دسته‌بندی نشده

صورت مجلس تفکیکی آپارتمان چیست – نحوه اخذ

[ad_1]

صورت مجلس تفکیکی آپارتمان، سندی صادره از سوی اداره ثبت اسناد و املاک محل وقوع ملک بوده که نشان دهنده مشخصات بخش های تفکیک شده آپارتمان بوده و در گرفتن سند رسمی، کاربرد دارد. مدارک هویتی متقاضی و گواهی پایان کار، از جمله مدارک لازم، برای دریافت این صورت مجلس بوده و نحوه اخذ آن نیز، با درخواست این سند، از اداره ثبت، امکان پذیر می باشد. 

برای مشاوره صورت مجلس تفکیکی آپارتمان

برای مشاوره صورت مجلس تفکیکی آپارتمان

 

داشتن سند رسمی مالکیت، از جمله مهم ترین مواردی است که می تواند، مالکیت افراد، بر زمین یا ملک مورد ادعای آن ها را اثبات کند. از همین رو، اخذ آن، هنگامی که افراد، اقدام به انعقاد قرارداد پیش خرید آپارتمان یا خرید آپارتمان های نیم ساخته بدون گواهی پایان کار می نمایند، از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

دریافت سند رسمی مالکیت، در آپارتمان ها و املاک مشاعی، نیازمند داشتن مدارک بخصوصی است. از جمله این مدارک، می توان، به صورت مجلس تفکیکی آپارتمان، اشاره کرد که بر اساس قانون ثبت، اخذ این صورت مجلس، مدارک و مراحل ویژه ای دارد. بدون داشتن این مدارک و طی کردن مراحل ویژه این امر، دریافت صورت مجلس تفکیکی و به تبع آن، گرفتن سند رسمی برای آپارتمان، غیر ممکن خواهد بود.

از این رو، در این مقاله، قصد داریم بگوییم که صورت مجلس تفکیکی آپارتمان چیست و چه کاربردهایی دارد؛ سپس، مدارک و نحوه اخذ آن را توضیح دهیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، با ما، همراه باشید.

صورت مجلس تفکیکی آپارتمان چیست

برای پاسخ به این پرسش که صورت مجلس تفکیکی آپارتمان چیست و چه کاربردهایی دارد؟ ابتدا باید، در خصوص اموال غیر منقول و نحوه تقسیم آن ها، صحبت کنیم و تفاوت ملک مشاع و ملک مفروز را توضیح دهیم؛ سپس، بگوییم، صورت مجلس تفکیکی آپارتمان چیست و چه کاربردهایی دارد. 

مال غیر منقول، مالی است که امکان نقل و انتقال و جابجایی، از محلی به محل دیگر را ندارد. غیر منقول بودن یک مال، می تواند، ذاتی یا به واسطه عمل انسان باشد. از مصادیق غیر منقول ذاتی، می توان به ملک یا زمین، اشاره کرد و در و پنجره به کار رفته در ساختمان، از جمله مثال های غیر منقول به واسطه عمل انسان هستند. 

بر اساس قانون مدنی، تقسیم کردن اموال غیر منقول، به نحو افراز یا تفکیک، قابل انجام است. افراز، در خصوص مالکیت مشاعی، مصداق دارد و به معنای مشخص کردن سهم هریک از شرکای مشاعی می باشد. شراکت به نحو اشاعه، به این معنا بوده که تمام شریک ها، در جرء جزء مال، سهیم هستند. پس از افراز، این شراکت، پایان یافته و هر شخص، مالک سهام خود خواهد بود. 

تفکیک، به معنای این است که مال غیر منقول را به قطعات کوچکتر، تقسیم کرده و برای هر یک از این قطعات، اقدام به دربافت سندی جداگانه نماییم. در تفکیک، ضرورتی بر مالکیت به نحو اشاعه، وجود نداشته و زمانی که ملکی، صرفا، یک مالک دارد نیز قابل انجام می باشد. بدین صورت که مالک، پس از دریافت سند تفکیکی، می تواند، هر بخش را جداگانه، بفروشد.

در مواردی که افراد، در ملک مشاعی یا ملکی که صرفا، مالکیت آن، برای یک نفر است، قصد تفکیک و سپس، اخذ سند رسمی مالکیت را دارند، باید، از مدارکی از جمله، صورت مجلس تفکیکی آپارتمان، ملک یا زمین، برخوردار باشند. بدون داشتن صورت مجلس تفکیکی و تعیین پلاک تفکیکی ساختمان، اخذ سند رسمی مالکیت، امکان پذیر نخواهد بود و با توجه به ضرورت داشتن سند مالکیت، به ویژه در دعاوی حقوقی و ملکی، گرفتن صورت مجلس تفکیکی آپارتمان، امری ضروری است. 

صورت مجلس تفکیکی، عبارت است از سندی که از سوی اداره ثبت اسناد و املاک محل وقوع ملک، صادر می شود و نشان دهنده بخش های تفکیک شده آپارتمان، ملک یا زمین است. این سند، پس از تایید عدم مغایرت نقشه، با موارد مندرج در گواهی پایان کار و تایید عدم تجاوز ملک، به شوارع، معابر و املاک مجاور توسط کارشناس ثبت، همچنین، ترسیم کروکی توسط نماینده این اداره، صادر خواهد شد.  لازم به ذکر است که در نحوه محاسبه متراژ آپارتمان و تعیین مساحت آن، در صورت مجلس تفکیکی، صرفا قسمت های اختصاصی، محاسبه می گردد.

از آنجا که صدور صورت مجلس تفکیکی آپارتمان و زمین، نیازمند ارائه مدارک بخصوصی، از جمله گواهی پایان کار یا نقشه تفکیکی بوده و مراحل ویژه ای دارد، در ادامه، قصد داریم، درباره مدارک این امر صحبت کرده و بگوییم که نحوه اخذ صورت مجلس تفکیکی آپارتمان چیست. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سند تفکیکی، مطالعه مقاله زیر، پیشنهاد می گردد.

 

حتما بخوانید: سند تفکیکی چیست

کاربردهای صورت مجلس تفکیکی آپارتمان

در قسمت قبل، توضیح دادیم که صورت مجلس تفکیکی آپارتمان چیست و اشاره کردیم که مرجع صادر کننده آن، اداره ثبت اسناد و املاک محل وقوع ملک می باشد. پس از توضیح در این باره که صورت مجلس تفکیکی آپارتمان چیست، در این قسمت از مقاله، قصد داریم، درباره کاربردهای آن صحبت کرده و بگوییم که کاربردهای صورت مجلس تفکیکی آپارتمان، چه مواردی است. کاربردهای صورت مجلس تفکیکی آپارتمان، به شرح زیر است:

اولین و مهم ترین کاربرد صورت مجلس تفکیکی آپارتمان، هنگام صدور سند رسمی مالکیت، برای املاک مشاعی یا قطعات تفکیکی آپارتمان می باشد که در آن عرصه و  اعیان واحد ها مشخص می شود و بدون داشتن آن، این امر، امکان پذیر، نخواهد بود.

از دیگر کاربردهای صورت مجلس تفکیکی، هنگامی است که افراد، در املاک مشاعی، قصد تنظیم یک تقسیم نامه را دارند. با داشتن صورت مجلس تفکیکی، انجام این امر، راحت تر خواهد بود.

 

پس از توضیح در خصوص کاربردهای صورت مجلس تفکیکی آپارتمان، در ادامه، قصد داریم، درباره مدارک و نحوه اخذ این صورت مجلس صحبت کنیم و بگوییم که مدارک لازم برای گرفتن صورت مجلس تفکیکی آپارتمان چیست. جهت کسب اطلاعات بیشتر، در خصوص سامانه ثبت نام درخواست صدور سند مالکیت، مطالعه مقاله زیر، پیشنهاد می گردد.

 

سامانه ثبت نام درخواست صدور سند مالکیت sabtemelk.ir​

 

مدارک لازم برای گرفتن صورت مجلس تفکیکی آپارتمان

در قسمت های قبل، توضیح دادیم که صورت مجلس تفکیکی آپارتمان چیست و چه کاربردهایی دارد و اشاره کردیم که وجود آن، برای اخذ سند رسمی مالکیت، از جمله مهم ترین کاربردهای این صورت مجلس می باشد. پس از صحبت در خصوص این موارد، در این بخش از مقاله، قصد داریم، درباره مدارک لازم، برای گرفتن صورت مجلس تفکیکی آپارتمان، صحبت کنیم و بگوییم که مدارک لازم، برای گرفتن صورت مجلس تفکیکی آپارتمان چیست. این مدارک، عبارتند از:

درخواست کتبی مالک : این درخواست، با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی، صورت می گیرد.

 گواهی پایان کار : برای اخذ آن، باید، با در دست داشتن برگه های مفاصای حساب مالیات و سایر مدارک، به شهرداری مراجعه نمود.

 نقشه تفکیکی : اخذ آن، با مراجعه به شهرداری، امکان پذیر خواهد بود. 

مدارک هویتی متقاضی : این مدارک، شامل شناسنامه و کارت ملی، خواهند بود.

فیش بانکی پرداخت هزینه: این فیش، نشنان دهنده پرداخت هزینه های لازم انجام این امر، توسط متقاضی است.

نکته مهم، در خصوص گواهی پایان کار، این است که اخذ آن، در خصوص زمین، مصداق ندارد، بلکه صرفا در زمانی که فردی، متقاضی اخذ صورت مجلس تفکیکی آپارتمان است، باید، اقدام به دریافت آن، از شهرداری نماید. برای گرفتن صورت مجلس تفکیکی زمین، نقشه تفکیکی شهرداری، کافی خواهد بود. در ادامه، در خصوص نحوه اخذ صورت مجلس تفکیکی آپارتمان و زمین، توضیح خواهیم داد. 

 

 درخواست صدور سند تک برگی

 

نحوه و مراحل گرفتن صورت مجلس تفکیکی آپارتمان

در قسمت های قبل، گفتیم که مدارک لازم برای گرفتن صورت مجلس تفکیکی آپارتمان چیست و ذکر کردیم که اخذ گواهی پایان کار که بر خلاف شناسنامه فنی ساختمان، پس از اتمام ساخت و ساز صادر می شود، در گرفتن صورت مجلس تفکیکی آپارتمان، لازم است. در این بخش از مقاله، قصد داریم، به این پرسش پاسخ دهیم که مراحل و نحوه اخذ صورت مجلس تفکیکی آپارتمان چیست. مراحل و نحوه اخذ صورت مجلس تفکیکی آپارتمان، عبارت است از:

رجوع به شهرداری و اخذ گواهی پایان کار، برای آپارتمان یا نقشه تفکیکی، برای زمین

رجوع به دفاتر اسناد رسمی و ثبت درخواست صدور صورت مجلس تفکیکی آپارتمان و زمین، از اداره ثبت

صدور دستور رسیدگی به توقیف نبودن ملک، توسط رئیس اداره ثبت 

دعوای الزام به اخذ صورت مجلس تفکیکی، به معنای این است که خریدار، الزام فروشنده، به اخذ صورت مجلس تفکیکی که از مدارک ضروری، برای انتقال سند رسمی و یا تنظیم تقسیم نامه ملک مشاعی است را از دادگاه، درخواست کند.

مراجعه نماینده و نقشه بردار اداره ثبت، به محل وقوع ملک، جهت معاینه و بررسی تطابق مندرجات گواهی پایان کار یا نقشه تفکیکی، با آپارتمان یا زمین

صدور گواهی عدم مغایرت نقشه، با سند مالکیت و تایید عدم تجاوز ملک، به شوارع، معابر و املاک مجاور، توسط کارشناس ثبت

 ترسیم کروکی تمام قطعات مفروض و قسمت های مشاعی، توسط نقشه بردار، در خصوص آپارتمان

صدور صورت مجلس تفکیکی آپارتمان یا زمین، توسط اداره ثبت اسناد و املاک محل وقوع ملک

شایان ذکر است، در مواردی که شهرداری، در خصوص آپارتمان ها، عرصه یا همان زمین آپارتمان را قابل تفکیک کردن نداند، کارشناس اداره ثبت اسناد و املاک، هنگام صدور صورت مجلس تفکیکی آپارتمان، صرفا، در خصوص اعیان یا همان بنای آپارتمان، بر اساس قانون تملک آپارتمان‌ها، تعیین تکلیف می نماید. 

 

پروانه ساختمان

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد صورت مجلس تفکیکی آپارتمان در کانال تلگرام موضوعات حقوقی عضو شوید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی کارشناس رسمی دادگستری نیز آماده اند تا با ارائه خدمات مشاوره حقوقی تلفنی کارشناس رسمی دادگستری به سوالات شما عزیزان پیرامون صورت مجلس تفکیکی آپارتمان پاسخ دهند.

 

 

سوالات متداول

1- صورت مجلس تفکیکی آپارتمان چیست؟

صورت مجلس تفکیکی آپارتمان سندی صادره از اداره ثبت بوده که مشخصات مربوط به قسمت های تفکیکی آپارتمان را مشخص می کند که جزئیات این امر در متن مقاله ارائه شده است.

2- مدارک لازم برای دریافت صورت مجلس تفکیکی آپارتمان چیست؟

مدارک هویتی درخواست کننده و گواهی پایان کار از جمله مدارک لازم برای دریافت صورت مجلس تفکیکی آپارتمان بوده که جزئیات این امر در متن مقاله ارائه شده است.

3- نحوه دریافت صورت مجلس تفکیکی آپارتمان چگونه است؟

نحوه دریافت صورت مجلس تفکیکی آپارتمان با دریافت نقشه تفکیکی از مرجع صالح و سپس مراجعه به دفاتر اسناد رسمی جهت ثبت تقاضای صدور آن از اداره ثبت می باشد که جزئیات آن در متن مقاله ارائه شده است.

برای مشاوره صورت مجلس تفکیکی آپارتمان

برای مشاوره صورت مجلس تفکیکی آپارتمان

[ad_2]

کارشناس رسمی دادگستری

کارشناس رسمی دادگستری، کسی است که بر مبنای قانون کانون کارشناسان دادگستری، دارای وظایف کارشناسان رسمی است و در صورت ارجاع امر به او، باید به طور رسمی، درباره یک موضوع، اعلام نظر کند و می تواند در مواردی که قاضی یا متقاضی برای تصمیم نهایی نیاز به اظهار نظر تخصصی دارد و پرونده را به آن ها ارجاع می دهد با مطالعه کامل پرونده ابراز نظر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *