داروسازی و سم شناسی

تجهیزات و دارو های تقلبی در بیمارستان و داروخانه ها

[ad_1]

تا کنون آماری در حدود پانزده الی بیست درصد از بازار تجهیزات و داروهای پزشکی در مراکز درمانی و بیمارستان­های کشور دارای هویتی تقلبی و پایینی دارند؛ یعنی به طور معمول از هر پنج کالای پزشکی، یکی از آن ها تقلبی می­باشد و این موضوع به این معناست که احتمال هر گونه خسارت جبران ناپذیری برای بیماری که از این تجهیزات  و دارو­­های تقلبی استفاده می­کند وجود دارد.

کارشناسان ما در صورتی که تجهیزات و دارو‌های پزشکی به شهروندان و بیمارستان فروخته شود و یا مورد استفاده گردد می‌توانند در خصوص خسارت آن و همچنین ارزش واقعی آن‌ها و تعیین اصالت و تقلبی بودن آن اظهار نظر نمایند.

مهم ترین عامل در وجود تجهیزات پزشکی و دارو­های تقلبی در داخل کشور، عامل نه چندان ضعیف قاچاق در کشور است. حتی با ظهور و ورود طرح تحول سلامت و همچنین نظارت و کنترل بیشتر برروی ورودی­ها و خروجی­های بیمارستان­ها( چه خصوصی و چه عمومی) و مراکز درمانی، موضوع قاچاق در این فرآیند به حدی جدی است که عضوی از کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، عقیده دارد که این گونه قاچاق ها از مبادی­های رسمی کشور در حال انجام است.

اوضاع به قدری نابسامان است که برخی از بیمارستان­ها و مراکز درمانی دولتی و خصوصی، مشتری­های دائمی تجهیزات و دارو­های قاچاق هستند به طوری که علاوه برآن که قادر هستند محصولات قاچاق را با بهایی بسیار پایین تر، دریافت نمایند؛ فروشندگان کالاهای پزشکی قاچاق نیز به مشتریان خود تسهیلات فراوانی را اعطا می­کنند مانند: فروش تجهیزات تقلبی به صورت اقساط برای انواع بیمارستان­ها. این نوع کالاهای قاچاق به راحتی از گمرک هایی مانند بوشهر و چابهار و حتی هرمزگان وارد کشور می­شوند. باید به این نکته نیز توجه داشت که قاچاق انواع اقلام و کالا های پزشکی به این دلیل که به طور عمده دارای ابعاد و اندازه­هایی نسبتا بزرگ هستند، توسط یک یا دو مسافر صورت نمی­گیرد و حمل و نقل آن­ها و عبورشان از گمرک با چشم پوشی هایی از سمت برخی از مامورین گمرک صورت می پذیرد.

وجود دارو­های تقلبی و تجهیزات غیراستاندارد به حدی شرایط مراکز درمانی کشور را نابسامان می­کند که منجر به خسارت­های جانی برای بیماران و یا خسارت­های مالی سنگینی برای همراهان و خانواده بیماران برای بازگردانی بیماران خویش به سلامتی اولیه می­شود. وجود کارشناسی آگاه نسبت به این شرایط منجر می­شود که مسیر قضایی اینگونه خسارت­ها با کمترین مشکلی مواجه شود.

داروهای تقلبی

هرچند باز هم می­توان با توجه به یکسری نکات همچون: توجه به برچسب­های اصالت دارو به این روش که بر روی برچسب دارو­های تقلبی، شماره تماس جعلی برای فرستادن پیامک وضعیت استعلام اصالت کالا درج شده درحالی که شماره برای گزارش استعلام اصالت کالا از طریق سامانه پیامکی( 20008822) می­باشد، می­توان از اصالت دارو خبردار شد. همچنین باید توجه داشت که در بارکد­های برچسب اصالت دارو، شماره­هایی وجود دارد که باید با اعداد درج شده بر خود بسته دارو یکسان باشد. معمولاهم برچسب­های اصالت دارو­های تقلبی،‌ تاریخ انقضا ندارند درحالی که برای دارو­های اصل، تاریخ انقضا وجود دارد و حتی این تاریخ انقضا بر روی خود دارو نیز مشخص شده­است.

ولیکن باوجود توجه به این نکات از این قبیل، باز هم شگردهای خاصی وجود دارد که بتوانند به توزیع داروهای تقلبی ادامه دهند. بدون شک وجود کارشناس مربوط به این مسایل می­تواند بیماران را از مشکلات و دردسر­های احتمالی در خصوص داروهای تقلبی مصون بدارد.

 تجهیزات پزشکی غیر استاندارد

بدون شک یکی از عمده ترین عواملی که باعث به وجود آمدن نوسانات بالا در قیمت انواع دارو­ها و خدمات درمانی شده است ورود قاچاق تجهیزات پزشکی غیر استاندارد و دارو های نامعتبر است. به حدی که سود و منفعت قاچاق این دست از اقلام با اقلامی از قبیل مواد مخدر و سلاح برابری می­کند.

این چنین تجهیزات و داروهای بی­کیفیت وارد شده، اکثرا جایگزین تجهیزات و دارو­هایی می­شوند که توان و قابلیت تولید آن در داخل کشور وجود ندارد و به همین دلیل واردات بی رویه که سهم قابل توجهی از آن از طریق قاچاق انجام می­گیرد؛ کار استاندارد سازی تجهیزات و دارو های پزشکی را مختل کرده است.

ماجرا به این جا نیز ختم نمی­شود و گزارشاتی وجود دارد که نشان می­دهد پزشکان و جراحان هم، با قاچاقچیان داروها و تجهیزات پزشکی، رابطه های مالی چشمگیری دارند؛ هر چند چنین افرادی اکثرا در بخش های خصوصی فعالیت دارند؛ و این گزارشات به طور کلی جامعیت ندارد.

انواع استندهای قلبی( گونه­ای از فنر­هایی که در رگ­ها کار می­گذارند) و پیچ و پلاک­هایی که در جراحی­های ارتوپدی، استفاده می­شوند، شکستن پلاتین در پای بیمار و انواع استنت­های تقلبی قلبی؛ نمونه­ای از وسایلی است که در بیمارستان­ها کیفیت­های نامناسبی داشته و تقلبی هستند. هرچند در بسیاری از مناطق محروم در داخل کشور نیز بسیاری از تجهیزات پزشکی ساده نیز اصالت مناسبی نداشته و وسایل و داروهای غیر استاندارد به چشم می­خورد.

فروشندگان چنین تجهیزات و دارو­های تقلبی با انواع سندسازی­های جعلی، انواع رانت بازی، فاکتورسازی و وجود عاملان ذی­نفع در داخل بیمارستان­ها و داروخانه­ها؛ تمامی اجناس را به عنوان جنس غیرقاچاق جا می­زنند و به مراکز درمانی می­فروشند.

کارشناس مربوط به تجهیزات و داروهای تقلبی، باتوجه به تک تک مسایل موجود در این­باره و نیز با استفاده از داده­های آماری وتجربی موجود در هریک از مراکز درمانی و داروخانه­ها، گزارشی تهیه کرده تا روند قانونی آن در مراجع قضایی و دادگاه­های مربوطه با کمترین مشکلی مواجه شود.

در صورت نیاز به ارزیابی و تعیین خسارت می‌توانید به کارشناس تجهیزات پزشکی مراجعه و یا با شماره تلفن‌های ما تماس حاصل نمائید.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *