دسته‌بندی نشده

گم شدن سند ازدواج – مفقود شدن عقدنامه

گم شدن سند ازدواج ، سبب می شود که زوجین ، نتوانند در دادگاه ، دعاوی خانوادگی از قبیل طلاق ، مطالبه مهریه و نفقه ، تمکین ، حضانت فرزند و غیر اینها را مطرح نمایند . به همین دلیل ، در صورت مفقود شدن عقدنامه ، می بایست به دفتر ازدواجی که عقد نکاح در آن ثبت شده ، مراجعه و درخواست صدور رونوشت قباله ازدواج را ارائه نمود .

برای مشاوره گم شدن سند ازدواج

برای مشاوره گم شدن سند ازدواج

 

بر اساس قانون حمایت خانواده ، شوهر ، موظف به ثبت عقد نکاح دائم در دفترخانه ازدواج و طلاق می باشد و در صورت عدم ثبت نکاح و دریافت سند ازدواج ، می توان از وی شکایت کرد . این ضمانت اجرا ، به این دلیل مقرر شده که اصولا داشتن سند ازدواج ، مبنای اثبات عقد نکاح زوجین بوده و به استناد قباله ازدواج ، می توان حقوق قانونی ناشی از عقد نکاح را از طریق مراجع قانونی ، مطالبه کرد .

اما گاهی ، بنا به دلایلی ، سند ازدواج ، گم یا مفقود می شود و به هر دلیلی ، در دسترس نمی باشد . لذا از آن جهت که داشتن سند ازدواج برای طرح دعاوی خانوادگی همچون طلاق ، مهریه ، نفقه و غیر اینها ، مورد نیاز است ، بهتر است که نسبت به انجام اقدامات لازم پس از مفقود شدن عقدنامه ، آگاه بود و در صورت لزوم ، اقدام به گرفتن سند ازدواج جایگزین نمود .

به همین مناسبت ، در این مقاله ، قصد داریم به بررسی این موضوعات بپردازیم که سند ازدواج باید دست چه کسی باشد و اقدامات پس از گم شدن سند ازدواج برای جلوگیری از سوء استفاده از آن ، شامل چیست . در ادامه نیز ، نحوه دریافت و هزینه سند ازدواج المثنی را بررسی نموده و امکان درخواست مهریه و طلاق بدون عقدنامه را نیز ، شرح خواهیم داد .

سند ازدواج باید دست چه کسی باشد

در صورتی که عقد ازدواج از نوع دائم یا موقت در محضر انجام گیرد ، سند ازدواجی صادر می شود که نشانگر رابطه زوجیت میان زن و مرد بوده و به نوعی اثبات کننده وقوع عقد نکاح و استقرار تکالیف زناشویی بر عهده ایشان است . لذا در صورتی که صرفا صیغه عقد دائم یا موقت میان زوجین جاری شده و سند ازدواج در بین نباشد ، ممکن است طرفین در آینده ، برای اثبات عقد نکاح ، با دشواری هایی مواجه شده و برای اثبات نکاح ، نیازمند مراجعه به دادگاه باشند .

اما سوالی که مطرح می شود ، این است که سند ازدواج باید دست چه کسی باشد ؟ پاسخ به این سوال ، از این جهت مهم است که داشتن سند ازدواج ، اثبات کننده رابطه زوجیت بوده و به استناد این عقدنامه ، می توان بسیاری از دعاوی خانوادگی از قبیل طلاق ، دریافت مهریه ، اجرت المثل ایام زوجیت ، شرط تنصیف اموال پس از طلاق ، تمکین ، حضانت فرزند و غیر اینها را در دادگاه مطرح کرده و یا از خدماتی همچون دریافت وام ازدواج و مواردی از این قبیل ، بهره مند شد .

لذا ، طبیعی است که گاهی ، در خصوص اینکه سند ازدواج باید دست زن یا شوهر باشد ، اختلافاتی مطرح گردد . اما به طور کلی ، باید گفت که طبق عرف ، سند ازدواج یا عقدنامه ، نزد خانواده زن ، نگهداری می شود و به دلیل اینکه گاهی شوهر ، اقدام به ترک زندگی خانوادگی نموده و زوجه ، برای دریافت شناسنامه فرزند یا مطالبه حقوق قانونی خود ، نیاز به عقدنامه دارد ، باید این سند ، نزد خانواده وی نگهداری شود .

این در حالی است که شوهر نیز ، همچون زن ، حق داشتن سند ازدواج را دارد ، ولی از آن جهت که قباله نکاح صرفا در یک نسخه صادر می شود ، می تواند از طریق دفترخانه ، اقدام به تهیه رونوشت سند نماید . همچنین ، در خصوص حق نگه داری از سند ازدواج ، باید این نکته را افزود که معمولا ، بزرگترهای خانواده ، آن سند را برای جلوگیری از انجام اقدامات عجولانه توسط زوجین ، همچون درخواست طلاق ، نزد خود نگهداری می نمایند .

حتما بخوانید: قباله ازدواج

اقدامات پس از گم شدن سند ازدواج

سند ازدواج یا عقدنامه ، گاهی مفقود می شود و به عبارتی ، طرفین یا شخص دیگری ، آن را گم می کنند . گم کردن سند ازدواج ، در کنار پاره شده آن یا خودداری از تسلیم آن به طرف دیگر ، ممکن است مشکلاتی را در رابطه با اقامه دعاوی خانوادگی ایجاد نموده و گاهی هم ، سبب سوء استفاده از آن شود . لذا در این قسمت ، قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که اقدامات پس از گم شدن سند ازدواج چیست ؟

از آن جهت که ممکن است شخصی ، سند ازدواج گم شده را پیدا کرده و در صندوق پست انداخته باشد ، یکی از اولین اقدامات پس از گم شدن سند ازدواج ، این است که از این امر اطلاع حاصل نمایید . به این منظور ، کافی است تا با مراجعه به سایت پست یافته به نشانی POSTYAFTEH.IR ، مشخصات هویتی خود را در این سامانه وارد کرده و در صورت پیدا شدن سند ، آن را تحویل بگیرید .

در غیر این صورت ، می بایست اقدام به اعلام مفقود شدن عقدنامه کرد تا جلوی هرگونه سوء استفاده احتمالی از آن ، سلب شود . نحوه اعلام مفقود شدن سند ازدواج ، به این صورت است که هر یک از زوجین ، با مراجعه به شورای حل اختلاف و یا دفتر ازدواجی که عقدنامه در آن به ثبت رسیده ، این موضوع را مطرح نموده و همچنین ، می توان اعلامیه مفقود شدن سند ازدواج را در یکی از روزنامه های کثیر الانتشار یا محلی به چاپ رسانده و اعلام کرد که آن سند ، از درجه اعتبار ، ساقط است .

عقدنامه ازدواج موقت

 

سوء استفاده از سند ازدواج گم شده

همانطور که گفتیم ، در صورت مفقود شدن عقدنامه ، اولین اقدام ، اطلاع دادن موضوع به مراجع قانونی و قضایی است تا فرد دیگری ، نتواند اقدام به سوء استفاده از سند ازدواج گم شده نماید . اما سوالی که در این خصوص مطرح می شود ، این است که سوء استفاده از سند ازدواج گم شده ، شامل چه مواردی است ؟

قبل از هر چیز ، باید گفت که اصولا سند ازدواج یا گواهی ازدواج موقت ، نوعی سند رسمی محسوب می شود و در صورتی که شخصی ، عقد نامه مفقود شده را پیدا کرده و آن را جعل و از آن سوء استفاده ای انجام دهد ، مرتکب جرم جعل سند رسمی و استفاده از سند مجعول شده و در صورت اثبات موضوع ، به مجازات های مربوطه محکوم می شود .

به نظر می رسد که یکی از مصادیق سوء استفاده از سند ازدواج گم شده ، جعل کردن این سند به همراه مدارک هویتی زوجین ، برای دریافت وام ، گرفتن خدمات یا مواردی از این قبیل است که در صورت انجام اقدامات پیش گفته ، می توان از آثار منفی احتمالی این امر ، چلوگیری نمود .

ثبت الکترونیکی ازدواج

 

نحوه دریافت و هزینه سند ازدواج المثنی

در صورت گم شدن سند ازدواج ، بهره مندی از مزایایی همچون اقامه دعوی در دادگاه خانواده ، با مشکل مواجه می شود . به همین دلیل ، پس از اطلاع از مفقود شدن سند ازدواج ، هر کدام از زوجین ، می توانند رونوشت آن را دریافت کنند . رونوشت سند ازدواج ، با سند ازدواج المثنی تفاوت دارد و به عبارت دیگر ، دفترچه ازدواج مشابه سند عقدنامه مفقود شده ، صادر نمی شود .

بلکه ، اطلاعات درج شده در عقدنامه به همراه شروط ضمن عقد نکاح مندرج در سند ازدواج ، بر روی یک برگه ، قید و تحویل متقاضی می شود ؛ اما از آن جهت که رونوشت عقدنامه گم شده ، برابر با اصل می باشد ، نوعی سند ازدواج محسوب شده که قابلیت استفاده به عنوان سند اصلی را خواهد داشت . اما سوال این است که هزینه و نحوه دریافت سند ازدواج المثنی به چه صورت است ؟

نحوه دریافت رونوشت عقدنامه یا قباله ازدواج ، به این صورت است که زوجین ، با مراجعه به همان دفترخانه ازدواج و طلاقی که در آن ، اقدام به ثبت نکاح نموده اند ، می توانند با پرداخت هزینه های مربوطه ، تقاضای دریافت برگه رونوشت عقدنامه را داشته باشند . در صورتی که دفتر ازدواج و طلاق ، قدیمی بوده و یا سردفتر آن فوت کرده باشد ، می توان با مراجعه به ادارات ثبت احوال محل ، دفترخانه کفیل یا جایگزین آن را پیدا کرده و با مراجعه به آن ، درخواست رونوشت سند ازدواج مفقود شده را ارائه نمود .

در خصوص هزینه دریافت رونوشت سند ازدواج یا عقدنامه المثنی ، باید گفت که بر اساس بخشنامه تعرفه دفاتر ثبت ازدواج و طلاق که از سال نود و نه به تصویب رسیده ، هزینه صدور رونوشت سند ازدواج گم شده ، 500 هزار ریال ، معادل 50 هزار تومان می باشد .

اصلاح کردن سند ازدواج

 

درخواست مهریه بدون سند ازدواج

همانطور که اشاره شد ، از جمله مهم ترین چالش های پیرامون سند ازدواج گم شده ، عدم امکان طرح دعای خانوادگی در مراجع قضایی می باشد که یکی از این دعاوی ، مطالبه مهریه است . لذا در صورتی که این سوال مطرح شود که آیا درخواست مهریه بدون سند ازدواج امکان پذیر است یا خیر ، باید گفت که قبل از دریافت مهریه ، زوجه ، می بایست رابطه زوجیت خود را با شوهر ، اثبات نموده و به همین دلیل ، نیاز به ارائه سند ازدواج است .

اما در صورتی که عقدنامه ، مفقود شده و زن ، بخواهد اقدام به مطالبه مهریه خود در دادگاه نموده و یا اینکه از طریق ثبتی ، مهریه خود را وصول کند ، قبل از هر اقدام ، باید به دفترخانه ثبت ازدواج و طلاق مراجعه نموده و رونوشت عقدنامه را بگیرد . پس از آن ، به استناد عقدنامه مذکور و ارائه سایر مدارک هویتی ، می توان دعوای مطالبه مهریه را دردادگاه ، اقامه و درخواست گرفتن مهریه نماید .

ثبت ازدواج در دفترخانه

 

اگر سند ازدواج گم شود می توان طلاق گرفت

در ارتباط با گم شدن سند ازدواج ، یکی دیگر از مهم ترین سوالاتی که مطرح می شود ، این است که اگر سند ازدواج گم شود ، می توان طلاق گرفت یا خیر ؟ در پاسخ به این سوال ، باید گفت که اصولا داشتن سند ازدواج ، برای طلاق گرفتن نیز ، الزامی است و موقعی که زن یا شوهر ، قصد دارند به دادگاه خانواده ، مراجعه و درخواست طلاق دهند ، ابتدا باید ثابت کنند که زن و شوهر هستند و اثبات این موضوع نیز ، از طریق ضمیمه کردن سند ازدواج یا عقد نامه محقق می شود .

لذا ، در صورتی که سند ازدواج ، گم یا مفقود شده و یا بنا به هر دلیل دیگر ، در اختیار خواهان طلاق نباشد ، نمی توان برای طلاق گرفتن ، اقدام نمود . بلکه ، ابتدائا باید با مراجعه به دفتر ازدواج و طلاق ، رونوشت سند ازدواج را دریافت کرده و سپس ، به استناد رونوشت عقدنامه مفقود شده ، دادخواست طلاق داد که برای دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص ، می توانید مقاله زیر را نیز ، مطالعه نمایید .

نداشتن سند ازدواج برای طلاق

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص گم شدن سند ازدواج در کانال تلگرام حقوق خانواده عضو شوید . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی کارشناس رسمی دادگستری نیز آماده اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی کارشناس رسمی دادگستری به سوالات شما عزیزان پیرامون گم شدن سند ازدواج پاسخ دهند .

 

 

سوالات متداول

1- گم شدن سند ازدواج چه آثاری دارد ؟

در صورت گم شدن سند ازدواج به دلیل عدم امکان اثبات نکاح نمی توان دعاوی خانوادگی مطرح نمود که برای دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید به متن مقاله مراجعه نمایید .

2- اقدامات لازم پس از مفقود شدن عقدنامه شامل چیست ؟

ابتدا گم شدن عقدنامه را باید به مراجعی از قبیل شورای حل اختلاف محل و نیز دفتر ازدواج و طلاق مربوطه اطلاع داده و سپس برای دریافت رونوشت آن اقدام نمود که شرح این مطلب در متن مقاله ذکر شده است .

3- هزینه و نحوه دریافت رونوشت سند ازدواج چیست ؟

با مراجعه به دفتر ازدواج و طلاقی که عقد نکاح در آن به ثبت رسیده و پرداخت تعرفه ای که در سال 1401 معادل 50 هزار تومان است می توان رونوشت آن سند را اخذ کرد که جزئیات آن در متن مقاله بررسی شده است .

برای مشاوره گم شدن سند ازدواج

برای مشاوره گم شدن سند ازدواج

کارشناس رسمی دادگستری

کارشناس رسمی دادگستری، کسی است که بر مبنای قانون کانون کارشناسان دادگستری، دارای وظایف کارشناسان رسمی است و در صورت ارجاع امر به او، باید به طور رسمی، درباره یک موضوع، اعلام نظر کند و می تواند در مواردی که قاضی یا متقاضی برای تصمیم نهایی نیاز به اظهار نظر تخصصی دارد و پرونده را به آن ها ارجاع می دهد با مطالعه کامل پرونده ابراز نظر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *