کامپیوتر و فناوری اطلاعات

اقدامات لازم برای حفظ امنیت سیستم کامپیوتری از دیدگاه کارشناس رسمی دادگستری رشته کامپیوتر و فناوری اطلاعات

اقدامات لازم برای حفظ امنیت سیستم کامپیوتری از دیدگاه کارشناس رسمی مربوطه در دادگستری

در این نوشتار به نقل قول از کارشناس رسمی دادگستری نکاتی را در زمینه حفظ امنیت سیستم کامپیوتری برایتان بازگو می کنیم .

مجید بهرامی کارشناس کامپیوتر و فناوری اطلاعات گفت :

” با گسترش استفاده از اینترنت و شبکه های کامپیوتری  سوء استفاده از اطلاعات چندین برابر شده است . در صورت برخورد با چنین مواردی می توانید مستقیما موضوع را از طریق کارشناسان رسمی دادگستری در زمینه مربوطه پیگیری کنید  اما بهتر است ابتدا برای حفظ امنیت سیستم تان تلاش کنید. چندین نکته در حفظ امنیت سیستم های کامپیوتری باید مورد توجه قرار گیرد که هر چه بیشتر به انها توجه شود امنیت سیستم کامپیوتری بیشتر تامین می شود “

1-   استفاده از یک آنتی ویروس قوی را فراموش نکنید و ضمنا به خاطر داشته باشید که انتی ویروس را باید مرتبا به روز رسانی کنید زیرا ویروس ها و برنامه های مخرب روز به روز در حال گسترش می باشند و به همین دلیل انتی ویروس ها نیز مدام به روز می شوند .

2-   ایمیل های ناشناس را باز نکنید احتمال این که حاوی ویروس باشد و سیستم تان را آلوده کند بالاست .حتی هنگام باز کردن ایمیل هایی که از طرف افراد آشنا نیز برایتان ارسال شده ، مراقب باشید ممکن است آنها بدون این که مطلع باشند با ضمائم ارسالی سیستم شما را به خطر بیاندازند.

کارشناس رسمی دادگستری نکته مهم بعدی را استفاده از گذرواژه های مناسب می داند

3-   گذرواژه هایی که برای ایمیل ، ورودی سیستم یا… در نظر می گیرید باید طبق قوانین امنیت سیستم کامپیوتری تعریف شده باشد و به راحتی قابل حدس زدن نباشد . مثلا یکی از قوانین در این زمینه این است که گذرواژه مورد نظر ترکیبی از اعداد و حروف باشد .ضمنا به صورت دوره ای گذرواژه تان را تغییر دهید این کار به امنیت آن کمک قابل ملاحظه ای می کند.

4-   Firewall ها از دیگر امکاناتی ست که به امنیت سیستم کامپیوتری شما کمک می کند و داده های غیر مجاز و خطرناک را فیلتر کرده و به انها اجازه ورود به سیستم تان را نمی دهد.

5-   به هیچ عنوان از طریق اینترنت یا شبکه به افراد دیگر اجازه دسترسی به سیستم تان را ندهید مگر اینکه کاملا انها را می شناسید و به آنها اطمینان دارید.

6-   زمانی که به اینترنت نیاز ندارید اتصال ان را قطع کنید . وقتی اتصال اینترنت تان قطع است احتمال اینکه کسی از طریق اینترنت به اطلاعات تان دسترسی پیدا کند صفر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *