دامپروری و دامپزشکی

اظهارنظر کارشناس رسمی دادگستری دام پروری و دامپزشکی در خصوص تخلفات کشتارگاه¬ها

اظهار نظر کارشناس رسمی دادگستری دام پروری و دامپزشکی در مورد تخلفات کشتارگاه­ها زمانی اهمیت بالای خود را نشان می­دهد که متاسفانه شاهد ­کمبود­ها، کم­کاری­ها و نقصان­های کثیری از لحاظ شرایط بهداشتی( چه بهداشت محیطی و چه بهداشت فردی)، شرایط عمرانی و کیفیت مکانی کشتارگاه و … در کشتارگاه­ها هستیم؛ مشکلاتی از قبیل کوتاه بودن دیوار محوطه کشتارگاه­ها و ورود سگ­های ولگرد به سمت داخل کشتارگاه، نبود انشعابات مناسب و به تعداد کافی گاز و نیز کمبود آب گرم مناسب برای ضدعفونی ونیز تمیز نمودن محوطه داخل کشتارگاه، نبود قلاب آویز به تعداد کافی، نگهداری و پرورش غیر قانونی دام­ در داخل فضای کاربردی کشتارگاه، نبود کوره لاشه­سوز( در این صورت با جابه­جایی و انتقال غیر بهداشتی ضایعات کشتار، باعث بروز و شیوع بیماری­های مشترک بین انسان و دام می­شود) ، نداشتن و یا نقص فنی چاه سپتیک( به منظور مدفون نمودن فاضلاب کشتارگاه) ، نبود و یا کمبود و یا نقص­های جدی ماشین­های یخچالی برای حمل و نقل لاشه دام­ها و در آخر هم نبود شرایط رفت و آمد مناسب مانند آسفالت نبودن مسیر­های منتهی به کشتارگاه­ها. این مواردی که گفته­ شد تنها نمونه­هایی از مشکلات و تخلفات جدی بود که به دلیل عدم استاندارد سازی­های لازم و حداقلی برای تعدادی از کشتارگاه­های کشور به وجود آمده­است. دور از انتظار به نطر می­رسد که کشتار­هایی که روزانه در این نوع کشتارگاه­ها صورت می­گیرد؛ از لحاظ بهداشتی و سالم بودن گوشت­های خروجی از آن در شرایط مطلوبی باشند.

کارشناس موادغذایی و مسمومیت­های ناشی از آن با توجه به تمامی ضوابط موجود در خصوص ارزیابی سلامت فرآورده‌های دامی، نسبت به تخلفات موجود در کشتارگاه­ها، اقدامات لازم را از قبیل تهیه گزارشات مربوطه می‌نماید.

وجود شبکه­های مافیایی

از سویی دیگر وجود و فعالیت­های شبکه­های به اصطلاح مافیایی در کشور که به اقداماتی همچون: ارسال ده­ها تن دنبه­ی غیرقابل استفاده به کشور­هایی مانند ترکیه درصورتی که چنین بارها و محموله­هایی از کشور خارج نشده­اند و یا کشتار دام­های مولد و خارج کردن دام­های زنده مولد از مرز­های کشور، واردات گوشت­های آلوده به امراض گوناگون و غیر بهداشتی به داخل کشور و فروش و توزیع آن­ها به نام گوشت­های کشتار داخلی(به این صورت که چنین گوشت­های آلوده­ای را به هرطریقی که شده به داخل کشتارگاه­ها رسانده و بعد به نام برند کشتارگاه در بازار توزیع می­کنند. )،و نمونه­های دیگری از چنین تخلفاتی دست زده­اند؛ باعث وجود التهاباتی در زمینه فعالیت کشتارگاه­ها شده ­است.

چنین تخلفاتی به همینجا ختم نشده و حتی اقدام به فروش و ارسال اجزای حرام دام ( مانند دنبلان دام­ها) نموده­اند و با جعل اسناد و مدرک­سازی­های غیرقانونی حتی نسبت به فروش و توزیع کله­پاچه­های منجمد تاریخ مصرف گذشته و غیرقابل مصرف فعالیت­هایی انجام داده­اند. همه موضوعات فوق منجر به شکایت از کشتارگاه‌ها می‌گردد.

کارشناس دادگستری دامپزشکی با شناخت تمامی راه­ها و شیوه­های گوناگون فراورده­های دامی ناسالم، ونیز ساز و کار­های چنین شبکه­هایی و کوتاهی و تخلفات عمدی کشتارگاه­ها و عاملان سودجو در این زمینه­ها( برای رسیدن به سودی هنگفت در ازای به خطر افتادن سلامت جامعه انسانی و نیز لکه دار شدن صنعت کشتارگاهی کشور که به تبع آن خسارت­های اقتصادی فراوانی را به کشور وارد می­سازد. ) اقدام به تهیه گزارشات و مستندات مربوطه می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *