پزشکی و پیراپزشکی و دندان پزشکی

خطای پزشکان در نسخه نویسی

خطای پزشکان در نسخه نویسی علل و انواع مختلفی دارد که پزشک به واسطه آنها ممکن است اشتباه کند و تا جایی پیش رود که منجر به مرگ بیمار بشود. خطاهای پزشکان توسط کارشناس رسمی مورد ارزیابی و بررسی قرار می گیرد. کارشناس برای بررسی آنها از روش هایی مانند بررسی دارو ها، بررسی شرایط بیمار  و بررسی نسخه صادر شده توسط پزشک مربوطه، خسارات ناشی از آن و غیره استفاده می کند.

انواع خطای پزشکان در نسخه نویسی

پزشکان در حین صدور نسخه بیمار ممکن است خطاهای متعددی از قبیل: تجویز اشتباه دارو، نوشتن اشتباه اسم دارو، تجویز دستور العمل اشتباه، تشخیص اشتباه را مرتکب شوند. با توجه به اینکه هر خطا می تواند منجر به خطر افتادن جان بیمار و شدت گرفتن بیماری بشود کارشناس می تواند طبق قانون انواع خطای پزشکان در نسخه نویسی را پیگیری و ارزیابی نماید. همچنین از دیگر خطاهایی که ممکن است توسط پزشک رخ بدهد، عدم اشاره دقیق پزشک به میزان دوز مصرفی دارو است. موارد مختلفی از خطاهای پزشکی در خصوص تداخل دارو ها و همچنین حساسیت بیمار به دارو اتفاق می افتد.

عدم خوانا بودن دست خط پزشک

یکی از جامع ترین خطاهایی که در خصوص نسخه نویسی وجود دارد عدم خوانا بودن دست خط پزشک است. زمانی که پزشک نام انگلیسی دارو را در نسخه می نویسد ممکن است تکنسین داروخانه نتواند دست خط وی را بخواند و داروی اشتباه بدهد. و یا ممکن است پزشک مربوطه به دلایلی نظیر خلاصه نویسی نام دارو را به صورت مخفف و یا خلاصه بنویسد و داروی اشتباه به دست بیمار برسد. با توجه به اینکه در نسخه های پزشکی نام دارو ها و شرایط استفاده دارو به صورت انگلیسی نوشته می شود، ممکن است تکنسین داروخانه در خواندن انگلیسی داروها به دلیل عدم خوانا بودن دست خط پزشک دچار اشتباه بشود که در نهایت به بیمار آسیب وارد نماید.

نحوه ارزیابی خطاهای نسخه پزشکی

کارشناس رسمی با توجه به موارد مختلفی از جمله وضعیت بیمار، شرایط استفاده از دارو، بررسی نسخه بیمار و همچنین داروهای بیمار اقدام به ارزیابی خطا می کند. خسارت هایی که از خطاهای نسخه های پزشکی به بیمار وارد می شود نیز جزء توسط کارشناس مورد ارزیابی قرار می گیرد. کارشناس تجهیزات پزشکی نسبت به تمامی موارد اطلاعات دقیقی کسب می کند و با مشاهدات میدانی گزارشات خود را نسبت به نحوه ارزیابی خطاهای نسخه پزشکی  تکمیل می نماید.

کارشناس می تواند نسبت به ارزیابی خطاهای نسخه های پزشکی بررسی و ارزیابی انجام بدهد. همانطور که در قسمت قبل ذکر شد خطاهای پزشکی انواع مختلفی داشته و هر کدام می تواند منجر به ایجاد حوادث گوناگون بشوند. لذا خوانا بودن دست خط و درست خواندن نسخه های پزشکی در وهله اول بسیار مهم تلقی می شود که هر دو توسط کارشناس مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد. در صورتی که نیاز به کارشناس جهت ارزیابی نسخه پزشکی را دارید می‌توانید با ما تماس حاصل نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *