مامایی

کارشناس رسمی دادگستری رشته مامایی و بیماری های مقاربتی

طبق تعریف کارشناس رسمی دادگستری رشته مامایی، بیماری مقاربتی، بیماری ای است که از طریق تماس جنسی منتقل می شود و کسی نیست که از این بیماری کاملا مصون باشد. انواع بیماری های مقاربتی شامل زگیل تناسلی، سوزاک، هپاتیت، ایدزو … می باشد.

کارشناس رشته مامایی می تواند شما را از علایم این بیماری ها و راه های تشخیص و پیشگیری آن راهنمایی کند. این بیماری ممکن است با علامت هایی خودش را نشان دهد و یا ممکن است علامتی نداشته باشد. احساس سوزش در هنگام ادرار ‌و خارش آلت تناسلی ، سوزش در هنگام انزال از جمله علائمی هستند که ممکن است نشان دهنده ی ابتلای فرد به بیماری مقاربتی باشد.

اگر مردی به بیماری مقاربتی مبتلا باشد زن این حق را دارد که از تمکین شوهرش خودداری کند و این عدم تمکین زن باعث محروم شدن او از نفقه نمی شود و بستگی به این که شدت بیماری چقدر باشد ، حتی حق طلاق را نیز دارد. کارشناس دادگستری رشته  مامایی در خصوص زنی که دارای بیماری مقاربتی است ، نیز می فرماید که شوهرش می تواند از رابطه جنسی با او خودداری کند و حتی او را طلاق دهد. اما داشتن بیماری مقاربتی دلیلی بر نپرداختن نفقه زن نمی شود و باید نفقه همسرش را پرداخت کند. همچنین اگر مرد یا زن دارای بیماری مقاربتی باشد و عمدا این بیماری را به همسرش منتقل کند و همسرش بر اثر این بیماری جانش را از دست بدهد ، قتل عمد محسوب می شود و حکم آن قصاص است.

کارشناس رسمی رشته مامایی برای کنترل کردن  بیماری مقاربتی توصیه ی اکید می کند که از رابطه جنسی با افراد مختلف جلوگیری شود ، از تماس جنسی با افراد آلوده خودداری شود ، قبل از رابطه جنسی در صورت امکان آزمایش داده شود و همچنین بهتر است هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده شود.

بیماری مقاربتی و بارداری

بیماری مقاربتی ممکن است برای زنان باردار مشکل ایجاد کند و باعث انتقال بیماری به جنین شود. مثلا اگر مادری زگیل تناسلی داشته باشد ، هنگام زایمان و عبور از کانال زایمانی میتواند این بیماری را به فرزند خود منتقل کند.  پس بهتر است در صورت داشتن بیماری مقاربتی ، ابتدا نسبت به درمان آن اقدام شود و سپس اقدام به بارداری شود. همچنین مادرانی که مبتلا به هپاتیت هستند ؛ بعد از به دنیا آمدن نوزاد قبل از شیر دادن از واکسن زدن نوزاد خود مطمین باشند.

شایع ترین بیماری های مقاربتی

سوزاک ، این بیماری باعث ترشحات غیر طبیعی در مردها و احساس سوزش در زن ها می شود که باید سریعا درمان شود ؛ چون اگر درمان نشود مشکلات شدیدی را  به وجود می آورد و برای درمان آن نیز از آنتی بیوتیک استفاده می شود.

کلامیدیا ، این بیماری شایع ترین بیماری مقاربتی می باشد ، که عامل آن باکتری است. این بیماری قابل درمان بوده اما بیشتر مواقع این بیماری علامتی را از خود بروز نمی دهد و زمانی بروز می کند که باعث به وجود آمدن مشکلات جدی شده است ؛ مثلا باعث ناباروری در زنان می شود.

زگیل تناسلی ، عامل این بیماری ویروس است. پس برای درمان آن از آنتی بیوتیک استفاده نمی کنند ، این بیماری باعث بوجود آمدن دانه هایی در قسمت آلت تناسلی می شود و برای درمان آن از کرایو تراپی ،قطره استیک اسید وسرکه سیب نیز استفاده می شود.

هپاتیت ، عامل این بیماری نیز ویروس می باشد که در این بیماری بدن علیه سلول های کبدی آنتی بادی تولید می کند و در کار کبد اختلال ایجاد می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *