امور بیمه

تشخیص اصالت بدنه و تصادفی بودن خودرو توسط کارشناس رسمی دادگستری وسائط نقلیه موتوری

در این نوشته به بررسی نحوه تشخیص اصالت بدنه خودرو و رنگ شدگی و تصادفات در آن می پردازیم . مهم ترین عامل تعیین کننده قیمت خودرو و ارزش گذاری بر روی آن و همچنین سلامت خودرو بدنه خودرو و رنگ شدگی آن می باشد. بر همین اساس ما می خواهیم شما را با نحوه تصادفی بودن بدنه و مشکلات ناشی از آن آشنا کنیم و شما را با وظایف کارشناس رسمی دادگستری وسائط نقلیه موتوری آشنا نمائیم.

 خودرو های تصادفی جدا از مسئله زیبایی خودرو و نمای ظاهری ، به طور کلی دچار مشکلاتی می شوند که خریداران کمتری را به سمت خود می کشند. تصادفات عموما موجب تخریب سیستم ایمنی و موتوری و تعادل در سیستم خودرو می شود. به همین دلیل هنگام خرید خودرو، خریداران به رنگ شدگی خودرو اهمیت فراوانی می دهند و خودرو های تصادفی کمتر مورد توجه است. در بحث خودرو های وارداتی که قیمت های بسیار بالایی دارند تصادفات ممکن است تا صد ها میلیون تومان از قیمت خودرو بکاهد. و اگر خریدار متوجه این موضوع نباشد ضرر بسیار بزرگی خواهد کرد. بار ها پیش آمده که همین موارد باعث شکایت از فروشندگان، که عموما این افراد دلال هم هستند، شده است.

تشخیص تصادفی بودن بدنه، کاری دشوار است و باید با دقت به بدنه، چه از بیرون و چه از داخل نگاه کرد و تست گرفت. رنگ شدگی خودرو از هر طرف موجل خسارات خاصی می شود و به همین دلیل رنگ شدگی کاپوت و صندوق بسیار زیان بار تر است. این رنگ شدگی ها از داخل هم قابل مشاهده خواهد بود و به همین دلیل می تواند بر موتور خودرو نیز تاثیر بگذارد. خودرو هایی که از عقب تصادف می کنند هم بعضا می توانند دچار شکستگی و کج شدگی شاسی شوند . و به همین دلیل خودرو تعادلش را از بین می رود. همچنین خودروهایی که سقف آن ها رنگ شدگی داشته باشد عموما دچار تصادف شدید شده اند به گونه ای که سقف آن ها به جسمی مانند خودروی دیگری یا زمین برخورد داشته است. در این حالت ستون های خودرو اسیب دیده و از لحاظ ایمنی هم خودرو اسیب دیده و ایمنی اولیه خود را از دست داده است.

البته به این مورد هم توجه کنیم که بسیاری از این رنگ داشتن بدنه خودرو هم به دلیل شدت پایین تصادف تاثیر چندانی بر عملکرد خودرو ندارد . پس به همین دلیل تشخیص این که خودروی مورد نظر شما چگونه تصادف کرده کار راحتی نیست و برای بعضی مانند هندوانه در بسته است.  معمولا خودرو هایی که تصادف می کنند از بیمه خود استفاده می کنند که موجب کاهش قیمت خودرو می شود. البته در مورد امور بیمه ای خوانندگان می توانند با کارشناس امور بیمه در تماس باشند و سوالات خود را به این روش پاسخ دهند.

در بحث رنگ شدگی خودرو گاهی حتی مسئله ای به اسم تعویض اتاق پیش می آید که خریدار بدون توجه به رنگ شدگی، خودرویی را خریداری میکند که اتاق آن تعویض شده . این بدین معنی است که خودرو دچار تصادف شدیدی شده که اتاق قبلی خودرو غیر قابل استفاده بوده است. خرید این خودروها عموما پیشنهاد نمی شود. موارد بسیاری پیش می آید که خریدار بعد از خرید این گونه خودرو ها متوجه وضعیت خودرو می شود و سعی میکند تا از طریق قانونی به شکایت بپردازد.

معمولا کارشناسان رنگ خودرو هزینه ای را در قبال تشخیص زنگ خودرو دریافت می کنند و تمامی بدنه خودرو را مورد بررسی قرار می دهند . کارشناسان از طریق تجربه و همچنین وسایل تخصصی خود میتوانند این تشخیص را انجام دهند.

علاوه بر این موضوع باید به موارد دیگری چون تصادفات جزئی هم اشاره کرد. معمولا در تصادفات جزئی که نیازی به رنگ کردن خودرو وجود ندارد باز هم خسارتی به عنوان کاهش قیمت خودرو به وجود می‌آید که کارشناس رسمی دادگستری امور بیمه می‌تواند در خصوص آن اظهار نظر کند.

به طور کلی پیشنهاد می شود، خودرویی را خریداری کنید که بدنه آن اصالت خود را حفظ کرده و بدون تصادف باشد و در غیر این صورت با کارشناسان مربوطه تماس حاصل کنید . ما به شما برای کارشناسی، کارشناس وسائط نقلیه موتوری زمینی و تصادفات را معرفی می کنیم و با ارتباط با آن می توانید مشکلات خود اعم از تشخیص رنگ و کارشناسی آن و کارشناسی بدنه را انجام دهید و اختلافات خود در این زمینه با فروشنده یا خریدار را پایان دهید. امکان دارد شما ماشینی را خریداری کرده باشید و بعد از مدتی از رنگ شدگی یا تعویض اتاق آن اگاه شوید و کار شما به دادگاه بکشد . در این حالت کارشناس تصادفات میتواند اختلافات را پایان بخشد و نتیجه کلی را به دادگاه اعلام می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *