دسته‌بندی نشده

جعل کارت پایان خدمت – مجازات جعل کارت معافیت از نظام وظیفه

در این مقاله به بررسی جعل کارت پایان خدمت و مجازات آن می پردازیم .

برای مشاوره جعل کارت پایان خدمت و مجازات آن

برای مشاوره جعل کارت پایان خدمت و مجازات آن

 

یکی از جرایم مستوجب مجازات جرم جعل است و در واقع جرم جعل زمانی محقق می گردد که فردی اقدام به ساختن نوشته یا سند یا ساختن مهر یا امضای اشخاص رسمی و غیر رسمی ، خراشیدن یا تراشیدن یا قلم بردن و یا الحاق و محو یا اثبات یا سیاه کردن یا تقدیم یا تاخیر تاریخ سند نسبت به تاریخ حقیقی یا الصاق نوشته ای به نوشته دیگر یا بکار بردن مهر دیگری بدون اجازه صاحب آن و نظایر اینها به قصد تقلب بکند مرتکب ، مجرم محسوب می گردد و شاکی می تواند از وی نزد مراجع قضایی شکایت نماید و بعد از اثبات جرم و صدور رای محکومیت ، بر طبق قانون مجازات اسلامی می شود در واقع زمانی اعمال فوق جرم جعل است که جاعل به قصد فریب یا ضرر رساندن به دیگران بخواهد دروغ را به جای حقیقت جای بزند جرم جعل ممکن است به اشکال مختلفی صورت پذیرد مانند : جعل مهر یا جعل اسناد یا  جعل شناسنامه ، جعل کارت ملی و یا جعل کارت نظام وظیفه و غیره . جرم جعل کارت نظام وظیفه متاسفانه یکی از جعل های است که محقق می گردد و به دلیل اهمیت و جدیت آن قانونگذار موادی را در قانون مجازات اسلامی به این موضوع  اختصاص داده است و مجازات جاعل یا مرتکب را حسب مورد بیان کرده است . به همین دلیل در این مقاله به بررسی جرم جعل کارت نظام وظیفه چیست و مجازات جرم جعل کارت نظام وظیفه می پردازیم .

جرم جعل کارت پایان خدمت چیست ؟

در پاسخ به اینکه جرم جعل کارت پایان خدمت چیست ؟ باید گفت زمانی که فرد جعل کننده به قصد فریب یا ضرر رساندن به دیگران می خواهد دروغ را جای حقیقت عنوان کند قصد انجام این جرم یا عنصر معنوی آن محقق شده است و با اقدام و ساختن گواهی پزشکی جعلی یا تصدیق نامه ای جعلی را پزشک به فرد بدهد که بیانگر معافیت از خدمت نظام وظیفه باشد جرم جعل محقق شده است بر همین اساس قانونگذار در ماده 538 قانون مدنی بیان کرده است که هر کس شخصاً یا توسط دیگری برای معافیت خود یا شخص دیگری از خدمت دولت یا نظام وظیفه یا برای تقدیم به دادگاه گواهی ‌پزشکی به اسم طبیب جعل کند به حبس از شش ماه تا یکسال یا به سه تا شش میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد .

 

حتما بخوانید: گم شدن کارت پایان خدمت

مجازات جعل کارت پایان خدمت

مجازات جرم جعل کارت پایان خدمت و کارت معافیت سربازی، با توجه به این که خود فرد شخصا این جرم را مرتکب شده یا جاعل این عمل را مرتکب شده با مواقعی که طبیب یا پزشک تصدیق نامه ای را خلاف واقع برای معافیت از نظام وظیفه بدهد متفاوت می باشد به همین دلیل قانونگذار در قانون مجازات اسلامی این موارد را در مواد قانونی جداگانه ای مطرح کرده است که در ذیل به بررسی هر یک از آن ها می پردازیم : 

1 – اگر جعل کننده خود فرد یا جاعل باشد مجازات آنان بر طبق ماده 538 این است که : اگر هر کس شخصاً برای معافیت خود از خدمت اقدام به جعل کند یا توسط شخص دیگری برای فرار از خدمت دولت یا نظام وظیفه یا برای تقدیم به دادگاه گواهی ‌پزشکی به اسم طبیب جعل کند به حبس از شش ماه تا یکسال یا به سه تا شش میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد . 


2- اگر پزشک مدرک یا تصدیق نامه خلاف واقع به دیگری بدهد بر طبق ماده 539 مجازات او اینگونه بیان شده است که اگر پزشک یا طبیب تصدیق‌ نامه بر خلاف واقع درباره شخصی برای معافیت از خدمت در ادارات رسمی یا نظام وظیفه یا برای تقدیم به مراجع ‌قضائی بدهد به حبس از شش ماه تا دو سال یا به سه تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد و هر گاه تصدیق‌ نامه مزبور به واسطه اخذ‌ مال یا وجهی انجام گرفته علاوه بر استرداد و ضبط آن به عنوان جریمه ، به مجازات مقرر برای رشوه‌ گیرنده محکوم می گردد . 


لازم به ذکر است که اگر پزشک برای دادن مدرک خلاف واقع از فرد وجه یا پولی گرفته باشد باید آن مال را به عنوان جریمه پرداخت کند و هم به مجازات جعل کننده و هم مجازات رشوه گیرنده محکوم می شود . 

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص جعل کارت پایان خدمت و مجازات آن ، در کانال تلگرام حقوق کیفری عضو شوید . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی کارشناس رسمی دادگستری نیز آماده اند تا با ارائه خدمات مشاوره حقوقی تلفنی کارشناس رسمی دادگستری به سوالات شما عزیزان پیرامون جعل کارت پایان خدمت و مجازات آن پاسخ دهند .

 

 

برای مشاوره جعل کارت پایان خدمت و مجازات آن

برای مشاوره جعل کارت پایان خدمت و مجازات آن

کارشناس رسمی دادگستری

کارشناس رسمی دادگستری، کسی است که بر مبنای قانون کانون کارشناسان دادگستری، دارای وظایف کارشناسان رسمی است و در صورت ارجاع امر به او، باید به طور رسمی، درباره یک موضوع، اعلام نظر کند و می تواند در مواردی که قاضی یا متقاضی برای تصمیم نهایی نیاز به اظهار نظر تخصصی دارد و پرونده را به آن ها ارجاع می دهد با مطالعه کامل پرونده ابراز نظر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *