چاپ و چاپخانه

اظهار نظر در خصوص اختلافات مربوط به کیفیت چاپ توسط کارشناس رسمی دادگستری چاپ و چاپخانه

اظهار نظر در خصوص اختلافاتی که در چاپ به وجود می آید توسط کارشناس با استفاده از روش هایی نظیر مشاهدات عینی و بررسی آمار ها انجام می شود. در صنعت چاپ مراجعین بسیاری برای چاپ فایل خود بر روی وسایل مختلف از قبیل انواع ظروف، انواع چینی ها و پارچه ها، پلاستیک ها و پرده و چاپ کتب و جزوات و مقالات غیره به چاپخانه ها مراجعه می کنند. در حرفه چاپ ممکن است به دلایل مختلفی نظیر تغییر سایز عکس ها حین چاپ، تغییر رنگ و تغییر طرح و غیره که سبب کاهش کیفیت خروجی چاپ می شود، ممکن است اختلافاتی پیش بیاید. کارشناس با بررسی این موارد اقدام به اظهار نظر می کند.

اختلافات در کیفیت چاپ

تا کنون دستگاه های چاپ با قابلیت ها فراوانی به بازار عرضه شده است. هرکدام از این دستگاه ها توانایی چاپ طرح ها با کیفیت مختلف بر روی اجسامی نظیر پارچه، پرده، ظروف چینی، شیشه ای، انواع تابلوها و غیره را دارد. چاپ چنین طرح هایی نیاز به دقت بالا دارد. لذا اختلافاتی که ممکن است بر اثر بی دقتی یا سهل انگاری روی بدهد شامل مواردی چون تغییر سایز طرح چاپی، تغییر رنگ طرح چاپی، چاپ بدون کیفیت عکس روی وسایل خام و در نهایت پخش رنگ روی وسایل خام به دلیل نقص دستگاه می شود. در راستای حل اختلافات در کیفیت چاپ کارشناس می کوشد با بررسی های دقیق اعم از مشاهدات عینی و آماری و نرم افزاری اظهار نظر نماید.

از آنجایی که برخی افراد نسبت به موارد فنی و استراتژی کار چاپخانه ها اطلاع ندارند ممکن است اشتباهات منطقی در حین چاپ روی بدهد اما چاپخانه این اشتباهات را در نظر نگیرد و در نهایت هزینه های ویرایش و چاپ مجدد را به مشتری تحمیل نماید. از جمله اشتباهات منظقی می توان به درج اشتباه اعداد و ارقام، درج اشتباه آدرس ها و چاپ بی کیفیت انواع محتواها و یا ویرایش طرح به طور ناصحیح اشاره کرد. کارشناس در خصوص چنین مواردی می تواند بررسی های لازمه را انجام بدهد و در نهایت طی گزارشی اظهارات خود را اعلام نماید.

حل اختلافات چاپ

در واقع بررسی و حل اختلافات مربوط به حوزه چاپ توسط کارشناس رسمی دادگستری چاپ و چاپخانه انجام می شود. کارشناس دارای تخصص و تجربه در زمینه چاپ است و می تواند در تمامی اختلافات اظهار نظر کند. با توجه به اینکه اغلب اختلافات در حوزه چاپ در خصوص کیفیت به وجود می آید کارشناس در بررسی اینگونه اختلافات از روش های مختلفی استفاده می کند. برخی از اختلافات چاپی در نشر و انتشار کتب نیز صورت می گیرد که کارشناس رسمی دادگستری کتاب و کتاب شناسی نسبت به حل اختلافات چاپ اظهار نظر می کند. این گونه اختلافات می تواند شامل کیفیت پایین در چاپ جلد کتاب، کیفیت پایین چاپ متون کتاب و غیره باشد.

کیفیت چاپ همواره از اهمیت بالایی برخوردار است. برخی از شرکت های معتبر اقدام به چاپ بنر، کاتالوگ و پوستر های بسیار مهم می کنند. در این زمینه اگر کیفیت چاپ پایین باشد و یا اشتباهی در آن صورت بگیرد ممکن است به اعتبار شرکت لطمه بزند و یا سبب ایجاد سوء تفاهم در اذهان عمومی شود. لذا ممکن است چاپخانه مسئولیت چنین اشتباهاتی را بر عهده نگیرد. لذا کارشناس در این موارد اقدام به بررسی نموده و طی گزارشی اظهار نظر خود را نسبت به دعوی طرفین اعلام می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *