حسابداری و حسابرسی

چگونه می توان کارشناس رسمی دادگستری رشته حسابداری و حسابرسی شد

سالیان سال است که در تمام دنیا قضات برای صدور رای و دادن حکم در خصوص مسائل مختلف، از دانش و تجربه کارشناسان خود که به طور رسمی در دادگستری مشغول به فعالیت هستند استفاده می کنند تا بتوانند رای نهایی درست و عادلانه ای صادر کنند و حق کسی در این میان ضایع نشود. بنا به اهمیت این نیاز، در ایران هم بالغ بر 76 سال است که کارشناسان رسمی در رشته های مختلف در دادگستری ها مشغول به کار می باشند و قضات رای نهایی خود را پس از نظر کارشناسانه آن ها اعلام می کنند. یکی از رشته های رایج و متداول در دادگستری ها، حسابداری و حسابرسی می باشد که به انجام اموراتی نظیر:

انجام حسابداری و حسابرسی امور خدماتی، بازرگانی، تولیدی و صنعتی اشخاص حقیقی و حقوقی در نهاد های خصوصی، دولتی و عمومی

بررسی امورات حسابداری پروژه های عمرانی

انجام امورات حسابداری و حسابرسی نهادهای عمومی و وزارت خانه ها و… می پردازد. ما در این مقاله قصد داریم با ارائه مطالب کامل و جامعی در این خصوص، پاسخگوی سوالات شما عزیزان در باره اینکه چگونه می توان کارشناس رسمی دادگستری رشته حسابداری و حسابرسی شد باشیم.

معرفی کارشناس رسمی دادگستری رشته حسابداری و حسابرسی

در رابطه با معرفی و تعریف حسابداری و حسابرسی، باید گفت علمی است که به فهم رویدادهای مالی و تبدیل کردن آن ها به اعداد و ارقام می پردازد. در بیان دیگر حسابداری و حسابرسی یک سیستم است که به جمع آوری، طبقه بندی، ثبت، خلاصه کردن اطلاعات و … می پردازد.

شاید به جرات بتوان گفت رشته حسابداری و حسابرسی از آن دسته رشته های مهمی است تا بازخوردش تاثیرات بسیاری در امورات دادگستری دارد. به ویژه در زمانی که خدمات کارشناس حسابداری و حسابرسی مرتبط با امور مالی، رسیدگی به دفاتر حسابداری، حسابرسی و مالیاتی، برسی صحیح و قانونی دفاتر و اظهار نامه مالیاتی باشد. زیرا تمامی این امورات می بایست توسط کارشناس رسمی دادگستری رشته حسابداری و حسابرسی باشد. در واقع یکی از فرصت های شغلی ایده آل رشته های امور مالی به ویژه حسابداری و حسابرسی، استخدام کارشناس رسمی دادگستری می باشد. فارغ التحصیلان این رشته در مقطع کارشناسی می توانند به عنوان استخدام پاره وقت در بخش های تعریف شده دادگستری مشغول به کار شوند.

صلاحیت های لازم کارشناس رسمی دادگستری رشته حسابداری و حسابرسی

صلاحیت لازم در آزمون استخدامی کارشناس رسمی دادگستری از مهم ترین سوالات متقاضیان رشته حسابداری و حسابرسی می باشد. ما در این مقاله بر آنیم تا اطلاعات لازم را برای این موضوع در اختیارتان قرار دهیم.

به طور کلی اهمیت تخصص رشته حسابداری و حسابرسی به طور مستقیم با مباحث مالی و اعتباری مرتبط است که در صورت عدم صلاحیت از سوی کارشناسان این حوزه، خسارت های جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت. لذا متقاضیانی که در رشته حسابداری و حسابرسی فارغ التحصیل شدند و قصد دارند به عنوان کارشناس رسمی در دادگستری ها استخدام شوند لازم است نسبت به اخذ پروانه فعالیت حرفه ای خود به عنوان کارشناس رسمی در حوزه حسابداری و حسابرسی اقدام نموده و سپس صلاحیت های مربوطه را دریافت کنند. علاوه بر همه این ها، کارشناس رسمی دادگستری رشته حسابداری و حسابرسی بایستی به مطالعه و تحقیق و همچنین به روز رسانی معلومات و دانش خود بپردازد تا در تهیه ی گزارشات مالی تسلط کامل داشته باشد.

شرایط عمومی ثبت نام کارشناس رسمی دادگستری رشته حسابداری و حسابرسی

متقاضیان رشته حسابداری و حسابرسی در جهت اخذ پروانه کارشناس رسمی دادگستری بر اساس ماده 15 قانون اسلامی باید واجد شرایط زیر نیز باشند:

متدین به دین اسلام یا یکی از اقلیت های دینی شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

داشتن تابعیت ایرانی

نداشتن پیشینه کیفری

عدم اعتیاد به مواد مخدر

داشتن حداقل 25 سال سن

داشتن حداقل 25 سال سن

داشتن شرایط جسمی لازم که فرد کارشناس حسابداری بتواند شخصا و بدون نیاز به کمک دیگران امورات کارشناسانه را انجام دهد

داشتن معافیت یا کارت پایان خدمت برای آقایان

شرایط اختصاصی ثبت نام کارشناس رسمی دادگستری رشته حسابداری و حسابرسی

متقاضیانی که می خواهند در آزمون کارشناس دادگستری در رشته حسابداری و حسابرسی شرکت نمایند بایستی علاوه بر شرایط و صلاحیت های عمومی، شرایط اختصاصی این رشته را نیز دارا باشند:

داشتن مدرک معتبر از رشته های حسابداری و حسابرسی، مدیریت مالی، علوم بانکی، مدیریت بازرگانی و مدیریت صنعتی

داشتن گواهی معتبر مبنی بر اینکه حداقل 5 سال سابقه کار در رشته مورد تقاضا را دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *