بورس و اوراق بهادار

بررسی تخلفات بازار سرمایه از سوی کارشناس رسمی دادگستری بورس و اوراق بهادار

تا همین مدتی پیش سطح پایین اعتماد و شرکت مردم در بازار سرمایه، علی رغم دعوت مکرر دولت و شرکت ها از مردم، به معضلی برای بازار بورس تهران تبدیل شده بود. اما با حادث شدن بحران های اخیر اقتصادی بر کشورمان و تورم چند ده درصدی در برخی از بازارها وطبعا پایان انتطار رشد از بازارهای موازی طلا، سکه و مسکن و … بسیاری از مردم و سرمایه هایشان را روانه بازار پر از سود و ضرر بورس سهام کرد. افزایش سطح مشارکت مردم در بازار سرمایه که مستقیما به بخش تولید و عرضه کشور متصل است، بدون شک اتفاقی مثبت و خوشایند است اما این اقبال عمومی به همان میزان زاینده سود جویی ، تخلف و کلاهبرداری است که ممکن است از سوی افراد یا شرکت های مختلف در غالب سرمایه گذار یا شرکت رخ دهد. کارشناس رسمی دادگستری بورس و اوراق بهادار با حضور به موقع خود می‌تواند ریسک سرمایه گذاری را به صورت قابل توجهی کاهش دهد.

پیش بینی می‌شود سود جویان نه فقط در بین مدیران و یا شرکت های متخلف بلکه در میان سودا گران نیز وجود داشته باشند و با استفاده رانت اطلاعاتی و یا ضعف اطلاعاتی نیت شوم خود را پیاده کنند. البته شاید عمدتا سرمایه گذاران عادی مخاطب این سو استفاده ها باشند اما مدیران شرکت ها و سهام داران اصلی آن ها نیز از این قضیه مصون نمی باشند. در هر حال کارشناس رسمی بورس و اوراق بهادار با بررسی میزان تخلفات صورت گرفته به تهیه گزارش و ارجاع ان به ناظرین سازمان بورس میپردازد.

به عنوان مثال شرکت بورسی را در نظر بگیرید که موظف به تهیه و انتشار گزارش سه ماهه عملکرد خود می باشد اما با تاخیر اقدام به انجام این کارمیکند. در واقع ما متصور هستیم که هیچگونه ناقصی و یا عدم شفافیت در این اطلاعات وجود ندارد و فقط تاخیر در انتشار ان ها صورت گرفته. همین امر سبب برخورد سازمان بورس با شرکت متخلف خواهد شد و کارشناس دادگستری بورس و اوراق بهادار با بررسی زمانی و محتوایی اطلاعات منتشر شده به کمک سازمان و ناظرین ان می اید. البته شرکت و مدیرانی که در معرض اتهام قرار گرفتند نیز می‌توانند با ارائه مستندات خود به کارشناس رسمی و مشورت با او در صورت صیحیح بودن، خود را سلب اتهام کنند.

به طور کلی اعتقاد کارشناسان بر این است که این هجوم و اقبال نسبت به بازار سهام، فرصتی مناسب برای عده ای زیادی از افراد جامعه ما است که بتوانند با فرهنگ سفته بازی و بورس بازی اشنا شوند اما در عین حال تهدیداتی نیز به همراه خواهد داشت. اموزش و مشورت از متخصصان این حوزه میتواند از ضرر های سهام داران جلوگیری به عمل اورد. کارشناس بورس و اوراق بهادار می‌تواند با نظارت بر روند اموزش و مشورت، بر سازمان های اموزشی سهام، از نحوه ورود سهام داران و کیفیت علمی آنان مطلع باشد.

پیشرفت فناوری اطلاعات و ارتباطات و استفاده از کاربری های مختلف اینترنت و شبکه های ان تبدیل به دامی گسترده برای مدیران و سهام داران ان شده است که عده ای سود جو با تحریک و تشویق و تزریق هیجانات، ابتکار عمل ان را در دست گرفته اند. کارشناس رسمی دادگستری بورس با رسیدگی به این پرونده ها می‌تواند در جایگاه احقاق حقوق سرمایه گذاران و یا مدیران آن بنشیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *