نقشه برداری

کد جام (شناسه جغرافیایی املاک و مستغلات) چیست؟

در این مقاله به تعریف شناسه ملی جغرافیایی املاک و مستغلات(شناسه جام) می پردازیم و به صورت کامل نحوه کنترل موقعیت جغرافیائی ملک با شناسه ملی جغرافیایی املاک و مستغلات را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

اگر هدف شما خرید ملک یا کارشناسی ملک سند دار است و می خواهید متوجه شوید که آیا سند مورد نظر به همان ملک تعلق دارد یا خیر، نیاز به شناسه ملی جغرافیایی خواهید داشت با ما تا پایان این مطلب همراه شوید تا اطلاعات لازم در این باره را کسب نمایید.

شناسه(کد) جام چیست ؟

« شناسه ملی جغرافیایی املاک و مستغلات (شناسه جام) » در پایین سند تک برگی که یک شناسه بین المللی در نقشه برداری برای نشان دادن مختصات یک نقطه همانند طول و عرض جغرافیایی اماکن با عنوان موقعیت جغرافیایی املاک نمایش داده می شود.

شما همچنین می توانید با وارد کردن مختصات جغرافیایی ملک در ابزار تبدیل مختصات جغرافیایی به UTM، صورت دو بعدی نقشه یو تی ام ملک خود و در نتیجه شناسه جام ملک را مشاهده کنید.

البته ناگفته نماند در سایت گوگل ارث یا نرم افزارهای نقشه مثل osmdand, here و… نیز می توان این کار را انجام داد.

مشاهده مختصات جغرافیایی ملک با کدجام

برای دیدن مختصات جغرافیایی ملک با کد جام در سند تک برگ کافیست با وارد نمودن 6 شماره شناسه جام از چپ به راست در قسمت X یا E و در ادامه با وارد کردن 7 شماره بعدی شناسه جام در قسمت Y یا N و در ادامه با وارد کردن دو شماره بعدی شناسه جام را در قسمت سوم (زون نقشه) با مشخص کردن حرف N اطلاعات به صورت دقیق وارد می شود.

در سیستم مختصات دو شماره آخر زون های ۳۸ و ۳۹ و ۴۰ و ۴۱ مختص به کشور ایران است و حرف N اختصار کلمه North به معنی نیم کره شمالی و حرف E اختصار East به معنی شرق است با گذراندن مراحل بالا برای شناسایی موقعیت جغرافیایی ملک مد نظر است در واقع نقطه ی که نشان داده می شود مرکز زمین شماست و با چک کردن نقطه مورد نظر و مطابقت دادن آن با سند متوجه خواهید شد که آیا سند متعلق به همان ملک است یا خیر.

مثال کنترل موقعیت ملک با شناسه جام برج میلاد

شناسه جام برج میلاد ۵۳۳۹۲۲۳۹۵۵۶۹۵۳۹۰۰۰۰۰۰۰۰ می باشد و ما می خواهیم موقعیت جغرافیایی برج میلاد را مشاهده کنیم برای این کار مراحل ذیل را باید انجام دهید.

شناسه جام برج میلاد

در قدم اول مروگر موبایل یا کامپیوتر خود را باز کنید و آدرس https://mapscale.ir/utm-to-wgs را در قسمت آدرس بار مرورگر وارد نمایید و گزینه اینتر را بزنید.در قدم دوم ابزار تبدیل مختصات جغرافیایی به مختصات یو تی ام سایت کارشناس رسمی دادگستری برای شما باز شده و در کادر X شش شماره اول شناسه جام برج میلاد یعنی عدد 533922 را وارد کنید.در قدم سوم 7 رقم بعدی شناسه جام برج میلاد را در کادر Y یعنی عدد 3955695 را وارد کنید.در قدم چهارم در کادر زون zone عدد 39 را وارد کنید.در قدم آخر گزینه “تبدیل کن” را کلیک نمایید تا مختصات نقطه مرکز برج میلاد برای شما به نمایش در آید.

نکته: اگر شما مختصات جغرافیایی را بر اساس درجه، دقیقه و ثانیه هم در اختیار داشته باشید ابزار کارشناس رسمی دادگستری توانایی یافتن مختصات نقطه مرکزی ملک شما را دارد و از این طریق هم می توانید ملک خود را بیابید.

پیدا کردن موقعیت جغرافیایی در سایت کارشناس رسمی دادگستری

جمع بندی مقاله و کلام پایانی

در این مقاله به تعریف و کاربرد شناسه جام (شناسه ملی جغرافیایی املاک و مستغلات) پرداختیم و در ادامه با یک مثال عملی شما را با نحوه استعلام از طریق شناسه جام در ابزار تبدیل مختصات جغرافیایی به مختصات utm آشنا کردیم تا از این طریق بتوانید هر ملکی را از طریق شناسه جام کنترل نمایید.

در پایان خوشحال خواهیم شد نظرات و تجارب خود را درباره شناسه ملی جغرافیایی در قسمت نظرات با ما و دیگر دوستانتان به اشتراک بگذارید شاد و پیروز باشید.

کد جام چیست؟

کد جام یک شناسه بین المللی در نقشه برداری برای نشان دادن مختصات یک نقطه همانند طول و عرض جغرافیایی اماکن است.

کد جام در سند تک برگ کجاست؟

در پایین سند تک برگی قرار دارد.

کاربرد شناسه جام چیست؟

اگر هدف شما خرید ملک یا کارشناسی ملک سند دار است و می خواهید متوجه شوید که آیا سند مورد نظر به همان ملک تعلق دارد یا خیر، نیاز به شناسه ملی جغرافیایی خواهید داشت.

کد جام را از کجا بگیریم؟

برای املاک سند دار در پایین سند تک برگ و برای املاک بدون سند با کارشناسان ما به شماره تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *