دسته‌بندی نشده

مجمع تشخیص مصلحت نظام | مجمع تشخیص مصلحت نظام کجاست

در این مقاله به بررسی اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام کجاست و رئیس آن کیست ، می پردازیم .

برای مشاوره مجمع تشخیص مصلحت نظام

برای مشاوره مجمع تشخیص مصلحت نظام

 

مجمع تشخیص مصلحت نظام ، نهادی است که در اوایل انقلاب اسلامی به در خواست ریاست مجلس شورای اسلامی در سال 60 از رهبر انقلاب ، ایجاد شد . در خواست تشکیل این نهاد به دنبال اختلافاتی بود که بین مجلس و شورای نگهبان در خصوص مصوبات مجلس و تطبیق آنها با شرع ، وجود داشت . به این ترتیب وقتی مجلس یک مصوبه را تصویب می کرد ، شورای نگهبان ، که مسئول بررسی مصوبات مجلس با قانون اساسی و شرع است ، آن را مخالف با شرع تشخیص می داد ولی مجلس زیر بار این نظر نمی رفت و بین آنها اختلاف ایجاد می شد . از این رو آقای خمینی در سال 66 اجازه تشکیل مجمع تشخیص مصلحت نظام را داد . در این مقاله به بررسی وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام ، اعضا مجمع  تشخیص مصلحت نظام و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام می پردازیم . 

” ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال حاضر با سید محمود هاشمی شاهرودی است “

وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام

وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام در قانون اساسی مشخص شده است . بر اساس این قانون وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام به 8 دسته تقسیم می شود . 4 تا از این وظایف عمومی و 4 تای دیگر مربوط به موقعیت ها و شرایط خاص است . 

وظایف عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام :

– تشخیص مصلحت میان نظرات مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان

– تهیه و پیشنهاد پیش‌نویس سیاست‌های کلی نظام (جمهوری اسلامی) در اجرای بند ۱ اصل ۱۱۰ قانون اساسی

– حل معضلات نظام با ارجاع از سوی مقام رهبری 

– اعلام نظر در مورد استفساریه‌های مربوط به مجمع تشخیص مصلحت نظام

وظایف مقطعی مجمع تشخیص مصلحت نظام :

– مشاوره در اموری که رهبر ایران در اجرای اصل ۱۱۲ قانون اساسی به مجمع ارجاع می‌کند.

– در صورت فوت یا استعفا مقام رهبری یا عزل توسط مجلس خبرگان رهبری، تشکیل یک شورای ۳ نفره جهت رسیدگی امور تحت اختیار رهبر.

– تصویب مصوبات شورای رهبری ایران در صورت عزل، استعفا یا فوت رهبر وقت. (در زمان وجود رهبر، این بررسی بر عهده شخص وی است) 

– مشارکت در شورای بازنگری قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، بر اساس اصل ۱۷۷ قانون اساسی.

برای مطالعه وظایف دیوان عالی کشور و وظایف دیوان عدالت اداری کلیک کنید . 

اعضا مجمع تشخیص مصلحت نظام

اعضا مجمع  تشخیص مصلحت نظام ترکیب مشخصی دارند . ترکیب اعضا مجمع  تشخیص مصلحت نظام به دو دسته اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی تقسیم می شود :

اشخاص حقیقی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام : 22 نفر از فقها و دیگر صاحب نظان مسائل اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی و … که برای مدت 5 سال از طرف رهبری به این مقام منصوب می شوند . 

اشخاص حقوقی مجمع تشخیص مصلحت نظام : روسای قوای سه گانه ، فقهای شورای نگهبان ، وزیر یا رئیس دستگاهی که موضوع جلسه به او مرتبط است . 

 

” اعضای ثابت و متغیر مجمع تشخیص مصلحت نظام را خود رهبر انتخاب می کند “

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام

بر اساس اصل 112 قانون اساسی ، اعضای ثابت و متغیر مجمع تشخیص مصلحت نظام را خود رهبر انتخاب می کند . بر اساس این اصل ، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز باید توسط رهبری انتخاب شود . ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال حاضر با آیت الله صادق آملی لاریجانی است که با حکم رهبری در 9 دی ماه سال 97 ، به این مقام منصوب شد .

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد مجمع تشخیص مصلحت نظام کجاست و رئیس آن کیست به کانال تلگرام موضوعات حقوقی مراجعه کنید . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی کارشناس رسمی دادگستری نیز آماده اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی کارشناس رسمی دادگستری به سوالات شما عزیزان پیرامون مجمع تشخیص مصلحت نظام کجاست و رئیس آن کیست پاسخ دهند .

 

 

برای مشاوره مجمع تشخیص مصلحت نظام

برای مشاوره مجمع تشخیص مصلحت نظام

کارشناس رسمی دادگستری

کارشناس رسمی دادگستری، کسی است که بر مبنای قانون کانون کارشناسان دادگستری، دارای وظایف کارشناسان رسمی است و در صورت ارجاع امر به او، باید به طور رسمی، درباره یک موضوع، اعلام نظر کند و می تواند در مواردی که قاضی یا متقاضی برای تصمیم نهایی نیاز به اظهار نظر تخصصی دارد و پرونده را به آن ها ارجاع می دهد با مطالعه کامل پرونده ابراز نظر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *