حفاظت محیط زیست

کارشناس رسمی دادگستری حفاظت محیط زیست و تعیین خسارت مواد سمی به منابع آبی زیرزمینی

[ad_1]

کارشناس رسمی دادگستری حفاظت محیط زیست نقش مهمی در زمینه برآورد میزان خسارت وارده به آب های زیرزمینی نظیر چاه ها، قنات ها و … ایفا می نماید. آب های زیرزمینی منابع ارزشمندی هستند که به عنوان مهمترین منابع آب شیرین در جهان شناخته می شوند. این آب ها حاصل بارش باران و فرو رفتن آن در زمین می باشند که مسلما بهره برداری از آن ها با سرعت بالاتری نسبت به ایجادشان انجام می گیرد.

در دنیای امروز، حجم آب در این منابع به میزان زیادی کاهش یافته است و فاجعه بارتر از آن، قرار گیری این منابع در برابر انواع آلودگی ها است که می توند استفاده از آن ها را غیر ممکن نماید. معمولا منشا این آلودگی ها نفوذ فاضلاب های شهری و صنعتی و همچنین سموم و آفت کش های کشاورزی  به درون زمین می باشد.

بنا بر آنچه که در شرح وظایف یک کارشناس رسمی حفاظت محیط زیست تعریف گردیده، تعیین نوع آلودگی و منشا آن باید به عنوان اولین قدم در جهت حفظ منابع آب زیرزمینی(اعم از چاه ها و…) در نظر گرفته شود. کارشناس مذکور در این راستا، علت آلودگی و گستره خسارات وارد آمده به محیط زیست و منابع آبی و یا خساراتی که احتمال دارد در آینده نزدیک به آن ها وارد گردد را تعیین می نماید.

بر طبق قانون، کلیه اشخاص و موسسات دولتی یا غیردولتی وظیفه دارند تا به تمامی احتیاط ها و موارد توصیه شده توسط ماموران وزارت آب و برق و راهنمایی های آن ها جهت ممانعت از آلودگی منابع آب زیرزمینی، جامه عمل بپوشانند. به عنوان مثال یک مرکز بهداشتی و درمانی و یا یک بخش صنعتی وظیفه دارد که تا حد امکان از یک سیستم به روز جهت دفع فاضلاب و زباله های تولید شده خود، استفاده نماید.

کارشناس دادگستری حفاظت محیط زیست، انواع قراردادهای اجرایی و مدیریتی و همچنین قراردادهای مرتبط با کنترل و نظارت بر فرایندهای فیزیکی و شیمیایی مختلف، جهت رفع آلودگی محیط زیست را بررسی کرده و آن ها را با قوانین و همچنین وضعیت موجود، مقایسه می نماید. این کارشنان وظیفه دارد تا در صورت مشاهده هر تخلفی از سوی سازمان ها، آن ها را به عنوان یک واحد آلاینده محیط زیست به مراجع ذیربط معرفی کند.

علاوه بر این، هر کارشناس محیط زیست قادر است، جریمه و یا حتی نحوه محاسبه آن را برای متخلفان، تعیین نماید. این جریمه بر اساس میزان آلودگی تولید شده از آن سازمان تعیین می گردد. کارشناس مطابق با اختیارات خود و ضمن ارائه مدارک مستدل و قانونی می تواند در این زمینه اظهار نظر نماید.

با توجه به مطالب بیان شده، در صورتی که نیاز به اطلاعات جامعی در مورد برآورد میزان خسارات ناشی از آلودگی به آب های زیرزمینی دارید، می توانید با  کارشناس حفاظت محیط زیست در تماس باشید.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *