طراحی و گرافیک

کارشناس رسمی دادگستری طراحی و گرافیک وبررسی اختلافات ناشی از سفارش طراحی انواع طرح های گرافیکی

در یادداشت‌های دیگر این سایت به برخی اختلافات حوزه گرافیک و طراحی پرداختیم. اختلافات مهمی چون مسئله کپی برداری از طرح‌ها و مالکیت معنوی آثار. اما در این یادداشت مشخصا به اختلافاتی که بین طراح و گرافیست و مشتری بروز می‌کند می‌پردازیم. با توجه به این که طراحی و گرافیک دارای اصول و همچنین درخواست مشتریان نیز تابعی از یک طرح ذهنی و یا یک ایده است به همین دلیل احتمال بروز اختلاف بین آن‌ها بر سر اصل طرح وجود دارد و از سوی دیگر گاها اختلافاتی نیز در خصوص قیمت و هزینه طراحی و گرافیک بروز می‌کند که این مسئله را نیز به کمک کارشناس رسمی دادگستری طراحی و گرافیک بررسی خواهیم نمود.

همواره گرافیست‌ها و طراحان با حجمی از سفارشات مشتریان روبرو هستند. سفارش ساخت انیمیشن، اینفوگرافیک، پوستر، لوگو، لیبل، کارت ویزیت و یا تصاویر خاص مربوط به برند‌های تجاری. ساخت این سفارشات ابتدائا مستلزم درخواست شفافی از مشتری است برای مثال در صورتی که لوگو یک شرکت خدمات ورزشی ساخته می‌شود طرحی به عنوان پیش ذهنیت کار به گرافیست داده می‌شود و یا خود گرافیست پیشنهاداتی به مشتری ارائه می‌دهد. در بسیاری از موراد مانند ساخت انیمیشن‌ها توافق و قراردادی به صورت مکتوب بین طرفین امضاء می‌شود که در آن به دقت جزئیات طرح عنوان شده است. بنابراین در صورت بروز اختلاف در این موراد کارشناس رسمی طراحی و گرافیک با بررسی قرارداد مذکور می‌تواند در خصوص اختلاف اظهار نظر کند. اختلاف ممکن است بر سر کلیت طرح، نوع رنگ‌های مورد استفاده، خطوط و نقوش مورد استفاده توسط گرافیست و یا تیپوگرافی، تعادل و فضا و حتی مفهوم دیداری تصویر باشد.

اما در بسیاری از موراد نیز توافقی حاصل نمی‌شود در واقع توافق به صورت کتبی در نمی‌آید. حل اختلاف در این موارد کمی دشوار به نظر می‌رسد اما معمولا در اینجا توافقی در خصوص کلیات طرح ایجاد شده و مشتری انتظاراتی از طرح دارد. به همین دلیل کارشناس به بررسی و تطبیق خواسته‌های مشتری با طرح می‌پردازد و در مورادی نیز که اختلاف بر سر کیفیت طرح است. معمولا کارشناسان با اصولی که در یادداشت دیگری از طرح‌های دو بعدی و سه بعدی ذکر کردیم طرح را ارزیابی می‌نماید. این ارزیابی طرح از سوی کارشناس دادگستری طراحی و گرافیک در مورادی که اختلافات زیادی بین هزینه طرح وجود دارد هم اهمیت پیدا می‌کند و نهایتا کارشناس با توجه کیفیت طرح و دقت در انجام آن قیمت آن را نیز مشخص می‌نماید.

استفاده از نرم افزار‌های مختلف مانند فوتوشاپ، inkscape -corel drow-  ایندیزاین و غیره هم در ارزیابی کارشناس اهمیت دارد چرا که نرم افزار‌های مختلف قابلیت‌ و کارآیی خاصی در ساخت انواع طرح‌های گرافیکی دارند که استفاده از هر کدام می‌تواند و دقت و مهارت در کار را نیز مشخص نماید.

بنابراین با توجه به این که روزانه با حجمی از سفارشات در این زمینه روبرو هستیم و اختلافاتی که حول قیمت طراحی، کیفیت طرح‌های گرافیکی، تقلید و کپی برداری از طرح دیگران، و یا حتی زمان تحویل طرح وجود دارد کارشناس طراحی و گرافیک آماده ارزیابی طرح‌ها و اظهار نظر در خصوص تخلفات می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *