عمران

انتقال قطعی ملک با سرقفلی

با توجه به مشکلات احتمالی واگذاری و خرید سرقفلی از یک سو و همچنین مزایایی که خرید قطعی ملک دارد بسیاری از افراد در ترجیح می‌دهند که اقدام به انتقال قطعی ملک با سرقفلی نمایند. از این رو در بسیاری از معاملات ملکی این نوع انتقال صورت می‌گیرد که شرایط و ضوابط خاصی هم دارد.

اگر مالک یک باب مغاره یا واحد تجاری بخواهد به طور قطعی ملک خود را به شخص دیگری انتقال دهد، علاوه بر مالکیت بقیه امتیازها از جمله سر قفلی هم واگذار می گردد. در این صورت همراه سرقفلی، موارد دیگر هم انتقال می یابد که در ادامه به آن می پردازیم.

  • یکی از موارد مهم یک تجارت موفق، مشتریان می باشد. در واقع این مشتریان هستند که به کسب و کار اعتبار می بخشند. اگر مالک محل تجاری دارای مشتریان زیادی باشد، صد درصد بر ارزش سر قفلی افزوده می شود. در زمان انتقال قطعی ملک، مشتریان هم همراه سرقفلی منتقل می گردد.
  • در انتقال قطعی ملک، همراه سرقفلی، اسم تجاری هم منتقل می شود. در واقع نام تجاری در جذب مشتری بسیار تاثیرگذار است. نام تجاری معمولا اسم و یا نام خانوادگی تاجر می باشد و در صورتی که انتقال یابد، باید از کلمه سابق بعد از نام تاجر قبلی استفاده نمود.
  • مشخصه هر واحد تجاری یا مغاره، تابلویی است که معمولا در بالای سر مغازه نصب می شود. تابلو می تواند اسم تاجر یا کلمه زیبایی باشد که باعث جلب توجه مشتری گردد. در انتقال قطعی ملک با سرقفلی، تابلو مغازه هم واگذار می شود. البته گاهی نمی توان از آن تابلو استفاده کرد؛ زیرا مالک جدید قصد راه اندازی تجارت دیگری در مغازه دارد.
  • از دیگر مواردی که همراه سرقفلی واگذار می گردد، علامت كارخانه می باشد. این علایم از قبیل تصویر، رقم و غیره برای مشخص کردن محصولات صنعتی، تجاری و کشاورزی به کار می روند. داشتن این علامت بر ارزش سرقفلی اضافه می شود.
  • در انتقال قطعی ملک با سرقفلی، پروانه کسب هم منتقل می شود. پروانه کسب در واقع اجازه کتبی برای فعالیت قانونی مغازه یا واحد تجاری است و توسط مراجع ذیربط صادر می گردد. معمولا پروانه کسب همراه سرقفلی واگذار می گردد مگر اینکه به شخص خاصی تعلق داشته باشد. در این صورت تحت شرایط خاصی منتقل می شود.

تعیین ارزش سرقفلی در انتقال قطعی ملک بسیار اهمیت دارد. چرا که ارزش سرقفلی بخش قابل توجهی از ارزش کل ملک را شامل می‌شود از این رو با توجه به عوامل چندی که می‌توان مهم‌ترین آن را موقعیت ملک و همچنین تعداد عابران پیاده دانست اقدام به تعیین ارزش سرقفلی نمود.

توجه داشته باشید برای تعیین ارزش سرقفلی برای واگذاری قطعی ملک، باید تمام موارد بالا لحاظ شود. بنابراین  بهتر است به کارشناس خبره در این زمینه مراجعه شود. هم چنین بیشتر اختلافات در انتقال قطعی ملک با سرقفلی درباره ملزوماتی است که باید همراه سرقفلی واگذار می گرد؛ پیشنهاد می شود برای انجام این امور از متخصصان کمک بگیرید.  در صورتی که به هر دلیلی در واگذاری قطعی ملک با سرقفلی به مشاوره نیاز داشتید می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل نمائید و یا در صورت بروز مشکل در ثبت ملک به آدرس سایت کارشناس امور ثبتی  مراجعه نمایید. همکاران ما آماده ارایه خدمات به شما می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *