مواد محترقه و منفجره

نظر کارشناس رسمی دادگستری مواد محترقه و منفجره در خصوص استفاده از مواد محترقه و منفجره و جرایم آن

به طور کلی استفاده از مواد منفجره و محترقه جرم نیست. بلکه هر ماده منفجره و محترقه‌ای کاربرد‌هایی دارد در صورتی که افرادی از این مواد استفاده کنند و مجوز لازم برای استفاده از آن را نداشته باشند مرتکب جرم شده‌اند.
در یادداشت های پیشین گفتیم که بسیاری از معادن و کارخانه‌ها از این مواد استفاده می‌کنند.که این مواد بر اساس مجوز و طبق روال قانونی در اختیار آن‌ها گذاشته می‌شود. اما از آن جا که ماده اولیه ساخت مواد منفجره به راحتی قابل دسترس است به همین دلیل نیز برخی اقدام به ساخت بمب‌های دستی و استفاده از آن می‌کنند. در این یادداشت کارشناس رسمی دادگستری مواد محترقه و منفجره به بررسی انواع تخلفات و جرایم استفاده از مواد محترقه و منفجره می‌پردازد.
در کنار این موضوع مقدار بسیار زیادی از مواد محترقه که در جشن‌ها و مراسمات به کار می‌رود به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود. سالانه بیش از 50 میلیارد تومان مواد محترقه به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود. عمده این مواد از کشور چین وارد می‌شود.
البته در حال حاضر چند شرکت تولید کننده داخلی نیز وجود دارد که مواد محترقه را به صورت استاندارد و بی خطر و به صورت خاص تولید می‌کنند. اما بیش از 90 درصد مواد محترقه مورد استفاده در سال خطرساز و قاچاق می‌باشد.
خرید و فروش و نگهداری این موارد غیر قانونی است و بسته به میزان و نوع مواد احکام مختلفی برای متخلفان صادر می‌شود. کسانی که اقدام به نگهداری این مواد می‌کنند بین یک روز تا شش ماه حبس باید تحمل کنند. بسته به میزان موادی که نگهداری می‌کنند ممکن است جرایم نقدی نیز در نظر گرفته شده باشد.
از نظر کارشناس دادگستری مواد محترقه و منفجره در صورتی که نگهداری این مواد منجر به حادثه و صدمه رسیدن به دیگران شود علاوه بر جبران خسارت بین دو تا پنج سال حبس نیز در انتظار متخلف خواهد بود. بسیاری از کارشناسان عنوان می‌کنند که بخش نسبتا زیادی از این مواد به صورت غیر قانونی در داخل تولید می‌شوند. این مواد حتی نسبت به اقلام قاچاق بسیار خطرناک‌تر هستند و نگهداری و بروز حادثه در آن نیز تابع حکم مذکور است.
در کنار این موراد ممکن است افرادی اقدام به آزار و اذیت و سلب آسایش از دیگران شوند. مرتکبان این جرم نیز بین دو تا شش ماه حبس و یا 74 ضربه شلاق جریمه خواهند شد.
اما در کنار این موضوع استفاده غیر مجاز از مواد منفجره را داریم. برای مثال ممکن است برخی از معادن مرتکب چنین تخلفی شوند. کارشناس رسمی مواد محترقه و منفجره با بررسی این موراد و تایید استفاده از مواد منفجره بدون اخذ مجوز زمینه صدور حکم بین شش ماه تا دو سال حبس را برای متخلف توسط دادگاه فراهم می‌کند. نگهداری این موارد در انبار‌ها نیز بین سه تا شش ماه حبس و جریمه نقدی بر اساس میزان مواد کشف شده دارد.
بنابراین استفاده از این مواد رایج است اما کسانی حق استفاده از مواد منفجره را دارند که اولا مجوز‌های لازم برای خرید و استفاده از آن را داشته باشند و ثانیا در مواردی به کار ببرند که برای آن مجوز گرفته‌اند. در خصوص مواد محترقه نیز بعضی از مواد استفاده از آن‌ها قانونی است و در بسیاری از فروشگاه‌ها نیز به فروش می‌رسند اما خرید فروش مواد محترقه قاچاق و دست ساز ممنوع است.
متاسفانه در حال حاضر خرید و فروش عمده و جزئی مواد محترقه، ساخت انواع بمب دستی با گوگرد و باروت و سایر مواد منفجره به امری رایج تبدیل شده است که سالیانه زندگی بسیاری از افراد را نیز به خطر می‌اندازد. در صورتی که مشکلات حقوقی در خصوص مسائل فوق دارید می‌توانید با کارشناس مواد محترقه و منفجره تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *