امور بیمه

کارشناس رسمی دادگستری رشته امور بیمه و بیمه های خاص

کارشناس رسمی دادگستری رشته امور بیمه و بیمه های خاص

 

بیمه خاص به آن دسته از بیمه هایی گفته می شود که تحت پوشش بیمه های اموال، اشخاص و مسئولیت نیستند اما ممکن است مرتبط به اموال، اشخاص و یا مسئولیت ها باشند. همانطور که از نام این بیمه پیداست عمومی هم نیستند یعنی مواردی را شامل می شود که عموم جامعه درگیر آن نمی باشند. بیمه های خاص معمولا هزینه های زیادی را به نسبت سایر بیمه ها، برای بیمه گر دارد. این بیمه ها چالش های زیادی برای کارشناس رسمی دادگستری رشته امور بیمه  و بیمه کننندگان ایجاد کرده است.
پیچیده بودن این بیمه ها و خاص بودن سوژه بیمه شده نیازمند دقت ویژه ای از سوی کارشناس رسمی امور بیمه است. در توضیحات این موارد خاص پیچیدگی ها را به شکل بارز تری بیان خواهیم کرد.
عنوان کردن همه تنوعات بیمه های خاص و توضیحشان در مجال این مقاله نیست، بنابراین سعی میکنیم کاربردی ترین آنها را شرح دهیم. بیمه های خاص ممکن است توسط بیمه های داخلی پوشش داده نشود. به عبارت بهتر ممکن است شرکت های بیمه ای خارج از کشور اقدام به بیمه یک مورد خاص کنند. مثال بارز ایم موضوع را می توان در برخی از بیمه های کشتی ها یافت.
کشتی ها جز موارد خاص به حساب می آیند، چون در گروه وسایل نقلیه هایی چون خودروها قرار نگرفته است. چالش برانگیز بودن این بیمه ها برای کارشناس دادگستری بیمه در وقوع حوادث نمایان می شود. برای مثال کشتی اگر به دلایلی دچار سانحه شود مسئولیت جان و مال افراد دخیل در این حادثه بر عهده کیست؟  تولید کننده کشتی و یا شرکت بیمه گذار. اگر به دلیل نقض فنی باشد به چه میزان تولید کننده مقصر است اگر سایر عوامل باشد چطور و یا اگر دو عامل دخیل باشند صاحب کشتی باید خسارتش را چگونه و از چه کسی دریافت کند. بنابراین شرایط خاص این وسایل مسائلی را برای بیمه گر و بیمه گذار و حتی کارشناس بیمه می کند.
یا همین مشکل را بر دومین مورد بیمه خاص یعنی هواپیما ها هم تعمیم دهید. فرض کنید در نتیجه سقوط هواپیما در محلی خانه ای در آتش بسوزد و آتش سوزی این خانه منجر به ضرر و زیان سایرین نیز شود. حالا چندین نوع بیمه درگیر می شود. بیمه مسئولیت، بیمه خاص و بیمه آتش سوزی و…
معمولا اختلافات در این موارد نمود پیدا می کند و بنظر شکل گیری گرایش کارشناس بیمه و حضور این متخصصان در پرونده های اینچنینی الزامی است.
به جز موارد مذکور یعنی کشتی و هواپیما، می توان از بیمه پول، بیمه تاسیسات استخراج انرژی و بیمه های اعتباری نیز نام برد که هر کدام از آنها جزئیات فراوانی دارد که در حوزه تخصص کارشناسان مذکور است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *