باستان شناسی و حفظ آثار باستانی

تعیین قیمت گنج و عتیقه

[ad_1]

امروزه ارزش عتیقه و گنج بر هیچ کس پوشیده نیست. اما نحوه ارزیابی دقیق و قیمت گذاری روی آن صرفا توسط کارشناس آثار باستانی انجام می شود. وی می تواند با بررسی های میدانی و مشاهدات عینی نسبت به قیمت گذاری اقدام نماید. کشور ما دارای تاریخ کهن و به همان نسبت دارای آثار بر جای مانده از هر عصر می باشد. لذا اشیای عتیقه ای که به صورت بازمانده از نسل های قدیم در دسترس است امکان ارزش گذاری توسط کارشناس را دارند. باستان شناس ها افرادی هستند که با توجه به کاوش هایشان ممکن است به دفینه و گنج و عتیقه نیز برخورد کنند در این صورت برای تعیین ارزش این آثار می توانند از کارشناس رسمی کمک بخواهند.

تعیین قیمت گنج و عتیقه

کارشناس رسمی در خصوص تعیین قیمت گنج و عتیقه می تواند با استفاده از روش هایی نظیر مشاهدات عینی و میدانی، مقایسه و تحقیق، بررسی میزان قدمت عتیقه و بررسی میزان حجم و وزن آن ها انجام می دهد. در خصوص تعیین قیمت گنج و عتیقه کارشناس می تواند پس از بررسی نتیجه را به صورت ارائه گزارش اعلام نماید. باستان شناسی یکی از رشته هایی است که با انواع دفینه و گنج سر و کار دارد. در این خصوص باستان شناس ها می توانند در حین کاوش های خود دفینه و گنج هایی را پیدا کنند که در خصوص دولت سهمی را برای آنان در نظر می گیرد. اگر باستان شناس ها بخواهند قیمت گنج و دفینه را مشخص نمایند می توانند از کارشناس رسمی راهنمایی بخواهند و تقاضای بررسی و تعیین ارزش گنج و عتیقه و سایر دفینه ها را داشته باشند، کارشناس می تواند با بررسی کامل قیمت آن را مشخص کند و ارزش آثار ملی را مشخص نمایند.

نگهداری عتیقه

در خصوص نگهداری عتیقه می توان گفت برخی از عتیقه ها مربوط به دولت است و امکان نگهداری آن وجود ندارد. اما برخی از عتیقه ها نیز مربوط به افراد بوده و دولت به آن ها اجازه نگهداری عتیقه را می دهد و به این صورت هستند که نوعی کالا مانند کوزه های سفالی، صنایع دستی و غیره به صورت نسل به نسل در خانواده چرخیده است و اکنون توسط شخص نگهداری می شود، برای فروش چنین وسایلی امکان قیمت گذاری توسط کارشناس وجود دارد و پس از طی بررسی و تحقیق در خصوص قیمت نهایی آن اعلام نظر می شود.

پیدا شدن گنج و قیمت گذاری آن

در خصوص پیدا کردن گنج می توان گفت گنج هایی که در زمین هایی که در تملک دولت باشند متعلق به دولت هستند. اما گنج هایی که در زمین اشخاص پیدا بشود و به اهداف تجاری باشد مربوط به دولت می باشد و برای نگهداری در موزه استفاده می شود.

قیمت گذاری گنج توسط کارشناس رسمی صورت می گیرد و برای اینکه کارشناس بتواند به خوبی آن را تعیین نرخ نماید ابتدا به بررسی عصر مورد نظر می پردازد و سپس با توجه به معیار هایی چون نقش و طرح های آن، میزان حجم و وزن و غیره آن را مورد ارزیابی قرار می دهد.

نکات قیمت گذاری گنج و عتیقه

در خصوص قیمت گذاری گنج و عتیقه می توان به موارد زیر اشاره کرد. همانطور که قیمت گذاری دفینه و عتیقه کاری بس حساس و ظریف است به مهارت ویژه ای نیاز دارد. درکل مواردی همچون زمان ساخت، کمیابی طرح ها و هنر به کار گرفته شده در ساخت شیء، فرم ها و نقش هایی که در آن به کار گرفته شده، رنگ بندی ها و میزان ارتباط نقوش با هم، داشتن خط اثر یا امضاء، داشتن سبک خاص مربوط به اقلیم خاص، چند کاربری بودن گنج و عتیقه می تواند باعث بالا رفتن ارزش آن بشود. به طور مثال تصور کنید یک چارقد با طرح های اسلیمی ایرانی مربوط به دوره ی قاجار با تکنیک های خاص باشد دارای ارزش بسیاری است و کارشناس می تواند آن را بررسی کرده و قیمت گذاری نماید.

کارشناس می تواند در خصوص گنج و عتیقه به قیمت گذاری و مشخص کردن ارزش آن بپردازد. گنج و دفینه جزء آثاری هستند که ارزش آن ها روز به روز افزوده می شود. بنابراین در خصوص ارزش گذاری و تعیین قیمت آن نیاز است که عصر عتیقه به وضوح مشخص شود. کارشناس اشیاء عتیقه می‌تواند در خصوص تعیین ارزش عتیقه ها به معیار های مربوط به آن بپردازد.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *