تاسیسات ساختمانی

ارزیابی و نظارت بر صحت اجرای اسکلت ساختمان

[ad_1]

ساز‌ه‌های ساختمانی مهم‌ترین جزء ساختمان هنگام اجرا محسوب می‌شوند و نقش بسیار تعیین کننده‌ای در مقاومت ساختمان و سن و عمر بنا دارند. از این رو همواره باید نسبت به اجرای دقیق آن نظارت داشت. گاها در بسیاری از پروژه‌ها اجرای سازه به پیمانکار خاصی سپرده می‌شود به همین دلیل هم باید پروژه مورد ارزیابی و تایید کارشناس برسد. و حتی در مواردی شهرداری‌ها و نهاد‌های نظارت بر ساختمان ایراداتی به ساز‌ه‌های ساختمانی دارند که موجب اخلال در روند ساخت است به همین دلیل یا باید اقدام به اصلاح نمود و یا کارشناسی را جهت ارزیابی و نظارت و رفع اختلاف فراخواند.

کارشناسان ما در این حوزه مقاومت ساز‌های فلزی و بتنی را با استفاده از مکانیسم بروز‌ترین روش‌های ارزیابی سازه انجام می‌دهند. ارزیابی جوش‌ها و اتصال‌ها و همچنین تطبیق آن با نقشه‌های ساختمانی و بررسی سازه به کمک دستگاه‌های نقشه برداری، تعیین نوع قرار گیری ستون‌ها و بسیاری از موارد دیگر از سوی کارشناسان ما مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

اکثر اسکلت ساختمان ها فلزی و بتونی می باشند و اجرای آن نیاز به دقت بالایی دارد و به همین دلیل نظارت بر صحت اجرای اسکلت ساختمان بسیار مهم است. در واقع این کار در تصمیم گیری های مالک و مهندسین نقش بسیار مهمی دارد. در این مطلب به اهمیت ارزیابی و نظارت بر صحت اجرای اسکلت ساختمانی می‌پردازیم.

نظارت بر اجرایی ‌مراحل اسکلت فلزی

در ارزیابی آپارتمان و در اجرای ساختمان با اسکلت فلزی، باید تمام اصول و مقررات ساختمانی رعایت شود و به همین جهت حضور کارشناس راه و ساختمان به عنوان مهندس ناظر برای ارزیابی و نظارت بر اجرای اسکلت ساختمان ها حائز اهمیت لازم است. اولین قدم برای اجرای یک ساختمان اسکلت فلزی، بررسی مقاومت زمین برای ساختمان سازی است. برای این منظور از خاک طبقات مختلف زمین نمونه برداری کرده تا مقاومت فشاری خاک مشخص گردد.‌ شناخت خاک، در تصمیم گیری و کنترل پروژه تاثیر گذار است و کارشناس رسمی با ارزیابی مناسب از وضعیت خاک و گودبرداری، از نشست جلوگیری می نماید. در واقع  پایداری سازی گود به ارزیابی درست وضعیت خاک بستگی دارد. هم چنین کارشناس باید ساختمان های مجاور را از لحاظ ترک خوردگی بررسی کرده و در صورت مشاهده علائم نشست عملیات را متوقف کرده تا اقدامات پیش گیرانه صورت بگیرد.. بعد از خاکبرداری و تراز کردن زمین با بتن، اقدام به آرماتوربندی می‌نمایند. نظارت بر اجرای آرماتوربندی طبق نقشه‌های محاسباتی بسیار مهم می باشد که از وظایف مهندس ناظر ساختمان می باشد.

یکی دیگر از مراحلی که نظارت بر آن  اهمیت دارد، مرحله بتن ریزی می باشد؛ زیرا باید قبل از آن مقاومت بتن مورد آزمایش قرار بگیرد. توجه داشته باشید که پیاده سازی نقشه بسیار مهم می باشد و در صورت رعایت نشدن، خسارات زیادی ایجاد می‌کند. مهندس ناظر با نظارت بر پیاده شدن نقشه، از صحت اجرای کار مطمئن می شود و در صورت تخلف، عملیات را تا اصلاح آن متوقف می کند. بعد از ساخت و نصب ستون ها، نوبت مرحله اجرای بادبندها است که باعث افرایش مقاومت ساختمان در برابر نیروهای افقی مانند باد و زلزله و…می شود.  

کنترل اجرای صحیح سیستم های مقاوم جانبی( دیوار برشی ها- بادبندها) بسیار اهمیت دارد. اجرای دیوار  برشی باید مطابق نقشه  انجام شود و ارزیابی و نظارت بر ریشه گذاری مناسب برای دیوار ها در فونداسیون، اتصال مناسب دیوارها به ستون ها، تقویت نواحی بازشو در دیوار و مهار قالب به شکل مناسب  حائز اهمیت است. هر یک از مراحل بالا اگر به صورت صحیح اجرا نشود، ممکن است در آینده هزینه هنگفتی را به بار بیاورد و به همین دلیل نظارت بر صحت اجرای هر یک از مراحل بالا بسیار مهم می باشد.

نظارت بر اجرای اسکلت بتنی

اجرای اسکلت بتنی،  یکی از بزرگترین نقاط ضعف در صنعت ساختمان سازی کشورمان می باشد به همین دلیل نظارت بر اجرای اسکلت بتنی اهمیت ویژه‌ای دارد.. در سازه های بتنی، گاها بتن ها با غیر اصولی ترین روش ها یا روش های دستی ساخته می شوند که نیاز به کنترل کیفیت داشته و باید مورد آزمایش قرار گیرند. اما  متاسفانه بسیاری از مسئولین پروژه های ساختمانی از انجام این آزمایش طفره می روند.  هم چنین نظارت بر مراحل آرماتوربندی، قالب بندی و بتن ریزی تیرها و ستونها، تراکم بتن، زمان قالب برداری و بتن ریزی در شرایط نامساعد هم از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین جهت حضور کارشناس رسمی به عنوان مهندس ناظر ساختمان، موجب کاهش وقوع حوادث احتمالی ناشی از عدم توجه به موارد اجرایی در پروژه و اعمال تمام ضوابط و مشخصات فنی در طی پروژه می شود. هم چنین عملیات ساختمان سازی توسط پیمانکاران و کارگران ساختمان و زیر نظر کارفرما انجام می گیرد و در صورت تخلف، کارشناس ناظر به دلیل آشنا بودن با قانون کار می تواند به این مساله رسیدگی کند. نکات فوق در ارزیابی ملک اهمیت بسیار زیادی دارد.

در صورتی که به دنبال متخصص به عنوان ناظر در پروژه های ساختمانی هستید، و یا نیاز به تهیه گزارش رسمی در خصوص تایید و یا رد صحت انجام یک پروژ‌ه‌اید می‌توانید با کارشناسان ما تماس حاصل نمائید. همکاران ما آماده ارائه خدمات به شما می باشند.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *