صنایع نفت و پتروشیمی

ارزیابی میزان خسارت وارده به تاسیسات برقی شرکت های نفتی

[ad_1]

تاسیسات برقی شرکت های نفتی به عنوان قلب تپنده چرخه اقتصادی در شرکت های نفتی می بایست با بهترین عملکرد به انجام کار خود بپردازند و هرگونه اخلال و ایرادی در این دستگاه ها زیان های غیرقابل جبرانی برای عملکرد کلی شرکت دارند. این شرکت ها برای بقای روند فعالیت خود و سود و بهره برداری حداکثری در حوزه ی محصولات و فراورده های نفتی نیاز به ارزیابی مالی و همچنین ارزیابی میزان خسارت های متعدد وارد بر تاسیسات خود دارند.

لذا سعی می کنند از کارشناس نفت و پتروشیمی در این راستا کمک بگیرند . وی قادر است نسبت به ارزیابی میزان خسارت های وارده بر تاسیسات برقی که شامل موارد مختلفی است‌ بررسی های مختلف انجام داده و طی گزارشی ارائه بدهد.

 

تاسیسات برقی شرکت های نفتی

به تمامی وسایل و تجهیزات الکتریکی و الکترومکانیکی که جهت استخراج و نگهداری ، بهره برداری و پالایش و نیز انتقال فراورده های نفتی مورد استفاده قرار می گیرد، گفته می شود .

به دست آوردن آلیاژ های مختلف در تجهیزات نفت و گاز و پتروشیمی ، یکی از اولویت های واجب علمی در تهیه این گونه ابزار ها است ؛ که پیشرفت روز افزون علم باعث شده است که نوآوری و خلاقیت هایی در این زمینه صورت پذیرد  ؛ و به تبع آن خسارات وارده بر این گونه وسایل و ارزیابی خسارات آن کار آسانی نخواهد بود .

از نظر ارزیابی هزینه ی اینگونه وسایل و تجهیزات نفتی باید این نکته را اشاره کرد که به طور میانگین براورد هزینه ی نسبتا بالایی دارند . میزان خسارت های وارده براین تجهیزات نفتی ، می تواند ناشی از دلایل متعددی باشد :

نظیر استهلاک ناشی از استفاده ی زیاد ، عدم رعایت شرایط نگهداری صحیح ، عدم بررسی و بازبینی به صورت دوره ای ، عدم رعایت نحوه ی صحیح استفاده از تجهیزات و…

ارزیابی خسارت های وارده

بایستی با توجه به میزان کارکرد هرقطعه با استفاده از روش های آماری و نیز روش های میدانی و بررسی میزان بهره وری و استهلاک آن گزارشی آماده شود.

باید به این نکته نیز توجه داشت که تجهیزات نفتی مانند دیگر تجهیزات صنعتی به دو صورت معمول در دسترس شرکت ها قرار می گیرند :

تامین تجهیزات و وسایل نفتی به صورت تولیدات داخلی و روش دیگر تامین آن ها به صورت واردات است .

به همین سبب ، ارزیابی و آنالیز تک تک قطعات الکتریکی شرکت های نفتی که در نتیجه به برآورد و تعیین میزان خسارات وارد بر آنان ختم میشود ؛ به طور ویژه ای به کمپانی سازنده ی آن وابسته است .

بدیهی است وسایلی که تولید آنان در داخل کشور بومی سازی نشده و به صورت وارداتی مورد استفاده قرار می‌گیرند ، نه تنها در خرید محصول هزینه ی پرداختی بالایی دارند ، بلکه در تعیین میزان خسارات وارده نیز سهم هنگفتی را به خود اختصاص میدهند.

 لازم به ذکر است میزان عرضه ی قطعات یدکی دستگاه ها و نوع خدمات پس از فروش هر دستگاه نیز با توجه به کمپانی سازنده و نوع عرضه ی آن ( داخلی یا وارداتی ) در تعیین خسارات وارده تاثیر مهمی دارند .

در خصوص تعیین هزینه خسارت تجهیزات وارداتی کارشناس نرخ تورم ، میزان هزینه نصب و نگهداری و تعمیرات و هزینه استهلاک را برآورد کرده و در گزارش خود ارائه میدهد .

جالب است بدانید که تمامی تجهیزات شرکت های نفتی در حال استفاده دارای حفاظ های متعددی هستند که مانع از داخل شدن انواع جسم های متفرقه و نیز ورود آب می شوند. در خصوص وسایل و قطعات برقی شرکت های نفتی مضاف بر حفاظ هایی که اشاره شد ؛ باید از حفاظی استفاده کرد که در مقابل هیدرکربن ها مقاومت کند. زیرا محتوای هیدروکربن ها از جهت خطر آتش سوزی و نیز انفجارهای مهیب به حالات و دسته های گوناگونی طبقه بندی می شوند.

از این رو بایستی که قسمت بدنه  وسایل مورد استفاده ، با در نظر گرفتن این موضوع از جنس ها و آلیاژ های مرغوبی استفاده شوند. فردی که به ارزیابی می پردازد می بایست با توجه به طبقه بندی فضاهایی که چنین وسایلی مورد استفاده قرار میگیرد و بر اساس استاندارد های بین المللی الکتروتکنینی ( به اصطلاح IEC) توجه کاملی داشته باشد.

با توجه به اینکه کارشناس رسمی برای ارزیابی خسارات تجهیزات نفتی و پتروشیمی می تواند از شیوه های مختلف متناسب با نوع ارزیابی استفاده کند، میزان هزینه های مختلف از جمله هزینه استهلاک، هزینه نصب و راه اندازی سیستم حفاظت از صاعقه ، ترانسفورماتور ها ، ژنراتورها و موتور ها ، گرم کننده های الکتریکی ، هزینه تعمیر و نگهداری ، هزینه نظارت و اجرا ، به صورت دقیق و شفاف برآورد می شود و در نتیجه هر گونه ابهام نسبت به آن ها رفع می شود.

در صورتی که نیاز به کارشناس برق ماشین و تاسیسات کارخانجات جهت برآورد میزان خسارت به تاسیسات برقی دارید می‌توانید با کارشناسان ما تماس حاصل نمائید.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *