برنامه ریزی شهری

تعیین کاربری اراضی بر اساس طرح شهری

تعیین کاربری اراضی به منظور تسهیل استفاده از اراضی انجام می شود.  به طور کلی کاربری زمین به منظور تسهیل رفاه اجتماعی و اقتصادی انجام می شود، حال برای تعیین کاربری زمین معمولا تراکم ناخالصی جمعیتی و تراکم ساختمان و غیره مورد بررسی قرار می گیرد. در خصوص ارزیابی کاربری زمین چند مورد ارزیابی کمی و کیفی و ظرفیت و مطلوبیت مورد بررسی کارشناس رسمی قرار می گیرد. در طرح شهری میزان توسعه شهر و سرانه شهری مورد بررسی قرار می گیرد.

کاربری اراضی شهری

در خصوص توسعه شهرنشینی به زمین هایی که کاربری مناسبی دارد توجه می شود. در واقع چهار مقوله را در خصوص توسعه شهر نشینی و تعیین کاربری اراضی مورد بررسی کارشناس قرار می گیرد. این چهار مقوله شامل سازگاری به این معنی که اراضی مورد نظر دارای کاربری مسکونی بوده و شلوغی و دود و صدا شامل آن نمی شود و آرامش و آسایش به این معنی که ساکنین به امکانات شهری دسترسی مناسبی داشته باشند، هزینه زمین و مطلوبیت در برنامه ریزی شهری به این معنی که زمین بتواند به نحوی مطلوب در راستای راه سازی و ساختمان سازی ایفای نقش نماید.

تعیین کاربری اراضی بر اساس طرح شهری

حال با توضیحاتی که در قسمت قبل گفته شد تعیین کاربری اراضی بر اساس طرح شهری توسط کارشناس انجام می شود. کارشناس در این خصوص با تحقیق و بررسی هایی که انجام می دهد می تواند نسبت به تعیین کاربری اراضی اظهار نظر نماید. کاربری اراضی به منزله تسهیل روند توسعه شهر نشینی تعیین می شود. طرح شهری شامل تمامی امکانات شهری از جمله راه سازی، ساختمان سازی، ایجاد فضای سبز و بیمارستان ها و غیره می شود. لذا به منظور ساختمان سازی ایجاد فضاهای مسکونی استاندارد قبل از ساخت نیاز است تا کاربری اراضی زمین به طور دقیق توسط کارشناس رسمی انجام بشود. زمین هایی که کاربری آنها کشاورزی یا تجاری است نمی تواند برای مسکونی قابل استفاده باشد. یا اراضی که در فضای سبز واقع می شوند یا در طرح های جاده ای قرار می گیرند امکان استفاده غیر را نخواهد داشت. در تعیین کاربری زمین به تمامی موارد چون تفکیک و افراز و همچنین تجمیع دو ملک نیز توجه می شود. چرا که در خصوص راه سازی و مدیریت ترافیک بهینه تر و استاندارد تر عمل شود.

سرانه کاربری اراضی

سرانه کاربری اراضی زمین شامل میزان فضای مورد نیاز جهت فعالیت ها ی شهری می شود. این فعالیت ها به مواردی چون واقعیت محلی، ضوابط رسمی، پراکندگی کاربری ها بستگی دارد. مهم ترین موارد ضوابط رسمی است، ضوابط رسمی مجموعه استاندارد های ثبت شده ای هستند که می توان به استاندارد های آموزش و پرورش، تربیت بدنی، وزارت بهداشت نیز اشاره نمود. سرانه فضای سبز حدودا دو الی پنج متر است. سرانه تجاری به میزان پنج متر و سرانه اداری حدود پنج متر، سرانه بهداشت و درمان حدود پنج متر و سرانه ورزشی نیز به یک متر مربع می رسد.

یکی از روش های قدیمی که در خصوص توسعه شهرنشینی انجام شده است احداث منازل مسکونی در مکانهایی است که از وجود امکاناتی چون آرامش، دسترسی سریع به مردم، دسترسی به پزشک، دسترسی به منابعی آبی و کشاورزی و مدرسه و مکان های بهداشتی درمانی بهره می برند. همانطور که کارشناساسان ما در این باره نظر می دهد الگوی شکل گیری خانه های مسکونی به صورت فشرده و با مساحت های متوسط اطراف یکدیگر بوده است که گاه سبب بی نظمی می شده است. اما امروزه با توسعه شهر نشینی و تعیین کاربری زمین توسط کارشناس رسمی بی نظمی کاهش یافته و احداث راه ها و جاده ها و مدیریت ترافیک و سایر موارد بهبود یافته است.

کارشناس می تواند در خصوص تعیین تراکم ساختمانی می تواند نسبت به رعایت اساس طرح توازن و تناسب شهر، به بررسی کاربری های مختلف اراضی و ضوابط آن ها می پردازد که در راستای آن شبکه های ارتباطی، توسعه منابع آبرسانی، توسعه ساختمان ها مورد توجه واقع می شود. در خصوص تعیین کاربری اراضی زمین کارشناس از روش هایی چون مشاهدات عینی و استفاده از نرم افزارهایی چون گوگل ارث، بررسی وضعیت و ساختار شهر استفاده می کند و در نهایت نظر خود را ارائه می دهد.

در صورت نیاز به کارشناس جهت تعیین کاربری اراضی می‌توانید با ما تماس حاصل نمائید و همچنین با توجه به این که بسیاری از املاک در حوزه باستانی ما قرار دارند می‌توانید با کارشناس باستان شناسی و حفظ آثار باستانی نیز مراجعه نمائید.ش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *