گیاه پزشکی

ارزیابی کیفیت سموم مورد استفاده در بخش کشاورزی توسط کارشناس رسمی دادگستری گیاه پزشکی

[ad_1]

کیفیت سموم کشاورزی امری بسیار مهم است. هر چه کیفیت سموم به استاندارد های جهانی نزدیک تر باشد، تاثیر نامطلوب آن به کشاورزی و محیط زیست نیز کمتر خواهد بود. کارشناس رسمی دادگستری گیاه پزشکی بر کیفیت سموم کشاورزی و کود های شیمیایی  نظارت می کند تا علاوه بر جلوگیری از خسارت به طبیعت، به محصولات کشاورزی نیز خساری وارد نشود.
سموم مورد استفاده در بخش کشاورزی یا تولید داخل هستند و یا وارداتی اند. کارشناس دادگستری گیاه پزشکی بر هر دو شکل تولید و واردات نظارت می کند. سمومی که مشابه داخلی دارند معمولا از واردات آنها جلوگیری می شود. بنابراین با ارزیابی کیفیت سموم می توان در اقتصاد داخلی و کاهش واردات نیز نقش مهمی را ایفا کرد. محصولات داخلی به دلیل در دسترس بودن تولید کننده  دارای ضمانت هستند و در صورتی که این سموم از کیفیت مناسبی برخوردار نباشند، با نظر کارشناس می توان جلوی تولید آن را گرفت و یا اجازه واردات اجناس خارجی را صادر کرد.
دلتامترین( Deltamethrin ) یکی از مهم ترین و پر استفاده ترین سموم دفع آفات نباتی به حساب می آید که عمدتا برای دفع شته، کنه و سن کابرد دارد. انواع مختلفی از این سم در بازار موجود است با قیمت های مختلفی عرضه می شود. قیمت های مختلف قاعدتا حاکی از کیفیت های متفاوتی است که این کیفیت توسط کارشناس بررسی می شود.
ارزیابی کیفیت سموم و کود های شیمیایی برای جلوگیری از آثار سوء بر گیاهان و جانداران نیز اهمیت دارد. معمولا اجناسی که دارای کیفیت مطلوبی نباشند روند رشد گیاهان را دچار اختلال می کنند و باعث از بین رفتن برخی از گونه های جانوری می شوند که مصداق بارز آسیب رسیدن به اقتصاد و محیط زیست کشور است.
کارشناس رسمی گیاه پزشکی با انجام آزمایش های تخصصی بر روی سموم و همچنین استفاده از آنها در یک محیط آزمایشی بر گیاهان به بررسی کیفیت سموم می پردازد. امروزه تکنولوژی اگر باعث آسیب رساندن به انسان و محیط زیست شده است اما از سوی دیگر زمینه پیشگیری و درمان را نیز فراهم کرده است. بنابراین یکی از عوامل مهم در تشخیص کیفیت سموم کشاورزی در دسترس بودن امکانات لازم برای انجام آزمایش ها و بررسی کود های شیمیایی و سموم کشاورزی است.
در بسیاری از مواقع ممکن است کشاورزان به کیفیت سموم خریداری شده اعتراض کنند. برای مثال در نظر بگیرید که کشاورزی هزینه زیادی برای خرید یک قارچ کش کرده است اما هیچ تاثیری بر روی بیماری گیاهان مزرعه اش نداشته است و یا حتی تاثیر منفی بر آن داشته است. در این صورت اقدام به شکایت از فروشنده می کند. کارشناس رسمی دادگستری گیاه پزشکی با بررسی محصول، بیماری و نوع سم به ارزیابی اصال و کیفیت سم می پردازد و در صورتی که سم از کیفیت مناسبی برخوردار نباشد زمینه برخورد با فروشنده و تولید کننده را فراهم می کنند.
بنابر این اگر بخواهیم یک جمع بندی کلی از مطالب فوق داشته باشیم باید بگوییم، ارزیابی کیفیت سموم کشاورزی از نظر کارشناس گیاه پزشکی به دلایل زیر اهمیت دارد: 1- جلوگیری از تولید و واردات سموم بی کیفیت 2- جلوگیری از آسیب رسیدن به گیاهان و جانداران 3- جایگزین کردن کالاهای با کیفیت داخلی به جای کالای مشابه خارجی 4- تلاش برای ارتقای کیفیت سموم کشاورزی با استفاده از تجربه و تکنولوژی های روز.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *