کامپیوتر و فناوری اطلاعات

انیماتور


معرفی شغل انیماتور


اگر می خواهید از تخیل خود استفاده کرده و مهارت های خلاقانه خوبی مثلا در نقاشی و مدلسازی دارید، این شغل برای شما مناسب است.

انیمیشن یا کارتن نمایش سریع و متوالی تصاویری از اثر هنری دوبعدی یا موقعیت‌های مدل‌های واقعی، برای ایجاد توهم حرکت است. به عبارتی انیمیشن هنر حرکت بخشیدن به اشیای بیجان می باشد.

اولین نمونه هایی که از طریق آنها حرکت و تصویر با هم تلفیق شد، به نقاشی های عهد پادینه سنگی بازمی گردد، روی دیواره غارها حیوانات با چندین پا به ترسیم درآمده بود و در موقعیت های مختلفی مثل روی هم قرارگرفتن و افزوده شدن به یکدیگر قرار داشتند و به طور واضح با اندکی دقت می توان دریافت که در تمام نقاشی های دوره مذکور به نوعی تحرک احساس می شد.

سازنده انیمیشن را انیماتور می گویند. انیماتور به نقاشی ها و مدل ها روی صفحه جان می بخشد. او می تواند انیمیشن های سینمایی، کارتون های تلویزیونی، تیزرهای تبلیغات، بازی های کامپیوتری، وب سایت ها و موزیک ویدئوها را بسازد.

انیمیشن قالب های مختلفی از جمله دو بعدی، سه بعدی، کامپیوتری و تلفیقی دارد. برای ساخت آن نیز روش های زیادی از جمله انیمیشن روی طلق، انیمیشن روی کاغذ، انیمیشن با بریده مقوا، انیمیشن کامپیوتری و… وجود دارد. در کنار اینها برای انیمیشن سازی کامپیوتری، نرم افزارهای بسیاری در این صنعت موجود است.

در ادامه معرفی شغل انیماتور توجه داشته باشید که او باید صبر، دقت زیاد، تمرکز بالا و توجه به جزئیات داشته باشد. از آنجا که امروزه بسیاری از کارهای انیمیشن سازی به کمک نرم افزارهای مرتبط انجام می گیرد، انیماتور باید مهارت خوبی در کار با کامپیوتر داشته باشد. برای شروع این کار علاقه مندان می توانند مدرک دانشگاهی داشته و یا گواهینامه از مراکز آموزشی معتبر دریافت کنند.

اگر انیماتوری در سازمان یا شرکتی استخدام شده باشد، ساعات کاری او مطابق با روند معمول شرکت خواهد بود. بسیاری از انیماتورها به صورت قراردادی و سفارشی کار می کنند مثلا سفارش ساخت یک تیزر تبلیغاتی را گرفته و در زمان مقرر باید آن را تحویل دهند.

در ادامه با وظایف، دانش و مهارت مورد نیاز، تحصیلات لازم ونحوه ورود به شغل، بازارکار و فرصت شغلی، میزان درآمد انیماتور و برخی انیماتورهای معروف آشنا می شوید.

 

وظایف انیماتور

تولید یک انیمیشن فرآیندها و مراحل زیادی دارد از شکل گیری ایده تا ساخت مدل و ویرایش قطعه نهایی. در هر مرحله وظایف خاصی بر عهده انیماتور است که عبارتند از :

مرحله توسعه – تولید کنندگان و کارگردانان ایده هایی را خلق، پروژه را برنامه ریزی و منابع مالی را فراهم می کنند.

پیش تولید – در این بخش بازنگری ایده ها، تبدیل آنها به صورت نمایش های داستانی توسط داستان پردازان  و نقاشی هر صحنه از داستان توسط طراحان انجام می شود.  

تولید – در این بخش رنگ ها انتخاب و با استفاده از کامپیوتر حرکت ها و شخصیت ها شکل می گیرند.

نوردهی، زمینه سازی و ترکیب – در این بخش رنگ ها و زمینه ها به صورت کامپیوتری طراحی شده، لایه های مختلف انیمیشن با هم ترکیب شده و صداگذاری انجام می شود و در نهایت نسخه نهایی تولید می گردد.

وقتی انیماتور در یک پروژه کوچک کار کند، معمولا با چندین بخش از مراحل تولید درگیر است، ولی در پروژه های بزرگ معمولا مسئول بخشی از کار بوده و به عنوان عضوی از یک تیم مشغول به کار می شود.
 
 

مهارت و دانش مورد نیاز 

خلاقیت و تخیل –  در هر مرحله ای از ساخت انیمیشن از ایده پردازی تا ساخت آن، خلاقیت و تخیل انیماتور عنصری اصلی کمک کننده او می باشد.

مهارت خوب در طراحی و مدلسازی

صبر و تمرکز – معمولا ساخت انیمیشن زمانبر است گاهی برای تولید یک انیمیشن یک دقیقه ای باید چندین هفته وقت صرف کرد. بنابراین انیماتور باید صبور بوده و با پشتکار روی کار خود تمرکز کند.

دقت و توجه به جزئیات – برای دوری از کوچکترین خطا در طراحی و ساخت انیمیشن

مهارت های کامپیوتری خوب ترجیحا در استفاده از نرم افزارهای طراحی و گرافیکی

 

 تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل انیماتوری

برای ورود به این شغل، داشتن علاقه، ذوق هنری، خلاقیت و پشتکار زیاد لازم و ضروری است. داشتن تحصیلات مرتبط نیز بسیار کمک کننده است. فارغ التحصیلان کارشناسی تلویزیون و هنرهای دیجیتال، ارتباط تصویری و کارشناسی ارشد ارتباط تصویری، تصویر متحرک (انیمیشن) و تصویر سازی می توانند وارد این شغل شوند.

البته برخی از انیماتورها تحصیلات دانشگاهی نداشته و از طریق آموزشگاه های موجود، انیمیشن سازی را یاد گرفته اند. ولی عموما کسب علم این حوزه از طریق دانشگاه، در پیشرفت و موفقیت یک انیماتور تاثیر زیادی دارد.

 

بازار کار و آینده شغلی انیماتور

انیماتور می تواند در استودیو های بزرگ و کوچک ساخت انیمیشن، شرکت های سازنده بازی های کامپیوتری و یا شرکت های تبلیغاتی کار کند. انجام کار به صورت مستقل و قراردادی در این شغل بسیار مرسوم است.  به طوری که مثلا شرکتی سفارش ساخت یک آگهی تبلیغاتی را به انیماتور می دهد و ظرف مدت تعیین شده با مبلغ قرارداد مشخص، کار باید به شرکت تحویل داده شود. چون بسیاری از کارهای انیماتور به صورت سفارشی و پروژه ای است، برخی انیماتورها به صورت کارمندی مجازی از هر کجای کشور برای یک شرکت کار می کنند یعنی مشخصات کار را از شرکت تحویل گرفته و پس از آماده شدن، کار را برای شرکت می فرستند.

در خصوص  استخدام انیماتور در ایران آمار مشخصی در دسترس نمی باشد. به طور کلی رقابت در این کار بسیار شدید است. متاسفانه برخی سازمان ها و شرکت ها به صورت رابطه ای کارهای خود را به انیماتورهای مورد نظر خود می دهند. از طرفی در سطح حرفه ای در انیمیشن سازی ضعف های زیادی وجود دارد مثلا گاهی به دلیل نبود تخصص کافی در بررسی نمونه کار چند انیماتور در یک سازمان، انیمیشن های بهتر و برتر نادیده گرفته شده و انیمیشن های سطح پایین تر مورد پذیرش قرار می گیرد.

به طور کلی چون این صنعت به خوبی در کشور ما شکل نگرفته و حمایت های لازم از آن صورت نمی گیرد (مثلا به جای حمایت از تولید انیمیشن ایرانی، تعداد زیادی انیمیشن خارجی خریداری می شود)، کار در این حوزه سخت است. فردی که می خواهد وارد انیمیشن سازی شود، باید علاقه، پشتکار و امید زیادی داشته باشد تا بتواند به موفقیت دست یابد.

انیمیشن سازی در ایران با مسایل و مشکلات زیادی روبرو است که برخی از آنها عبارتند از :

نبود حمایت و بودجه کافی از سوی بخش دولتی برای ساخت انیمیشن

حضور بسیار کم رنگ و نادر بخش خصوصی جهت سرمایه گذاری در ساخت انیمیشن

عدم تفکیک وظایف در فرآیند ساخت و نبود نیروی متخصص مربوط به بخش های مختلف تولید انیمیشن از جمله فیلمنامه نویس انیمیشن، مدیر تولید انیمیشن و… ( در نتیجه معمولا همه کارها بر عهده کارگردان می باشد)

حاکم بودن رابطه به جای ضابطه در بعضی بخش های بازار انیمیشن سازی مثلا گاهی در انتخاب انیماتور برتر برای تولید انیمیشن، به جای بررسی دقیق سوابق و مهارت های همه داوطلبان، انیماتور نهایی بر اساس رابطه انتخاب می شود.

نبود تقاضا و بازار بین المللی برای انیمیشن های ایرانی

وضعیت استخدام انیماتور در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام در این شغل بین سال های 2012 تا 2022، رشد6 درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل11 درصد می باشد.

 

میزان درآمد انیماتور

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد انیماتور در گروههای شغلی مختلف استخراج شده است.

مطابق با این تحقیق حقوق انیماتور که به عنوان کارشناس در حوزه های مختلف مشغول بکار است، در شرکتهای کوچک به طور متوسط بین 800000 تومان تا 2700000 تومان و در شرکتهای بزرگ بین 1100000 تومان تا 3000000 تومان می باشد.

البته توجه داشته باشید که این تفاوت درآمدها به میزان سابقه کاری، تجربه و تخصص افراد، حوزه های مختلف کاری، نوع شرکت، شهر محل کار و …. بستگی دارد.


انیماتورهایی که در شرکت های خصوصی استخدام شده اند، بنا به میزان تخصص، مهارت، تجربه و توافقی که با شرکت روی میزان حقوق خود کرده اند، درآمدهای متفاوتی دارند.

انیماتوری که به صورت مستقل و قراردادی کار می کند، درآمدش وابسته به میزان فعالیت و تعداد قراردادهای او است. معمولا توانایی، مهارت و تجربه انیماتور در میزان کسب درآمد او بسیار موثر است. هر چه او بتواند قراردادهای بیشتری ببندد، مسلما درآمد بالاتری خواهد داشت.

میزان درآمد انیماتور در برخی کشورهای جهان عبارتند از  :

آمریکا – متوسط درآمد سالانه این شغل58.510  دلار (متوسط درآمد همه مشاغل 33.840 دلار) و مطابق با آخرین آمارها در سال 2013، 61,400 دلار بوده است.

انگلستان – متوسط درآمد سالانه این شغل برای افراد تازه کار حدود 30.500 دلار، برای افراد با تجربه بین46.000  تا61.000 دلار و برای افراد مستقل بسته به نوع قرارداد متفاوت می باشد.
 

شخصیت های مناسب این شغل

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

شخصیت های مناسب این شغل بر اساس شخصیت شناسی MBTI : (برای مشاهده کامل هر تیپ شخصیتی روی آن کلیک کنید)

این تیپ شخصیتی از کار خلاق لذت برده و دوست دارد با اشخاص مختلف با زمینه های متفاوت کار کند. او معمولا کار به تنهایی را دوست دارد و ترجیح می دهد با گروه های کوچک که دارای ذوق و استعداد خوب هستند، کار کند.

این تیپ شخصیتی از اطلاعات فنی و تخصصی خوبی برخوردار بوده و به خوبی می تواند با ابزارها و مواد مختلف کار کند. او عاشق هیجان و کارهای نشاط آور است.

 

برخی از انیماتورهای معروف و مشهور

جوزف بابرا : انیماتور آمریکایی و خالق شخصیت های تام و جری، یوگی و دوستان و… و بنیانگذار شرکت انیمیشن سازی هانا- بابرا که سازنده بسیاری از انیمیشن های جذاب از جمله تام و جری، گالیور، یوگی و دوستان، گوریل انگوری، لوک خوش‌شانس، زیردریایی ۲۰۰۲ و… بوده است.

اسفندیار احمدیه : نقاش، انیماتور، سازنده اولین انیمیشن ایرانی و برخی از آثار او شامل اردک حسود، قمر مصنوعی، موش و گربه، نارنج و ترنج، خروس بی محل و…

بهرام عظیمی : فیلمنامه نویس، کاریکاتوریست، انیماتور و کارگردان انیمیشن های بابا برقی، سیاساکتی و داود خطر(راهنمایی و رانندگی)، تهران 1500 و…

فاطیما یثربی : کارگردان، انیماتور و سازنده انیمیشن های صندلی ها، هیچ، لبخند مترسک و قصه پنج انگشت

حسین مرادی زاده : کارگردان، انیماتور و سازنده انیمیشن های جام جهان بین، نبرد فریدون و بوف

روانبخش صادقی : مدیر عامل آسیفای ایران، کارگردان، انیماتور و سازنده انیمیشن های آقای ایمنی، قصر الحصن، آقای آتش نشان، قصه های سرزمین من، ضرب المثل ها، آیا می دانید؟، لذت دانایی، جنگ هرگز، آب، مسافر، انگشتر سحرآمیز، کرشمه و…

تحقیق، ترجمه و گردآوری     گروه شغل و بازار کار کارشناس رسمی دادگستری  

 

سایر مشاغل حوزه  کامپیوتر و فناوری اطلاعات مشاغل سایر حوزه ها

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *