وسائط نقلیه هوایی

نظر کارشناس رسمی دادگستری رشته وسائط نقلیه هوایی در مورد استانداردهای فرودگاهی

نظر کارشناس رسمی دادگستری رشته وسائط نقلیه هوایی در مورد استانداردهای فرودگاهی

امروزه یکی از دغدغه‌های اصلی بسیاری از کشورهای دنیا ایجاد یک چرخه سریع برای داشتن یک سیستم حمل و نقل هوایی پرسرعت و ایمن است. چرخه حمل و نقل هوایی سه عنصر دارد که هواپیما، فرودگاه و مسافر هستند. در بین این سه عنصر، فرودگاه می‌تواند یک نقش محوری را ایفا کند. فرودگاه‌های کشور عزیز ما به صورت مرتب مورد بازدید و بازرسی قرار می‌گیرد و هدف از این بازرسی‌ها، بهبود مستمر است.

به عقیده کارشناس رسمی دادگستری وسائط نقلیه هوایی، فرودگاه‌ها باید به گونه‌ای عمل کنند که تحت هر شرایط تابع استانداردهای فرودگاهی باشند. این استانداردها هم در زمینه تعامل با مشتریان و هم در زمینه طراحی و ایمنی فرودگاه وجود دارد که خیلی از این استانداردها به صورت بین المللی اجرا و پیاده سازی می‌شود.

کارشناس رسمی وسائط نقلیه هوایی بر این باور است که استانداردهای فرودگاهی در بخش‌های مختلفی باید استقرار یابد که در زیر به چند مورد از این بخش‌ها اشاره می‌شود:

اولین مورد مربوط به استانداردهای طراحی است. هر فرودگاه با توجه به موقعیت مکانی و شرایط جغرافیایی که در آن قرار گرفته است و همچنین فضای اطراف و حریم زمینی و هوایی آن باید تابع یک سری از الزامات و استانداردها باشد. به عنوان مثال، شرایط آب و هوایی روی طول باند فرودگاه، شیب باند آن، ارتفاع فرودگاه و همچنین سطح باند پرواز تأثیر دارد.

نظر کارشناس دادگستری وسائط نقلیه هوایی این است که وقتی درجه حرارت محیط فرودگاه بالا باشد، نیاز است که طول باند پرواز بیشتر شود؛ چون که وقتی درجه هوا بالا می‌رود، چگالی هوا کمتر می‌شودو در نتیجه آن فشار هوای خروجی از موتور نیز کاهش می‌یابد. در این شرایط به ازای افزایش هر درجه بیشتر از دمای 59 تا 90 درجه فارنهایت، طول باند حدود 42 الی 65 درصد تغییر می‌کند.

 دسته دوم استانداردها مربوط به تعامل با مسافران است. فرودگاه‌ محلی است که باید خدمات به بهترین شکل ممکن و مطابق با استانداردهای بین المللی در اختیار مسافران قرار گیرند. مسافران از این حق برخورداند که از بهترین امکانات ممکن استفاده نمایند. مسافران به دو دسته تقسیم می‌شوند:

یک دسته از مسافران با اهداف شغلی سفر می‌کنند و معمولا به خاطر تجربه بیشتری که از سفرهای هوایی دارند، می‌توانند بهترین استفاده ممکن را از فرودگاه ببرند ولی دسته دیگر، که هدف آنها از سفر هوایی، تفریح و سیاحت است، آشنایی کمتری با این مسائل دارند. از دیدگاه کارشناس وسائط نقلیه هوایی، مسافرانی که با استفاده از هواپیما سفر می‌کنند، از حقوق زیر برخوردار هستند:

  • یک مسافر باید بتواند به راحت‌ترین شکل ممکن و به وسیله جاده یا راه آهن خود را به فرودگاه برساند.
  • مسیرهای سفر هوایی باید به شکلی انتخاب شود که کوتاه باشد و زمان کمتری بگیرد و در عین حال باید ایمنی سفر هم تضمین گردد.
  • باید وسایل و چمدان‌های مسافران به بهترین شکل ممکن حفاظت شود.
  • نظافت محیط فرودگاه و درون هواپیما باید به بهترین شکل رعایت شود.
  • با استفاده از افراد متخصص در زمینه زیبایی شناسی، محیط داخلی فرودگاه طراحی و زیبا گردد.
  • پرواز با کمترین تأخیر ممکن انجام شود تا از اتلاف وقت و سرمایه مسافران تا حد امکان جلوگیری شود.
  • کنترل‌های اضافی کنار گذاشته شود و به صورت موثر و کارآمد انجام گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *