نقشه برداری

انجام امور نقشه برداری جهت املاک فاقد سند

یکی از مشکلات رایج در جامعه مربوط به املاک بدون سند است. املاکی که زمان زیادی از ساخت آنها می‌گذرد اما هنوز فاقد سند رسمی هستند. معمولا خرید و فروش املاک فاقد سند به صورت معاملات با بنچاق و قولنامه و یا وکالتی صورت می‌گیرد که گاهی منجر به مشکلاتی از جمله واگذاری ملک به افراد بسیاری می گردد. تعیین تکلیف املاک بدون سند براساس نقشه برداری صورت می پذیرد و در آن مختصات ملک بر روی زمین با دقت سانتی متر مشخص می شود. در ادامه بیشتر  به نقشه برداری املاک بدون سند می پردازیم.

در سال های اخیر، یکی از رایج ترین طرح های دعاوی در محاکم دادگستری، دعاوی ناشی از انتقال املاک بدون سند رسمی می باشد. در صورت گرفتن سند رسمی برای ملک، بسیاری از کلاهبرداری ها و مشکلات مالکین رفع می شود. با نقشه برداری املاک فاقد سند، موقعیت دقیق ملک شما مشخص می گردد و دیگر لازم نیست نگران ادعای افراد در مورد مالکیت ملک تان باشید. هم چنین مساحت ملک به طور دقیق تعیین می گردد و برای فروش آن در آینده هیچ مشکلی نخواهید داشت. بعد از اینکه کارشناس نقشه بردار با کمک ابزار های مناسب، موقعیت و مساحت دقیق ملک شما را مشخص کرد، دیگر هر گونه اختلاف و ادعایی در مورد تجاوز به ملک مجاور منتفی خواهد شد.

در بسیاری از موارد که نیاز به کارشناسی ملک وجود دارد، اهمیت و ارزش ملک هنگامی مورد توجه خواهد بود و امکان ارزیابی فراهم است که عملیات فوق در خصوص دریافت سند انجام شده باشد در غیر این صورت بر فرض داشتن سند غیر رسمی نیز امکانی برای استفاده از سند عادی و قولنامه فراهم نخواهد بود.

ممکن است بسیاری از افراد فاقد سند رسمی یا سندی برای اثبات مالکیت ملک خود در اختیار نداشته باشند. در این گونه موارد بهترین کار این است که به دادگستری جهت اثبات مالکیت مراجعه نمود. بعد از ارایه اسناد مالکیت ملک، دادگاه رای را صادر کرده و فرد باید برای تهیه سند به اداره ثبت رجوع کند. برای ثبت نام سند مالکیت برای املاک فاقد سند رسمی نیاز به تهیه نقشه توسط مهندس نقشه برداری است که دارای صلاحیت لازم در این زمینه باشد.

متاسفانه بسیاری ملک ها به دلیل عدم بررسی کارشناسانه در همان مراحل اولیه صدور پروانه ساخت، اکنون فاقد سند می باشند و مالک مجبور است صبر کند تا مشکلات برطرف شود. هم چنین مالک مستلزم پرداخت جریمه های سنگین به شهرداری و اداره ثبت می باشد که دقیقا هزینه ایی چند برابر کار کارشناسانه و اصولی برای او خواهد داشت. بهتر است از همان ابتدا تمام کار اصولی انجام شود تا جلوی چنین ضررهایی گرفته بشود. افرادی که با چنین مشکلی مواجه هستند باید برای نقشه برداری ملک بدون سند، به کارشناس رسمی نقشه برداری مراجعه کرده تا مشخصه هایی چون ابعاد، مساحت و زوایا روی نقشه با استفاده از پیشرفته ترین دستگاهای توتال استیشن و GPS مشخص گردد.

نقشه برداری املاک بدون سند تحت عنوان نقشه utm  صورت می گیرد.  نقشه ایی قابل قبول اداره  ثبت و شهرداری می باشد که مختصات آن یو تی ام UTM  و مساحت ملک با دقت سانتی متر مشخص شده باشد. کارشناسان ما در حوزه امور ثبتی، راه و ساختمان و نقشه برداری در مجموعه کارشناسان رسمی دادگستری آماده انجام امور نقشه برداری و مشاوره در خصوص مشکلات فوق می‌باشند.

 در صورت نیاز به کارشناس می‌توانید با شماره تلفن‌های موجود تماس حاصل نمائید و یا جهت نقشه برداری از املاک بدون سند مطابق نیاز ادارات، شهرداری و دیگر ارگان ها  می توانید به کارشناس راه و ساختمان یا نقشه برداری مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *