یک سازمان نظام مهندسی ، مهندسین مشاور پایه یک ، مهندسین با تحصیلات دانشگاهی فوق لیسانس و دکتری و اساتید دانشگاه ها در رشته های  مهندسی عمران ، مهندسی سازه ، مهندسی سازه های هیدرولیکی مهندسی زلزله ، مهندسی راه وترابری ، مهندسی مکانیک خاک وپی ، مهندسی آب ، مهندسی سازه های دریایی ، مهندسی مدیریت ساخت ، مهندسی برنامه ریزی حمل و نقل ، مهندسی نقشه برداری ( ژئودزی)، فتوگرامتری و مهندسی محیط زیست ، مهندسی بهره برداری راه آهن ، مهندسی خط و ابنیه راه آهن ، مهندسی جریه راه آهن ، مهندسی عمران – تاسیسات آبی ، دبیرفنی عمران ، تربیت دبیر فنی عمران  و دبیر فنی عمران ساختمان آماده انجام امور کارشناسی بصورت تخصصی در سطح کشور می باشد.

کارشناس رسمی دادگستری

کارشناس رسمی دادگستری، کسی است که بر مبنای قانون کانون کارشناسان دادگستری، دارای وظایف کارشناسان رسمی است و در صورت ارجاع امر به او، باید به طور رسمی، درباره یک موضوع، اعلام نظر کند و می تواند در مواردی که قاضی یا متقاضی برای تصمیم نهایی نیاز به اظهار نظر تخصصی دارد و پرونده را به آن ها ارجاع می دهد با مطالعه کامل پرونده ابراز نظر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *