ثبت شرکت ها و علائم تجاری و اختراعات

اظهار نظر درخصوص تخلفات کارگزاران بورس

در چند سال اخیر سرمایه گذاری در بورس به یکی از بهترین راه های سرمایه گذاری مطمئن و کم دردسر تبدیل شده است. رشد سرمایه گذاری بورس از لحاظ ثبات و پیشرفت اقتصادی و نیز رشد تمامی پتانسیل های کشورمان به عنوان یکی از زیربناهای اصلی به شمار می رود. با این حال در جریان اداری خرید و فروش سهام و در ارتباط با سرمایه‌گذاران و کارگزاران احتمال بروز اختلافاتی وجود دارد که در این موارد کارشناسان بورس و اوراق بهادار در خصوص آن اظهار نظر می‌کنند.

به همین سبب ازجهتی این نوع سرمایه گذاری ، طرفداردان زیادی را به خود جلب کرده که هم باعث رشد مالی افراد و هم باعث رشد بورس می شود. در ابتدا برای استارت فعالیت در بازار بورس بایستی که به یکی از این کارگزاری های مورد تایید سازمان بورس متصل شوید و حسابی افتتاح کنید.

از جهتی هم ، چنین سرمایه گذاری عظیم و همه جانبه ای باعث بروز بسیاری از تخلفات و قانون شکنی ها شده و تخلفات بسیاری را در خود جای داده است. یکی از اصلی ترین و شایع ترین آفت های گریبان گیر بورس وجود و بروز تخلفات کارگزاران بورس است .

 

تخلفات کارگزاران بورس

به شخصیت حقوقی که به تعریفی ، واسطه ی بین خریدار و فروشنده ی اوراق بهادار است و اوراق را برای افراد و از طرف آن ها معامله می کند ؛ کارگزار بورس می گویند. وی در ازای دریافت وجهی به عنوان کارمزد ، به خرید و فروش اوراق مشغول می شود. همچنین کارگزار خدمات دیگری را به سرمایه گذار ارائه می دهد. از جمله : سامانه ی معاملات و مبادلات آنلاین ، ارائه ی تسهیلات کارمزد و انواع خدمات اعتباری ، انواع مشاوره و آموزش و نیز خمدات پشتیبانی و … که با توجه حوزه کاربری تک تک مواردی که در بالا اشاره شد ، امکان بروز تخلفات وجود دارد .

یکی از نکات قابل توجه در رونق بازار بورس ، کاهش نرخ مالیات نقل و انتقال سهام است به حدی که هر چه میزان هزینه های معاملاتی کمتر شوند ، فعالان بیشتری دست به معامله می زنند. مورد فوق الذکر بستر مناسبی را برای انجام تخلفات کارگزاران فراهم می آورد به گونه ای که عدم تعادل در رابطه ی بالا می تواند خسارت های بالایی را به سرمایه گذاران وارد کند .

وجود دلالان بورس ، سیاه نمایی ها ویا بازارگرمی هایی افراطی ، وجود التهابات سیاسی در جهان و علی الخصوص در منطقه ی خاور میانه ، وجود انواع کش مکش های اقتصادی در حوزه ی کشور های عربی و نیز وجود زد و خورد هایی در بازار نفت جهانی که تاثیرات مستقیمی بر تبادلات نفتی ایران و در نتیجه نابه هم سامانی  هر چند جزیی در اقتصاد کشور دارد و … همه و همه بر روند و رشد بازار بورس به خوبی نقش ایفا می کنند و به تبع آن زمینه ی تخلفات کارگزاران بورس را فراهم می سازد .

عمده ترین تخلفات کار گزارن بورس

جدیدا بعضی از شرکت های بورس در پرداخت متقابل سود سهام ها مقداری تاخیر و تعلل داشته اند که سبب بروز نارضایتی سهام داران می شود. به همین دلیل تعدادی از فعالان بورس فرصت را مغتنم شمرده و سود خود را به عنوان تهدید ، مانند همچون پتکی بر سربازار می کوبند .

یعنی فروش سهام خود قبل از برگزاری مجامع را بر روند عادی خود برتر می دانند تا از این راه از پرداخت سود شرکت های بورسی فرار کنند. تخلف دیگری که گریبان گیر شده است ، واریز در حق تقدم و امثال آن است که باعث شده اهمیت این گونه تخلفات خرد از رسیدگی به شکایات  تخلفات کارگزاران بزرگ و کلان چشم پوشی شود .

در نهایت کارشناس امور بانکی با توجه به آگاهی از تمام موارد فوق ، تک تک موارد عنوان شده را با استفاده از روش های آماری و میدانی ونیز از طریق کنش های تجربی ، ریز به ریز بررسی می کند و در گزارشی ارائه می نماید.

رسیدگی به تخلفات

لازم به ذکر است مراحل تنبیهات کارگزاران متخلف بورس به صورت پلکانی بوده و قسمت های مختلفی دارد .

از جمله :

1_ تذکرات متنی با در نظر نگرفتن آن در پرونده

2_ اخطار به صورت متنی و نیز درج آن در پرونده

3_ محدود کردن فعالیت های شخص متخلف

4_ به تعلیق درآمدن مجوز فعالیت های مربوطه ی  وی

5 _به تعلیق درآوردن دیگر فعالیت های وی

6_ لغو کامل مجوز فعالیت های مربوطه ی وی

و …

لازم به ذکر است که این مجازات به ترتیب و نیز با تشخیص نوع و میزان تخلف کارگزاران بورس شامل متخلفان می شود که در مجموع ، تشخیص آن با افراد متخصص و آگاه در این زمینه است.

بنابراین کارشناسان ما تلاش دارند تا در راستای شفافیت و همچنین کمک به سرمایه‌گذاران و بهتر انجام شدن روند دادرسی اقدام به ارزیابی شکایات و تخلفات کارگزاران در بورس نمایند و همچنین این خدمات را به کارگزاری‌ها جهت رفع اتهامات وارده دهند.

از سوی دیگر کارشناس حسابداری و حسابرسی ما در زمینه انجام امور مالی و حسابداری به کارگزار‌های و سازمان‌های مربوطه خدمات لازم را ارائه می‌دهند. در صورت نیاز به کارشناس می‌توانید با شماره تلفن‌های موجود تماس حاصل نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *