دسته‌بندی نشده

نمونه فرم شکایت پلیس فتا

هرچند سایت پلیس فتا ، مرجع رسمی شکایت نیست ، اما می توان از طریق سامانه پلیس فتا ، اقدام به ثبت تخلفات در حوزه بازی ها ، نرم افزارها و سایت های اینترنتی نمود . برای شکایت پلیس فتا ، متقاضی ابتدا ، باید اقدام به ثبت نام در سایت پلیس فتا نموده و سپس ، نمونه فرم شکایت پلیس فتا را تکمیل کند . بنابراین ، نحوه پر کردن فرم شکایت ، به صورتی کاملا غیر حضوری و اینترنتی است .  

برای مشاوره شکایت پلیس فتا و نمونه فرم آن

برای مشاوره شکایت پلیس فتا و نمونه فرم آن

 

در سال های اخیر ، استفاده از اینترنت ، سایت ها ، شبکه های اجتماعی و برنامه هایی ، مثل واتساپ و تلگرام و اینستاگرام ، به نحوه چشمگیری گسترش یافته است و به همین دلیل ، برخی از فعالیت ها و اقدامات مجرمانه ای که تا پیش از آن ، از طریق فضای واقعی در جامعه صورت می گرفت ، اکنون ، در فضای مجازی و با استفاده از سایت ها و نرم افزارهای مجازی صورت می گیرد .

با توجه به اهمیت حفظ امنیت کاربران در فضای مجازی و مقابله با اقدامات مجرمانه در این فضا ، شاخه نسبتا جدیدی از پلیس ، با عنوان پلیس فتا ایجاد شده که به عنوان یک نهاد تخصصی ، عهده دار نظارت و کشف جرایم اینترنتی و سایبری است . لذا امر تحقیق و کشف جرایم اینترنتی ، اصولا از طریق پلیس فتا انجام می شود . همچنین ف علی رغم اینکه رسیدگی به شکایت ، می بایست توسط مراجع قضایی صورت گیرد ، اما ثبت شکایت و به عبارتی ، ثبت گزارشات مردمی ، در حوزه جرایم اینترنتی ، می تواند از طریق ثبت نام و پر کردن فرم شکایت پلیس فتا نیز انجام شود .

به همین مناسبت ، در این مقاله قصد داریم ، به بررسی این موضوع بپردازیم که شکایت در پلیس فتا از طریق نمونه فرم موجود در سایت ، به چه صورت است و پس از بررسی نحوه ثبت نام در سایت پلیس فتا برای دریافت نمونه فرم شکایت ، نحوه پر کردن فرم مزبور را نیز مورد بررسی قرار دهیم .

نمونه فرم شکایت پلیس فتا

یکی از مهم ترین مراجعی که عهده دار حفظ نظم و امنیت در کشور ما هست ، پلیس و مراجع انتظامی می باشند که تحت عنوان ضابطان دادگستری نیز شناخته می شوند . از جمله مهم ترین شاخه های پلیس که به صورت تخصصی ، در زمینه پیشگیری و کشف جرایم ارتکابی در حوزه فضای مجازی ، مشغول فعالیت می باشد ، پلیس فتا است . بر این اساس ، مراقبت و نظارت بر فضای تولید و تبادل اطلاعات ، با هدف جلوگیری از تبدیل شدن این فضا به محلی برای ارتکاب جرم ، از جمله مهم ترین وظایف و تکالیف پلیس فتا محسوب می شود .

البته ، همانطور که گفته شد ، پلیس فتا ، نوعی مرجع انتظامی و نه مرجع قضایی است . به همین دلیل ، علی الاصول ، وظیفه ذاتی پلیس فتا ، رسیدگی به شکایات و یا صدور حکم در خصوص جرایم اینترنتی موضوع قانون جرایم رایانه ای ، نبوده و این موارد ، بر اساس قانون مجازات اسلامی و قانون آیین دادرسی کیفری ، می بایست در دادگاه های کیفری ، مورد رسیدگی قرار گرفته و در مورد آنها ، حکم صادر شود .

به همین دلیل ، زمانی که شخصی ، با جرایمی همچون جرایم اینترنتی مواجه می شود ، در صورتی که قصد داشته باشد از این جرم شکایت کرده و حکم بگیرد ، می بایست به شیوه قانونی ، اقدام به شکایت و پیگیری آن ، از طریق دادسرا و دادگاه های کیفری کرده و پلیس فتا ، نمی تواند در خصوص موضوع ، حکم صادر نماید .

با این حال ، از آن جهت که پلیس فتا ، موظف به پیشگیری از جرم و کشف جرایم ارتکابی در حوزه اینترنت می باشد ، این امکان ، پیش بینی شده است که افراد ، بتوانند در این سامانه ، گزارشات خود را به ثبت برسانند تا پلیس فتا ، با ملاحظه و اطلاع از آنها ، اقدامات لازم را به انجام برساند . به همین دلیل ، در سایت پلیس فتا ، نمونه فرم شکایت قرار گرفته است تا اشخاص ، با پر کردن آن ، برای ثبت شکایت در سایت مزبور، اقدام نمایند.

تمامی افراد ، در صورتی که با یکی از جرایم اینترنتی در حوزه صلاحیت پلیس فتا مواجه شوند ، می توانند از طریق نمونه فرم شکایت پلیس فتا که در سایت مربوطه قرار گرفته است ، اقدام به ثبت گزارش یا شکایت خود نمایند . به همین دلیل ، در قسمت های بعد ، نحوه ثبت نام در سایت پلیس فتا برای دریافت نمونه فرم شکایت و نحوه پر کردن فرم شکایت پلیس فتا را مورد بررسی قرار می دهیم .

حتما بخوانید: پلیس فتا و وظایف آن

نحوه ثبت نام برای دریافت نمونه فرم شکایت پلیس فتا

در قسمت قبل ، به بررسی این موضوع پرداختیم که فرم شکایت پلیس فتا چیست . همانطور که گفته شد ، فرم شکایت پلیس فتا ، به این منظور ، مورد استفاده قرار می گیرد که افراد ، قصد داشته باشند ، برخی از جرایم اینترنتی را به پلیس فتا گزارش نمایند . لذا پر کردن نمونه فرم شکایت پلیس فتا ، به منزله شکایت قضایی نبوده و منجر به رسیدگی و صدور حکم نخواهد شد .

با این حال ، از آن جهت که برخی از افراد ، از جزئیات مربوط به شکایت کردن در پلیس فتا آگاه نیستند و نیز ، به این دلیل که اطلاع پلیس فتا از موضوعات شکایت شده ، می تواند به پیشگیری از جرایم اینترنتی به ویژه جرم سرقت اینترنتی ، کمک کند ، در این قسمت ، نحوه ثبت نام برای دریافت نمونه فرم شکایت پلیس فتا را مورد بررسی قرار می دهیم .

نحوه ثبت نام برای دریافت نمونه فرم شکایت پلیس فتا ، به این صورت است که افراد ، ابتدا باید به سایت پلیس فتا به نشانی cyberpolice.ir مراجعه نموده و مطابق تصویر زیر ، از کادر بالای صفحه ، گزینه ” خدمات الکترونیکی ” و سپس ، ” ثبت گزارش مردمی ” را انتخاب نمایند .

 

 

در این مرحله ، می بایست اطلاعات هویتی شاکی یا گزارش دهنده ، در سامانه ، ثبت شود . به این منظور ، از کادر بالای صفحه ، گزینه ” ثبت نام / ورود ” را انتخاب کنید تا به مرحله بعد ، هدایت شده و بتوانید شکایت کنید  .

 

 

در کادر زیر ، دو امکان پیش بینی شده است ؛ یا متقاضی ف قبلا در این سامانه ثبت نام نکرده که  در این صورت ، می بایست ابتدائا در سامانه ، ثبت نام کند و یا اینکه قبلا ، مراحل ثبت نام در سایت پلیس فتا برای ثبت شکایت ، انجام شده است که در این مرحله ، کافی است با وارد کردن اطلاعاتی ، همچون نام کاربری و گذر واژه ، وارد سایت شوید .

 

 

در غیر این صورت ، می بایست بر روی گزینه ” ثبت نام ” کلیک کرده و سپس ، نمونه فرمی که مطابق تصویر زیر نشان داده می شود را ، به صورت دقیق ، کامل کرد . از جمله اطلاعات لازم برای تکمیل فرم ثبت نام در سایت پلیس فتا ، کد ملی ، نام و نام خانوادگی ، انتخاب نام کاربری و گذر واژه و نیز ، شماره موبایل می باشد .

 

 

بعد از اینکه ثبت نام در سامانه پلیس فتا انجام شد ، یک پیامک ، حاوی گذرواژه ، به شماره تماس متقاضی ارسال می شود که با وارد کردن این کد ، می توان وارد حساب کاربری سامانه پلیس فتا شد و سپس ، اقدام به پر کردن نمونه شکایت پلیس فتا نمود که در ادامه ، نحوه آن را توضیح می دهیم .

ثبت اینترنتی شکایت

 

نحوه پر کردن نمونه فرم شکایت پلیس فتا

در قسمت های قبل ، به بررسی این موضوع پرداخته شد که فرم شکایت پلیس فتا چیست و نحوه ثبت نام در سامانه پلیس فتا برای دریافت نمونه فرم شکایت ، به چه صورت است . اما زمانی که متقاضی ، در سامانه پلیس فتا ، ثبت نام انجام داده و قصد ثبت شکایت در خصوص یکی از جرایم رایانه ای را داشته ، می بایست نمونه فرم شکایت یا فرم گزارش تخلف موجود در سایت را پر کند . به همین منظور ، در این قسمت ، نحوه پر کردن نمونه فرم شکایت پلیس فتا را توضیح خواهیم داد .

مرحله اول پر کردن نمونه فرم شکایت پلیس فتا ، آن است که متقاضی ، وارد قسمت ثبت شکایات پلیس فتا ، به نشانی csirc.cyberpolice.ir شده و مطابق تصویر زیر ، گزینه مربوط به شکایت را انتخاب نماید . از این میان ، گزارش تخلف شبکه های اجتماعی ، گزارش تخلف وبسایت ها ، گزارش تخلف نرم افزارها و بازی ها و یا گزارش تخلف پیامک و پست الکترونیک  ، قابل انتخاب می باشد . با کلیک کردن بر روی هر یک از این موارد ، باید ابتدا ، وارد حساب کاربری خود شوید .

 

 

سپس ، باید اطلاعات مرتبط با شکایت را در کادرهای مربوطه ، وارد کرد . به عنوان نمونه ، برای ثبت شکایت از سایت های اینترنتی ، باید مواردی همچون استان ، شهر ، نوع وبسایت و نوع تخلف را تکمیل کرده و در قسمت توضیحات ، متن شکایت را نگارش نمود . در صورتی که برای شکایت پلیس فتا ، مستنداتی در اختیار دارید ، می توانید آن را ضمیمه شکایت نموده و در پایان ، آن را به ثبت برسانید .

 

 

در خصوص تکمیل نمونه فرم شکایت پلیس فتا ، باید در نظر داشته باشید که ثبت شکایت در این سامانه ، به منزله شکایت کیفری محسوب نمی شود و به همین دلیل ، توصیه می شود ، در صورتی که در معرض یکی از جرایم اینترنتی قرار گرفتید ، برای ثبت شکایت ، از طریق دادسرا نیز اقدام نمایید تا علاوه بر امکان مجازات نمودن مجرم ، بتوانید خسارات قانونی مربوطه را نیز دریافت کنید .

 نحوه شکایت از کلاهبرداری اینترنتی

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص شکایت پلیس فتا و نمونه فرم آن در کانال تلگرام حقوق کیفری عضو شوید . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی کارشناس رسمی دادگستری نیز آماده اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی کارشناس رسمی دادگستری به سوالات شما عزیزان پیرامون شکایت پلیس فتا و نمونه فرم آن پاسخ دهند .

 

 

سوالات متداول

1- آیا شکایت در پلیس فتا امکان پذیر است ؟

به لحاظ قانونی ثبت شکایت صرفا از طریق دادسرا و دادگاه های کیفری است اما از طریق سامانه پلیس فتا می توان تخلفات و جرایم اینترنتی را به ثبت رسانید که برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید مقاله را مطالعه نمایید .

2- نحوه ثبت نام در پلیس فتا برای تکمیل فرم شکایت چگونه است ؟

برای ثبت نام در سامانه پلیس فتا ابتدا بابد وارد بخش ثبت نام در سایت پلیس فتا به نشانی login.cyberpolice.ir شده و اطلاعات شخصی مربوطه را به ثبت رسانید که شرح این موضوع در متن مقاله ذکر شده است .

3- نحوه پر کردن نمونه فرم شکایت پلیس فتا چگونه است ؟

برای تکمیل نمونه فرم شکایت پلیس فتا ابتدا باید به سایت csirc.cyberpolice.ir وارد شده و با انتخاب تخلف مربوطه اطلاعات مربوط به شکایت را ثبت نمود که برای اطلاع از جزئیات موضوع می توانید مقاله را مطالعه نمایید .

برای مشاوره شکایت پلیس فتا و نمونه فرم آن

برای مشاوره شکایت پلیس فتا و نمونه فرم آن

کارشناس رسمی دادگستری

کارشناس رسمی دادگستری، کسی است که بر مبنای قانون کانون کارشناسان دادگستری، دارای وظایف کارشناسان رسمی است و در صورت ارجاع امر به او، باید به طور رسمی، درباره یک موضوع، اعلام نظر کند و می تواند در مواردی که قاضی یا متقاضی برای تصمیم نهایی نیاز به اظهار نظر تخصصی دارد و پرونده را به آن ها ارجاع می دهد با مطالعه کامل پرونده ابراز نظر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *