پزشکی و پیراپزشکی و دندان پزشکی

انواع پروتز و مشکلات آن

اندام ها ممکن است به دلایل مختلف از جمله مادرزادی، تصادف، جنگ یا بیماری از بین بروند و فرد مجبور شود که از پروتز یا همان اندام مصنوعی استفاده نماید. پروتز می تواند جایگزین خوبی برای اندام از دست رفته بدن باشد. به همین دلیل بسیاری از افراد اقدام به انجام پروتز ‌های گوناگون می‌نمایند. بسیاری افراد غیر متخصص و حتی پزشکان به دلایل مختلفی در انجام پروتز قصور می‌کنند و مشکلاتی را برای افراد به وجود می آورند. به همین دلیل شکایت از کیلینیک زیبائی در سال‌های اخیر بسیار زیاد شده است. اما جهت بررسی دقیق این موضوع و کوتاه کردن راه بررسی و مطالبه خسارت می‌توان از کارشناسان پزشکی کمک گرفت. ما در این یادداشت با توجه به شایع شدن تخلفات پزشکی در این حوزه به بررسی موضوعات حول پروتز پرداخته‌ایم.

در ادامه بیشتر در مورد انواع پروتز و مشکلات آن می پردازیم.

  • هدف از ساخت بعضی از پروتزها، زیبایی می باشد و هیچ کاربرد دیگری ندارد. به این نوع پروتز ها، پروتز کاسموس می گویند. پروتز دست، انگشت، گوش، سینه، چانه و غیره در همین دسته قرار می گیرند. به طور مثال ممکن است فرد در اثر تصادف، انگشت خود را از دست بدهد. نداشتن یک انگشت تاثیر زیادی در زیبایی فرد دارد و استفاده کردن از پروتز انگشت تا حدودی این مشکل را برطرف می نماید.
  • بعضی از پروتز ها تاثیری کمی در زیبایی فرد دارند ولی بسیار کاربردی هستند. مثلا فردی که یک پای خود در جنگ از دست داده، در راه رفتن دچار مشکل می گردد. استفاده کردن از پای مصنوعی می تواند او را دوباره به زندگی عادی برگرداند.

عوارض پروتز

  • بسیاری از افراد برای زیبایی از پروتز استفاده می کنند. البته همیشه نتیجه مثبت نمی دهد و گاهی عوارضی را در پی دارد. به طور مثال پروتز های صورت مثل چانه، فک و گونه بسیار پرطرفدار هستند. یکی از عوارض پروتز صورت این است که فرد ممکن است در زمان عمل به ماده بیهوشی حساسیت نشان دهد یا دچار عفوت گردد. از دیگر عوارض پروتز می توان به اختلال در عملکرد ماهیچه ها، فرسایش استخوان به دلیل استفاده از پروتز، نامتقارن شدن صورت و غیره اشاره نمود.
  • هم چنین در صورتی که اندازه پروتز دقیق نباشد، فرد دچار مشکلات بسیاری می گردد. مثلا اگر پای مصنوعی به خوبی با پای فرد هماهنگ نشود، مطمئنا راه رفتن برای شخص دشوار شده و حتی منجر به آسیب های جبران ناپذیری نیز می گردد.

از این رو بسیاری از افرد بعد از انجام پروتز دچار ضایعه‌های بزرگی می‌شوند و اقدام به شکایت از پزشکان می‌نمایند. دریافت گزارش رسمی در خصوص تخلف پزشکان در زمانی که شکایت از جرائم پزشکی بسیار زیاد شده ‌است می‌تواند راه حل کوتاهی برای حل این مشکل باشد.

همانطور که در بالا ذکر شد، ممکن است استفاده از پروتز  باعث بروز مشکلاتی در فرد گردد. مثلا ممکن است بعد از جراحی زیبایی صورت و استفاده از پروتز گونه، متوجه نامتقارن شدن صورت شوید. در این مواقع برای طرح شکایت می توانید به کارشناس رسمی تجهیزات پزشکی مراجعه نمایید. کارشناس مجرب با بررسی مواد مورد مصرف در قطعات پزشکی،  طراحی یا تولید اندام مصنوعی و غیره می تواند در این مورد اظهار نظر نماید و به حل اختلاف بپردازد. در صورت نیاز به کارشناس در زمینه مربوطه می توانید با شماره های ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *