خبرنگاری و روزنامه نگاری

اظهار نظر در خصوص تخلفات خبرنگاران توسط کارشناس رسمی دادگستری خبر نگاری و روزنامه نگاری

گاهی مسئولیت نوشتن مطالب با مدیر روزنامه است، اما در صورت بروز تخلف در برخی موارد خبرنگاران هم در خصوص مطالبی که می نویسند مسئولیت دارند. روزنامه نگاران مسئولیت های سنگینی بر عهده دارند. نویسنده مطبوعاتی اغلب به نوشتن مطالبی پیرامون حوادث اجتماعی، اقتصادی رویداد های خبری روز می پردازد اما ممکن است در این میان تخلفاتی نیز به وجود بیاید. در این خصوص کارشناس می تواند آن را ارزیابی کرده و در خصوص آن اظهار نظر نماید. تخلفات روزنامه نگاران با توجه به موارد فنی و شدت تخلف دارای جرم های گونانگونی است که حداقل آن شامل یک ماه حبس و حداکثر شامل ابطال پروانه اقامت و حبس خواهد بود. کارشناس می تواند در خصوص تخلفات روزنامه نگاران به صورت میدانی تحقیق کند.

نویسنده مطبوعاتی

در تعریف اینکه نویسنده مطبوعاتی چه کسی است می توان گفت وی شخصی خبره در نوشتن مطالب روز است و کار نویسندگی را به طور حرفه ای انجام می دهد و گاهی به ترجمه مطالب می پردازد. در واقع نویسنده مطبوعاتی یا خبرنگار به عنوان نماینده دفتر روزنامه و مجله فعالیت می کند و دارای پروانه فعالیت می باشد. نویسنده مطبوعاتی در تمامی رسانه ها از جمله دفاتر چاپ روزنامه و مجلات می تواند فعالیت نماید.

تخلفات روزنامه نگاران

تخلفات روزنامه نگاران می تواند شامل موارد مختلفی از قبیل افشاء اسرار کشور، نقل و نشر اخبار انتظامی و مکان های که عکس برداری از آن ممنوع است، تحریف در مصاحبه ها، اهانت به مقدسات اسلامی باشد. همانطور که در بحث قبلی بیان شد خبرنگاران مسئول درج مطالب خود هستند و در صورت تخلف با آنها برخورد خواهد شد. کارشناس می تواند این تخلفات و علت آن ها را بررسی کرده و مورد ارزیابی قرار بدهد و در نهایت در خصوص آن اظهار نظر نماید.

ارزیابی تخلفات مطبوعاتی توسط کارشناس رسمی دادگستری خبر نگاری و روزنامه نگاری انجام می شود. وی با استفاده از روش های مختلف ابتدا به بررسی تخلف صورت گرفته می پردازد و سپس با استفاده از روش هایی چون بررسی بازخورد های مردم و منطقه توزیع مطالب نسبت به ارزیابی تخلفات صورت گرفته اقدام می نماید. برخ یموارد و شرایط وجود دارند که خارج از جرم مطبوعاتی می باشند مانند بحث هجو که به صورت زیر می باشد: طبق ماده 700 قانون مجازات اسلامی هر کس با نظم یا نثر یا به صورت کتبی و شفاهی کسی را هجو کند شامل حبس از یک تا شش ماه می شود. در خصوص جرم تخلفات روزنامه نگاران می توان گفت با توجه به نوع و شدت جرم صورت گرفته می تواند شامل حبس از یک تا چندین ماه و یا حتی ابطال پروانه فعالیت اشاره کرد.

در برخی از امور مربوط به بحث چاپ و چاخانه کارشناس رسمی دادگستری چاپ و چاپخانه می تواند اظهار نظر نماید. این حوزه شامل مواردی چون ارزیابی و شیوه های چاپ، موارد فنی مرتبط با چاپخانه می باشد. اصولا در دفاتر چاپ روزنامه می توان از اظهار نظر ها کارشناس چاپ بهره مند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *