برق ماشین و تاسیسات کارخانجات

کارشناس رسمی دادگستری برق ماشین و تاسیسات کارخانجات و تعیین ارزش کارخانجات و تجهیزات آن

یکی از مهم‌تریم وظایف کارشناس رسمی دادگستری برق ماشین و تاسیسات کارخانجات تعیین قیمت و ارزش کارخانه‌ها و تاسیسات و تجهیزات مربوط به آن است. امور بسیار زیادی وجود دارد که بدون ارزیابی قیمت و ارزش‌ امکان پذیر نمی‌شود. خرید و فروش شرکت‌ها و کارخانه ها، خرید و فروش تجهیزات، انحلال شرکت‌ها، واگذاری، دریافت اعتبارات و تسهیلات، برند سازی، تجدید ارزیابی جهت افزایش سرمایه و یا جلوگیری از ورشکستگی، انجام مزایدات و مناقصات و چندین امر دیگر که اغلب حول همین محور‌ها هستند.

ارزش و قیمت کارخانجات و تاسیسات آن‌ها بر اساس چند فاکتور مهم و اساسی صورت می‌گیرد. قبل از بررسی این فاکتور‌ها لازم است تا ابتدا نکاتی را در خصوص ارزیابی‌ها در نظر بگیریم. در هر ارزیابی ابتدا باید به شرایط قانونی ارزیابی توجه کرد. مستنداتی که برای مناقصه، مزایده و یا هر کدام از مسائل فوق ارائه می‌شوند باید وجاهت قانونی داشته باشند. برای انجام هر نوع ارزیابی نیاز است تا فرآیند‌های خاصی در نظر گرفته شود. در صورتی که ارزیابی بدون توجه به آن صورت گیرد نمی‌توان از آن به عنوان یک سند یا مدرک معتبر یاد کرد و زمینه ساز مشکلات حقوقی خواهد شد.

نکته‌ مهم دیگر از نظر کارشناس دادگستری تاسیسات کارخانجات در نظر گرفتن موراد و لیست ارزیابی است. دارایی‌های شرکت‌ها ممکن است بسیار متنوع و حتی نامعلوم باشند. در مورادی که نیاز است تا کل ارزش یک شرکت برای واگذاری، خصوصی سازی و یا فروش انجام شود نیاز است تا همه دارایی‌ها اعم از منقول و غیر منقول و مشهود و غیر مشهود مورد ارزیابی قرار بگیرند. اما در موارد دیگری اضافه کردن بسیاری از دارایی‌ها در لیست اموال برای تعیین دارایی و تعیین ارزش غیر قانونی است.

از این روست که کارشناس رسمی تاسیسات کارخانجات هنگام تعیین قیمت کارخانه‌ها و تجهیزات آن با تسلطی که بر قوانین و همچنین عرف معاملات دارد موارد مختلف را در نظر می‌گیرد تا مستندات حقوقی و قابل ارائه مختص هر نهاد و یا شخص تنظیم شود.

برای ارزیابی قیمت واقعی یک کارخانه کارشناسان این حوزه ابتدا به ارزیابی تجهیزات می‌پردازند. ارزیابی تجهیزات شامل تهیه لیستی از کلیه تجهیزات مورد استفاده یک کارخانه است. بعد از تهیه لیست به بازرسی و بازدید تجهیزات جهت تعیین میزان کارآیی و استهلاک می‌پردازند. داده‌هایی که کارشناس از این دو طریق به دست می‌آورد در نسبت با ارزش کالا در بازار سنجیده می‌شود و قیمت واقعی تجهیزات مشخص می‌شود.

اما کارخانه‌ها تنها تجهیزات نیستند، سازه‌ها، زمین‌ها و املاک هم بخشی از دارایی و ارزش یک کارخانه چه دولتی و چه غیر دولتی هستند. به همین دلیل کارشناس تاسیسات کارخانجات با همکاران خود در حوزه راه و ساختمان جهت تعیین قیمت این موراد نیز مشورت می‌کند. از آن جا که قیمت این تاسیسات ممکن است چند برابر کل تجهیزات ارزیابی شود و استهلاکی هم برای آن وجود ندارد معمولا دغدغه زیادی برای تعیین آن‌ها وجود دارد که متخصصان این حوزه با روش‌های مختلف و در نظر گرفتن کوچکترین جزئیات به تعیین قیمت می‌پردازند.

جدای از همه این موراد که در صلاحیت کارشناس است در موراد بسیاری اختلافاتی بر سر تعیین قیمت واقعی و ارزش تاسیسات شکل می‌گیرد. برای مثال ممکن است تاسیسات یک شرکت به فردی فروخته شده باشد اما به دلیل ناکارآمدی و یا قیمت بیش از حد از فروشنده شکایت شود. کارشناس رسمی دادگستری برق ماشین و تاسیسات کارخانجات در این خصوص نیز آماده ارائه خدمات است.

و یا در موراد دیگری مانند ارزیابی سهم شرکا در ارزش واقعی شرکت و یا فروش و واگذاری بخشی از سهام معمولا ممکن است اختلافاتی بروز کند. اما کارشناسان ما در این حوزه با حضور در مراجع قضائی و تهیه گزارش از ادعا‌های طرح شده به دادگاه کمک می‌کنند تا در خصوص پرونده‌ها رای عادلانه‌ای صادر شود.

بنابراین با توجه به ارزش و اهمیت تعیین قیمت کارخانه‌ها و تجهیزات آن برای امور مختلف اعم از خرید و فروش و یا دریافت تسهیلات و یا برای جلوگیری از ایجاد اختلافات حقوقی و یا برای حل این اختلافات می‌توانید با کارشناسان متخصص ما که در همه شهر‌های کشور فعالیت می‌کنند مشورت نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *