معماری داخلی و تزئینات

حل اختلافات در خصوص ساخت و اجرای کابینت ها توسط کارشناس رسمی دادگستری معماری داخلی و تزئینات

تقریبا دیگر با اطمینان می‌توان گفت که کابینت‌ها و ویترین‌ها و انواع کمد دیواری‌ها به جزء لاینفک ساختمان‌ها تبدیل شده‌اند. همه این موراد حول عنوان کلی دکوراسیون داخلی قرار می‌گیرد. دکوراسیون داخلی بسیار متنوع‌تر از موراد فوق است و شامل انواع کف پوش‌ها، سقف پوش‌ها و دیوار پوش‌ها می‌شود که دیگر یادداشت‌ها به آن پرداختیم. در این یادداشت به کابینت‌ها و ویترین‌ها و کمد‌ها می‌پردازیم. احتمالا هزینه‌های چند ده میلیونی و گاها چند صد میلیونی دکوراسیون داخلی اهمیت پی گیری حقوقی این بحث را بیشتر خواهد کرد. در ادامه به کمک کارشناس رسمی دادگستری معماری داخلی و تزئینات به بررسی اختلافات حول قیمت و کیفیت این موراد می‌پردازیم.

کابینت‌های موجود در بازار و نمایشگاه‌ها عرصه خوبی برای مشتریان فراهم کرده تا با تنوع دست به انتخاب بزنند. کابیت‌ها بر حسب جنس و متریال مورد استفاده در آن‌ها به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. کابینت‌های ملامینه یکی از ارزان‌ترین کابینت‌های موجود در بازار است اما همواره اختلافاتی حول آن بروز می‌کند چرا که جنس این کابینت‌ها ترکیبی از نئوپان و رویه ملامینه است. رویه ملامینه معمولا ضد آب و ضد خش هستند چرا که نئوپان حساسیت زیادی به رطوبت دارد و بلافاصله با انبساط به آن واکنش نشان می‌دهد. بنابراین در صورتی که جنس رویه نئوپان مناسب نباشد به راحتی کابینت از شکل خارج می‌شود. دسته دیگر که محبوبیت زیادی هم دارند کابینت‌های ام دی اف هستند. کابینت ام دی اف فاقد نئوپان است و در واقع از ورقه‌های mdf ساخته شده است. جنس و نوع ام دی اف‌ها و همچنین احتمال تغییر رنگ آن‌ها معمولا مهم‌ترین دلیل اختلافات هستند.

کابینت‌ها گلاس که مقاومت و زیائی بیشتری نسبت به ام دی اف ‌ها دارند و اغلب هم در مناطق مرطوب کشور مورد استفاده هستند. این کابینت‌ها هم از ورقه‌ها و رویه‌های مختلفی ساخته می‌شوند و به دلیل چند تکه بودن احتمال تقلب در ساخت آن‌ها وجود دارد. به همین دلیل هم اغلب کارشناس دادگستری معماری داخلی و تزئینات در تعیین قیمت و بررسی کیفیت این کابینت‌ها توجه زیادی به لایه‌های آن دارند چرا که معمولا لایه رویی این کابینت‌ها از ورق هایگلاس و پی وی سی است و ممکن است ورق داخلی آن نئوپان و یا حتی مواد پلاستیکی و زائد فشرده باشد.

اما یکی از بهترین مدل‌های کابینت قطعا کابینت‌های وکیوم هستند که زیبایی، کیفیت و هنر را یکجا در خود دارند. قیمت هر متر کابینت ملامینه چیزی حدود 600 هزار تومان است در حالی کابینت‌های وکیوم گاها تا ده برابر هم قیمت بیشتری نسبت به ملامینه‌ها دارند.

به موراد دیگری مانند کابینت‌های نیمه چوب، کابینت‌های تمام چوبی و فلزی هم می‌توان اشاره کرد که در بازار با قیمت‌های متنوعی به فروش می‌رسند. بنابراین کارشناسان ما ابتدا نوع کابینت را مشخص می‌کنند. و با توجه به این که هر کابینت مشخصه‌های خاصی دارند به ارزیابی آن‌ها می‌پردازند. همانطور که گفتیم در موراد بسیاری کابینت‌های نیمه چوبی و یا حتی نئوپان با لایه‌ها و رویه‌هایی به عنوان کابینت چوبی و یا گلاس به فروش می‌رسند و ظاهر آن‌ها هیچ کمکی به خریداران نمی‌کند.

البته در خرید کابینت می‌توان به نکات تخصصی دقت نمود که شاید کمک کننده باشند. مثلا وزن متوسط هر نوع کابینت تا حدی مشخص است. قسمت‌های اتصالی کابینت و یا رنگ آن‌ها اما باز هم سود جویی بسیاری از افراد زمینه اختلاف را فراهم می‌کند. علاوه بر موضوع جنس کابینت‌ها باید به طراحی و نصب هم اشاره کرد. کارشناس رسمی معماری داخلی و تزئینات هنگام ارزیابی با اختلافاتی روبرو می‌شود که ناشی از اجرا و نصب کابینت هستند. برای مثال مشاهده شده که نصب کابینت باعث ترک خوردن و شکستگی شده و یا نصب نادرست موازنه کابینت را از بین برده باعث شکستن و یا بد فرم شدن آن شده است.

اجرا و ساخت کابینت هم می‌تواند محل اختلاف باشد. برای مثال همان طور که گفتیم کابینت های ملامینه از جنس نئوپان روکش دار هستند. گاها هنگام ساخت توجهی به نقاط اتصال کابینت و پوشش دهی کامل نئوپان نمی‌شود به همین دلیل بعد از مدت کوتاهی کابینت به اصطلاح باد می‌کند. هر چند این مشکل در این کابینت‌ها شایع است اما در صورتی که در کوتاه مدت اتفاق بیافتد قطعا ناشی از اجرای نامناسب و یا روکش نامناسب خواهند بود.

مورد دیگر را می‌توان در دکوراسیون مغازه‌ها دید. بعضا مغازه‌هایی بیش از صد میلیون تومان بابت دکوراسیون خود هزینه می‌کنند که ویترین‌ها معمولا بیشترین سهم را دارند. ویترین‌ها هم مانند کابینت‌ها می‌توانند چوبی، فلزی، ترکیبی، شیشه‌ای و یا گلاس باشند. به همین دلیل در هنگام خرید و فروش و یا بروز اختلاف بر سر قیمت و کیفیت نیازمند ارزیابی کارشناسان ما خواهند بود.

کارشناس معماری داخلی و تزئینات با سابقه طولانی که در ارزیابی کابینت‌ها از لحاظ کیفیت، قیمت، طراحی و نصب دارد آماده ارائه مشاوره، ارزیابی و حل اختلافات در خصوص انواع کابینت‌ها، دکوراسیون مغازه و اموری از این قبیل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *