دامپروری و دامپزشکی

ارزیابی و تعیین قیمت دامداری و گاوداری از سوی کارشناس رسمی دادگستری دام پروری و دامپزشکی

واحد‌های دامی و طیور در کشور امروزه علاوه بر بخش صنعتی به صورت گسترده نیز در بخش‌های صنعتی فعالیت می‌کنند و در بسیاری از موارد ارزش این واحد‌ها به چند میلیارد تومان هم می‌رسد که این موضوع می‌تواند پشتوانه خوبی برای دریافت تسهیلات باشد و یا پس انداز مناسبی برای خریداران و فروشندگان. از این رو با توجه به پیچیدگی این واحد‌ها به روش‌های سنتی امکان قیمت گذاری آن‌ها وجود ندارد چرا که تاسیسات و تجهیزات متنوع و به روزی که در این واحد‌ها مورد استفاده است در کنار نژاد دام‌های مختلف همگی می‌توانند عوامل موثری در تعیین قیمت باشند. از سوی دیگر سالانه محصولات دامی بسیار زیادی توسط این واحد‌ها تولید می‌شود که می‌توان این تولید را هم به عنوان پشتوانه در نظر گرفت که ارزیابی آن توسط کارشناس رسمی دادگستری محصولات دامی صورت خواهد گرفت.

در ارزیابی کارشناسان ما که در ادامه به بخشی از آن اشاره خواهیم نمود مواردی چون تاسیسات دامی از جمله محل نگهداری دام و حتی ارزش زمین و همچنین تجهیزات مورد استفاده، نیروی کار و حتی نوع نژاد دام و طیور مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

مصارف تجاری گونه­های حیات وحش به صورت پرورش دامی

نکته قابل توجه دیگری که در رابطه با تولیدات دامی وجود دارد؛ طرح تکثیر و پرورش انواع گونه­های حیات وحش برای انواع و اقسام مصارف تجاری به شیوه پرورش دامی است. این روش که در اصل یک نوع دامداری است به گونه­ای که گونه­ی وحش موردنظر با اهدافی که گفته شد، پرورش می­یابد؛ همانند پرورش کبک و بلدرچین که در کشور به خوبی رواج یافته­است. با این حال باز هم نسبت به دیگر محصولات دامی مرسوم در کشور مقداری ناشناخنه مانده­است؛ در نتیجه تعیین ارزیابی قیمت دام­هایی به اینگونه تخصص و دانش بالایی نیاز دارد. 

بدون شک که اینگونه تولیدات دامی، سود و ارزش افزوده­ای بسیار بالاتر و بهتر از دامداری گونه­های مرسوم و ضروری کشور را دارند؛ زیرا مثلا زمانی که برای تعدادی راس قوچ­های وحشی یا آهو مجوز شکار برای آن­ها صادر می­شود؛ قیمت و براورد سود آن در حدود چندین برابر سود مثلا گوسفندی است که علاوه بر مصرف بیشتر هزینه، آسیب رسانی بیشتری نیز به طبیعت وارد می­کند.

کارشناس رسمی دادگستری دام‌پروری و دامپزشکی باتوجه به وجود تک تک مسائل و مواردی که به آن اشاره شد و نیز با استفاده از تجارب و تخصص خود در اینگونه روند­های اداری و اخلال های احتمالی در بعضی موارد؛ همچنین با توجه به گزارشات موجود در دامداری­ها نسبت به تعیین و تخصیص ارزش­گذاری­های مالی؛ به تعیین قیمت دامداری می­پردازد. از طرفی با وجود تعیین و براورد قیمت به دست آمده دراین رابطه، سود و زیان­ها و براورد­های مالی و اعتباری دیگر بخش­های دامداری­ها و گاوداری­ها تعیین می­شود.

بروز و انتقال بیماری در بین انواع دامداری و گاوداری­ها

تجمع و تمرکز بسیاری از دام­ها در محل پرورشگاه­های صنعتی مربوطه، به حدی زیاد است که امکان بروز و شیوع بیماری در آن­ها به راحتی امکان­پذیر است؛ علی­الخصوص انواع امراضی که ماهیتشان از جنس ویروس باشند به دلیل رشد و تکثیر زیاد و با سرعت بالا؛ امکان فلج کردن و از کار انداختن دامداری­ها و گاوداری­ها را به سرعت فراهم می­کنند. دامداری و گاوداری به شیوه سنتی این امکان را فراهم می­سازد که با وجود کمترین تجهیزات نیز بتوان از دام­ها نگهداری کرده و آن­هارا پرورش داد. به همین خاطر است که تنوع ریسک پذیری در دامداری و گاوداری به شیوه­ سنتی از روش صنعتی آن کمتر بوده بوده و به همین خاطر صنعتی شدن چنین فرآیندی به سادگی و یا با سرعت بالایی صورت نمی­پذیرد؛ علی­رقم آن که تولیدات دامی به شیوه صنعتی با توجه به آمار و ارقام، در این اواخر بازدهی بیشتری نسبت به شیوه­های سنتی دارند. مورد ذکر شده نیز یکی از عوامل با اهمیتی است که در ارزیابی قیمت دامداری و گاوداری­ها موثر است.

بازدهی دامداری و گاوداری به شیوه صنعتی

همان­طور که گفته شد، شیوه­های صنعتی سوددهی نسبتا بالایی دارند؛ می­توان گفت یکی از دلایل آن استفاده و پیروی از اصول و مبانی علمی دقیق و الگوهای تغذیه­ای سالم،کامل و صحیح است که درنهایت به سرمایه و سوددهی بالا و زودهنگام و سریع منجر می­شود.

رعایت عمده­ی روش­ها و توصیه­های فنی و بهداشتی و نیز مدیریت صحیح با در نظر گرفتن الگوی تغذیه­ای مناسب( هم از نظر براورد قیمت آن وهم از نظر میزان مفید وسالم بودن مواد غذایی)؛ همان عوملی است که منجر به سودهی زودهنگام می­شود.

در ارزیابی واحد‌های دامی و برآورد و تعیین قیمت واحد‌های دامی نوع دام‌هایی که پرورش داده می‌شوند نیز بسیار اهمیت دارد. به همین دلیل در واحد‌های صنعتی به روز معمولا نژاد‌های خاص دام پرورش داده می‌شوند و حتی در روند زاد و ولد دام نیز کنترل‌هایی صورت می‌گیرد. از این رو جهت ارزیابی دقیق و در نظر گرفتن جزئیات فنی در تعیین قیمت واحد‌های دامی میتوانید با کارشناسان ما تماس حاصل نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *