امور آموزشی

آموزش زبان انگلیسی در خانه

اگر از علاقه مندان یادگیری زبان انگلیسی باشید، حتما حداقل یکبار به آموزش زبان انگلیسی در خانه فکر کرده اید. جذابیتهای یادگیری زبان دوم از یکسو و کاربردهای متعدد و ویژه زبان انگلیسی در زندگی روزمره از سوی دیگر، همه را به آموختن زبان انگلیسی تشویق و ترغیب می کند و در این میان ” آموزش زبان انگلیسی در خانه ” به دلیل امتیازات خاص این روش طرفداران خاص خود را دارد.

آموزش زبان انگلیسی در خانه رایگان!

چرا این شیوه یادگیری زبان انگلیسی جذاب است؟ دلایل مختلفی می تواند برای این موضوع وجود داشته باشد از جمله:
1- هزینه بالای مراکز آموزشی: هزینه آموزش زبان در مراکز آموزشی با آموزش زبان انگلیسی در خانه قابل مقایسه نیست.  
2- امکان مدیریت زمان: دوری از مراکز آموزشی علاوه بر صرف هزینه برای رفت و آمد و دردسر ترافیک، موجب اتلاف وقت در مسیرمی شود. در صورت یادگیری زبان در خانه ، در کنار مشغله روزمره می توانید در زمان بهتر و با فراغ بال و تمرکز بیشتری به یادگیری زبان بپردازید.
3- امکان مدیریت فرایند آموزش: در این روش، شما از امکانات یک کلاس خصوصی بهره مند می شوید. مدیریت کلاس را برعهده دارید و هر زمان که لازم باشد می توانید سرعت آموزش را کم یا زیاد کنید، درس را بارها و بارها تکرار کنید و یا درصورت ضرورت، زمان کلاس را به بعد موکول کنید.
4- اهمیت نقش شما در فراگیری: اگر دقت کنید، نفس حضور در کلاس و موسسات زبان چیزی را به شما یاد نمی دهد بلکه این خود شما هستید که با مطالعات و تلاش خود در منزل توانسته اید در حد فعلی زبان را فرا گیرید. به علاوه، همه ما افرادی را می شناسیم که زبان انگلیسی را به خوبی صحبت می کنند اما آموزشگاه نرفته و معلم خصوصی زبان هم نداشته اند.
 

محدودیت های روش آموزش زبان انگلیسی در خانه

در کنار این نقاط مثبت، محدودیتها و نقاط ضعفی هم برای آموزش زبان انگلیسی در خانه وجود دارد. از جمله:
1- این روش برای کسانی که انگیزه و پشتکار لازم را ندارند مفید نیست. متاسفانه برای بسیاری از افراد تا اجبار و کلاس و فشار نباشد نتیجه لازم حاصل نمی شود.
2- ممکن است متوجه اشکالات کارتان نشوید و ناخواسته مطالبی را به اشتباه بیاموزید.
3- آموختن زبان در محیط رودررو و تعاملی مزایایی دارد. از جمله این که سایر زبان آموزان و مدرس زبان در بستر آموزش غیرمستقیم به شما کمک می کنند تا اشکالات شما رفع شود و از سویی رقابت پنهان و مثبت نیز ایجاد می شود که در روش آموزش زبان انگلیسی در خانه از آن محروم می شوید.
 

بهترین راه آموزش زبان انگلیسی در خانه

با وجود نواقص و اشکالات یاد شده برای آموزش زبان انگلیسی در خانه ، همه ساله افراد زیادی به دلیل مزایای این روش جذب آن می شوند و اتفاقا به نتایج خوبی هم می رسند. بنابراین نه تنها موفقیت این روش غیر قابل انکار است بلکه برای یکسری افراد بهترین گزینه نیز به شمار می رود. اما چه نکاتی را برای یادگیری زبان به این روش باید مورد توجه قرار داد؟
صرف نظر از این که بهتر است از چه وسایل کمک آموزشی و ابزارهایی (کتاب، نرم افزار، فیلم، فلش کارت و…) برای یادگیری زبان استفاده کنید و این ابزارها متعلق به کدام موسسه یا موسسات باشند ، نکات و استراتژی های مشخصی وجود دارند که به بهبود عملکرد شما و افزایش راندمان یادگیری تان کمک می کنند.
برخی از این موارد بدین قرارند:
1- آموزش زبان انگلیسی در خانه را به یک فعالیت عادی، لذت بخش و مستمر تبدیل کنید: مهم نیست در چه سطحی از یادگیری زبان قرار دارید. سعی کنید فعالیت های روزانه تان را به صورت تفریحی و البته مستمر، با اندکی خلاقیت و ابتکار با زبان انگلیسی گره بزنید. مثلا نوشتن جملات طنز یا ادبی روزانه به انگلیسی و قراردادن آنها در نقاط مختلف منزل یا محل کار، نوشتن لیست خرید و خاطرات روزانه به انگلیسی را امتحان کنید. گوش دادن به صدای ضبط شده خودتان یا صحبت مقابل آینه و یا نام بردن اشیاء و فعالیتها و افراد با نام انگلیسی آنها و مکالمه های کوتاه یا حتی بکارگیری اصطلاحات و شوخی های انگلیسی با دوستان یا اعضای خانواده مثالهایی دیگر از این دست است. هدف اصلی در این بخش بیشتر این است که ذهن شما به طور ناخودآگاه از یادگیری زبان انگلیسی لذت ببرد؛ به جای آنکه به یادگیری آن به چشم یک وظیفه و کار سخت نگاه کند. بنابراین نباید غلط یا ناقص بودن جملات یا نوشته هایتان به ویژه در ابتدای کار شما را بترساند.
2- خود را در محیط زبان انگلیسی قرار دهید: این یکی کمی از مورد قبلی حرفه ای تر و هدفمند تر است.در این بخش در سمت مقابل شما یک معلم ساده و یا حتی یک معلم حرفه ای قرار دارد که البته قرار است به طور غیرمستقیم به شما در امر آموزش زبان انگلیسی در خانه کمک کند. به این مثالها توجه کنید: دقایقی از روز را به دیدن فیلمهای مورد علاقه تان به زبان اصلی بپردازید. از گوش دادن به ترانه های انگلیسی زبان لذت ببرید. گاهی اخبار انگلیسی بشنوید و خواندن داستانهای کوتاه انگلیسی را وارد برنامه زندگیتان کنید. استفاده از بازیها و اپلیکیشن های انگلیسی نیز برای این منظور مفیدند.
3- وسواس را کنار بگذارید: برای شما که می خواهید از روش آموزش زبان انگلیسی در خانه استفاده کنید، یک راز مهم وجود دارد که لازمست بدانید! در واقع صحبت از یک موضوع چالشی در میان است که می تواند کمی از سخت گیری شما را در یادگیری زبان انگلیسی کم کند. ابتدا بیایید کمی به اطرافیان و جامعه خودمان دقت کنیم! بسیاری از افراد جامعه ما و حتی خود ما اشتباهات رایجی در بکارگیری زبان فارسی (سخن گفتن یا نوشتن) داریم که ممکن است اصلا به آن اهمیت ندهیم. در واقع بسیاری از ما سعی می کنیم با وفاداری به چارچوب اصلی قواعد زبان فارسی، به هر شکل ممکن منظورمان را برسانیم و در این مسیر از اشتباهات یکدیگر گذشت می کنیم. در زبان انگلیسی هم وضع به همین شکل است. تنوع لهجه و تلفظ در زبان انگلیسی مشابه فارسی وجود دارد و این که افراد با سطوح مختلفی از تسلط به زبان انگلیسی سخن می گویند امری پذیرفته شده است.گاهی افراد غیر انگلیسی زبان با اعتماد به نفس بالا انگلیسی را پر اشتباه صحبت می کنند و فایل مصاحبه یا سخنرانی شان نیز روی اینترنت به دفعات دیده و شنیده می شود بدون آنکه کسی به آنها خرده بگیرد.
بنابراین مراقب باشید در یادگیری هر مطلبی به ویژه آموزش زبان انگلیسی در خانه ، کمی واقع بین باشید. لازم نیست ایده آل نگر باشید و به خودتان زیاد سخت بگیرید!

در مجموع اگر به یادگیری زبان انگلیسی علاقه دارید ، دیگر بیش از این معطل نکنید و این کار را به تعویق نیندازید. می توانید آموزش زبان انگلیسی در خانه را تجربه کنید و برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان داشته باشید. مطمئن باشید اگر پشتکار لازم را داشته باشید، یادگیری زبان انگلیسی در کوتاه ترین زمان برای شما ممکن می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *