صنایع نفت و پتروشیمی

کارشناس رسمی دادگستری صنایع نفتی و پتروشیمی و ارزیابی محصولات نفتی و پتروشیمی

نفت در جهان جدید به یک کالای بی بدیل تبدیل شده است. زندگی انسان و حتی جهان صنعتی چنان به نفت گره خورده است که اغراق نیست اگر بگوییم؛ نفت ماده جهان مدرن است. تقریبا هر آنچه در اطرافمان وجود دارد با کمک نفت ساخته شده است. بنابراین محصولات نفتی جایگاه ویژه ای در پیشبرد امور زندگی ما دارند. محصولات نفتی با توجه به این گستردگی باید کیفیت و قیمت مناسبی داشته باشند، همچنین تجهیزاتی که در صنایع پتروشیمی و نفتی مورد استفاده هستند، مقدمه ای تعیین کننده در کیفیت و قیمت این محصولات اند. کارشناس رسمی دادگستری صنایع نفت و پتروشیمی وظیفه ارزیابی کیفیت این محصولات و همچنین نظارت بر شیوه تعیین قیمت فرآورده های نفتی و پتروشیمی را بر عهده دارد.
مهم ترین تجهیزات نفتی و صنایع پتروشیمی اعم از، بویلر‌ها، رآکتور‌ها، لانچر و رسیور، مخازن ذخیره، کولرها، مخازن تقطیر، مبدل حرارتی، لوله های مخصوص استخراج و انتقال، اسکرابر، پمپ های مکنده مایعات و غیره هستند. بسیاری از این محصولات در داخل کشور تولید می‌شوند. بنابراین نیاز است تا در خصوص کارآیی و قیمت آن‌ها کارشناس رسمی صنایع نفت و پتروشیمی اظهار نظر کند.
محصولات و فرآورده‌های نفتی، کالاهایی هستند که به صورت مستقیم از نفت خام تولید می‌شوند. نفت، بنزین، روغن، قیر، پارافین، مازوت و حتی آسفالت و روان ساز‌ها را می‌توان مهم ترین محصولات نفتی به شمار می‌آیند.
قیمت این محصولات با توجه به هزینه‌ای تمام شده آن تعیین می‌گردد. قیمت نفت خام تاثیر زیادی بر قیمت نهایی محصولات آن دارد. به همین دلیل هم در بسیاری از مواقع با کاهش و افزایش قیمت نفت شاهد تغییر قیمت فرآورده‌های نفتی چون روغن موتور‌ها هستیم.
و یا حتی ممکن است به دلیل افزایش قیمت نفت و تجهیزات نفتی تصمیماتی در خصوص سهمیه بندی بنزین، گازوئیل و نفت و تغییر در شیوه توزیع آن به صورت کارت سوخت گرفته شود. برای مثال در نظر بگیرد بحث ثبت نام‌های کارت سوخت در کشور ما در مواقع تحریم، که قیمت تجهیزات بسیار بالا می‌رود و درآمد های کشور کم می‌شود بسیار داغ می‌شود.
بنابراین هنگامی که شاهد تغییراتی در قیمت نفت و تجهیزات نفتی هستیم، قیمت فرآورده خای نفتی نیز تغییر می‌یابد برای مثال قیمت انواع روغن موتور ها با توجه به همین متغیر‌ها تعیین می‌شود که کارشناس دادگستری نفت وظیفه بررسی دلایل افزایش قیمت و تعیین قیمت واقعی را بر عهده دارد.
کارشناس پتروشیمی علاوه بر ارزیابی کیفیت و قیمت محصولات در مورد امکان ساخت محصولات جدید پتروشیمی نیز اظهار نظر می‌کند. انواع کود‌های شیمیایی، نیترات، اوره، گوگرد، فسفات و انواع اسید ها محصولات مهم پتروشیمی در کشور هستند. تعیین قیمت این کود‌ها و محصولات و همچنین کیفیت آن‌ها بسیار اهمیت دارد چرا که به طور مستقیم با کشاورزی و سلامت انسان درگیر است. همچنین کیفیت بسیاری از مواد این صنعت در بهبود فرآیند کار ماشین آلات اهمیت ویژه ای دارد. البته مواد پلاستیکی، بوتان و متانول نیز از کالاهای کاربردی این صنعت هستند.
عمده اختلافات این حوزه نیز در مورد کیفیت، قیمت محصولات و قیمت تجهیزات اتفاق می‌افتد. بسیاری از شرکت های داخلی و خارجی اقدام به خرید و فروش محصولات و تجهیزات مورد نیاز خود می‌کنند اما نمی توانند مطالباتشان را وصول کنند. کارشناس رسمی دادگستری صنایع نفت و پتروشیمی با کم ترین هزینه و مشکل می‌تواند راهکار‌های سریع و کم هزینه ای برای دریافت مطالبات در هر نقطه ای از جهان، در اختیار افراد حقیقی و حقوقی بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *