صنایع چوب

تعیین قیمت و ارزیابی مبلمان چوبی توسط کارشناس رسمی دادگستری صنایع چوبی

مبلمان یکی از مهم‌ترین اثاثیه منزل به شمار می‌رود که غالبا دقت و وسوسه‌های زیادی برای خرید آن توسط افراد در نظر گرفته می‌شود. با این حال گسترش مبل سازی در سال‌های اخیر و حتی واردات عمده مبل زمینه‌ای را ایجاد کرده که افراد مختلفی وارد این حوزه شوند. این گسترش دو مشکل ایجاد کرده است؛ اول این که تولید مبل‌های بی کیفیت افزایش پیدا کرده است و از سوی دیگر کلاهبردارانی با واردات و یا تولید کالا‌های بی کیفیت اقدام به فروش آن بر اساس اطلاعات نادرستی می‌کنند.

جالب است بدانید که قیمت برخی از مبلمان برند در حال حاضر بیش از چند صد میلیون تومان است. بنابراین هر گونه کلاهبرداری می‌تواند خسارت قابل توجهی وارد کند. از این رو کارشناسان ما با بررسی مبلمان و کیفیت و قیمت آن‌ها به اختلافاتی که در محاکم در خصوص مبلمان و لوازم خانگی ایجاد شده است می‌پردازند.

کارشناس رسمی دادگستری صنایع چوب در بسیاری از موارد برای ارزیابی مبلمان چوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع از آن جا که تعیین کیفیت چوب در ارزیابی قیمت تاثیر گذار است در موارد تخصصی از کارشناسان این حوزه استفاده می‌شود. در بیشتر مواقع نیز از کارشناس رسمی دادگستری لوازم اداری و خانگی کمک گرفته می‌شود.
برای تعیین قیمت و ارزیابی مبلمان چوبی چندین عامل دخالت دارند. اولین مورد اندازه و ابعاد وسیله مورد نظر است. یعنی اولین معیار‌ این تعیین قیمت حجم وسیله سفارشی است. زیرا هرچه حجم کار بیشتر باشه هم میزان چوب به کار برده شده بیشتر است و هم زمان بیشتری صرف ساخت آن می شود. برعکس این قضیه هم صادق است. هرچه حجم وسیله درخواستی کمتر باشد، چوب و زمان کمتری نیز صرف آن می شود. هرچه مدل مبلمان شما ساده تر باشد هزینه آن هم کمتر خواهد شد و طبعا با پیچیدگی مدل مبلمان هزینه آن هم افزایش می‌افتد. زیرا اکثر کارگاه های مبلمان سازی دستگاه‌های مخصوص با شکل برش‌های مخصوصی دارند. اگر مدلی که شما سفارش داده‌اید بر طبق برش‌های دستگاه باشد هم راحت‌تر است و هم زمان و انرژی کمتری میگیرد. اما زمانی که مدل درخواستی پیچیده و دارای طرح خاصی یاشد یا باید به وسیله دست انجام گیرد یا دستگاهایی پیشرفته‌تر. در این صورت هم زمان بیشتری می‌طلبد و هم تلاش بیشتری که در افزایش قیمت آن تاثیر مستقیم دارد.

ارزیابی قیمت مبلمان چوبی بر طبق جنس چوب و جنس روکش مبلمان و حتی رنگ های به کار رفته در آن متفاوت است. زمانی که از جنس چوب خاص با کیفیت و خاصیتی خاصی در ساخت مبلمان استفاده میکنید تاثیر مستقیم در افزایش قیمت آن دارد. تنوع چوب‌ها و تنوع خاصیت و مقاومت آنان بسیار متنوع است. به طوری که اگر شما یک مدل را با سه نوع چوب متفاوت بسازید، هر سه دارای قیمت‌هایی متفاوت و مغایر است. طبیعی است که هرچه کیفیت و خاصیت چوب افزایش داشته باشد، زمان ساعت کار روی آنان و میزان دقت و کیفیت با آن چوب ها بسیار متفاوت است. علاوه بر این گاهی این مبلمان روکشی از جنس پارچه و یا چرم دارند. در رنگ های متفاوت. دقت کنید این تفاوت رنگ در نوع چوب هم تاثیر گذار است.

یک فاکتور دیگر در برآورد قیمت مبلمان چوبی واحد مبلمان است. یعنی ست های مبلمان. برخی مبل ها 7نفره و برخی 9 نفره است. برخی تخت خواب تک و برخی ست با میز است. باید با واحد های مبلمان آشنا باشید. بر اساس واحدهای مبلمانی قیمت آنان نیز افزایش می باید. مبل یک نفره، یک واحد محسوب میشود. میل دونفره، یک و نیم واحد و میل سه نفره، دو واحد محسوب می شود. یعنی یک دسا میل هفت نفره، پنج و نیم واحد است. بعد از آشنایی با این واحدها باید دانست که بر تعیین قیمت و ارزیابی میلمان تاثیر زیادی دارد.

در ارزیابی قیمت مبلمان باید به مواردی همچون فناوری ها و ماشین آلان مورد استفاده در ساخت آنان، مواد اولیه به کار رفته، ریزکاری ها و زیبایی های به کار رفته در این مبلمان، نحوه نگه داری مبلمان تولید شده و همچین نوسانات قیمت بازار میلمان و چوب و حتی مواردی مانند قیمت فوم و رنگ و اسفنج و تمامی موارد کوچکی که در ساخت مبل به کار می روتد باید توجه داشت.

در این براورد قیمت مبلمام چوبی باید به تمامی مواردی که مستقیم و یا غیر مستقیم همچون هزینه جابجایی و حمل انان نیز توجه داشت. ما پیشنهاد می کنیم برای اطلاع بیشتر و دقیق از کارشناس رسمی دادگستری صنایع چوبی استفاده کنید‌.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *