دسته‌بندی نشده

شکایت از سایت های اینترنتی

شهروندان می توانند از سایت های اینترنتی که اقدامات متخلفانه و مجرمانه انجام می دهند ، شکایت نمایند . به طور کلی روش های شکایت از سایت های اینترنتی می تواند از طریق سایت ای نماد ، از طریق ثبت گزارش به پلیس فتا و یا طرح شکایت در مراجع قضایی باشد که نحوه طرح شکایت از سایت های اینترنتی در هر یک از این روش ها در ادامه مقاله ذکر شده است .

برای مشاوره شکایت از سایت های اینترنتی

برای مشاوره شکایت از سایت های اینترنتی

 

تا سال های قبل ، بسیاری از کارهای روزمره افراد با مراجعه حضوری به مراجع مربوطه انجام می گرفت . اما اکنون بسیاری از کارها از طریق سایت های اینترنتی انجام می شود ؛ به عنوان مثال تراکنش های مالی ، خریدهای اینترنتی و غیر اینها به سادگی از طریق سایت های اینترنتی و حتی نرم افزارهای ارتباطی انجام می شود و همین موضوع سبب می شود که اختلافات حقوقی و مشکلاتی در روابط بین خریداران و فروشندگان خدمات از طریق سایت های اینترنتی انجام شود .

به عنوان مثال ، تصور کنید که کالایی مثل گوشی یا فرش را به صورت اینترنتی از سایتی خریداری نموده اید ، اما پس از مدتی فروشنده پاسخ شما را نمی دهد و یا اینکه کالای خریداری شده را به بهانه های ناموجهی ارسال نمی دارد . در چنین مواردی چاره چیست ؟ بنظر می رسد که بخصوص در مواردی که مبلغ واریز شده هنگفت یا قابل توجه باشد ، راهی جز شکایت از سایت اینترنتی باقی نمی ماند .

لذا در این مقاله قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم که نحوه و روش های شکایت از سایت های اینترنتی چگونه است . به همین مناسبت پس از توضح مختصر روش های شکایت از سایت های اینترنتی ، به بررسی جزییات مربوط به هر یک از این روش ها از جمله شکایت از سایت های اینترنتی از طریق سایت ای نماد ، شکایت از سایت های اینترنتی از طریق پلیس فتا و شکایت از سایت های اینترنتی از طریق مراجع قضایی خواهیم پرداخت .

روش های شکایت از سایت های اینترنتی

امروزه با گسترش سایت های اینترنتی که خدمات مهمی را به صورت غیر حضوری ارائه می نمایند و بویژه در ایام کرونا که تعطیلی ها نیز بیشتر شده است ، بسیاری از افراد اقدام به خرید اینترنتی از سایت ها می نمایند و در برخی موارد به صورت خواسته یا ناخواسته میان طرفین معامله اختلافاتی بروز می کند که اگر مراقب نباشیم ، در مواردی ممکن است که خریداران با سرقت اینترنتی یا کلاهبرداری اینترنتی نیز مواجه شوند .

به همین منظور ، بعد از اینکه باید شهروندان را توصیه به درنظر داشتن نکات امنیتی موقع خرید از سایت های اینترنتی نمود ، به آنها نیز یادآور شد که در مواردی می توانند اقدام به طرح شکایت از سایت های اینترنتی نمایند ؛ چه بسا که از این طریق ، جلوی بروز اقدامات مجرمانه ای مثل فیشینگ برای سایرین گرفته شود .

در حال حاضر ، مهم ترین روشهای شکایت از سایت های اینترنتی را می توان در سه محور مورد بحث و بررسی قرار داد ؛ اول شکایت از سایت های اینترنتی از طریق سایت ای نماد است ، دوم شکایت از سایت های اینترنتی از طریق پلیس فتا و نیز شکایت از سایت های اینترنتی از طریق مراجع قضایی است که ذیلا به توضیح هر یک از این روش ها و نحوه آن خواهیم پرداخت و در مقاله ای جداگانه ،  خرید امن از پیج های اینستاگرام توضیح داده می شود .

البته باید به این نکته نیز اشاره نماییم که گاهی شاکی ، قصد شکایت از سایت اینترنتی را ندارد ؛ بلکه فقط می خواهد کالایی را که خریداری نموده است را دریافت کند و یا اینکه پول خود را پس بگیرد . این موضوع ، شکایت نیست ؛ بلکه یک مسئله حقوقی است . به همین منظور ، شاکی به جای طرح شکایت در مراجع قضایی و یا پلیس فتا می تواند به دادگاه حقوقی دادخواست الزام به ایفای تعهد بدهد و مدارک لازم از جمله فیش واریزی را ضمیمه دادخواست خود نماید .

حتما بخوانید: مجازات جرم کلاهبرداری اینترنتی

شکایت از سایت های اینترنتی از طریق سایت نماد

اولین روش شکایت از سایت های اینترنتی ، از طریق ثبت شکایت در سایت ای نماد یا سایت نماد است . با این توضیح که اخیرا سایتی با نام ای نماد به نشانی enamad.ir ایجاد شده است که اشخاص ، در وهله اول با مراجعه به این سامانه می توانند از صحت نماد اعتماد الکترونیکی به نمایش درآمده شده در وبسایت ها اطمینان حاصل نموده و سپس ، خرید امن از این سایت ها را تجربه نمایند که شرح کامل این موضوع در مقاله سامانه نماد اعتماد الکترونیکی enamad.ir ذکر شده است .

در این سامانه ، امکان مشاهده نمادهای تعلیق شده و همچنین کسب و کارهای دارای نماد اعتماد الکترونیکی نیز میسر است . همچنین ، در صورتی که اقدام به خرید از سایتی نمودید که کالای شما را تحویل نداد و خواستید از این سایت اینترنتی اقدام به طرح شکایت نمایید ، با مراجعه به این سامانه این موضوع به سادگی امکان پذیر است . در این قسمت ، قصد داریم برای آشنایی مخاطبان محترم با شکایت از سایت های اینترنتی از طریق سایت نماد ، نحوه طرج شکایت در این سامانه را به صورت مختصر توضیح دهیم .

در اولین مرحله ، عبارت enamad.ir را در قسمت مرورگر خود جستجو نموده و یا اینکه به فارسی عبارت « ای نماد » را جستجو کنید و از نتایج جستجو ، وارد اولین سایت به نشانی فوق بشوید . در این صورت ، تصویری مطابق تصویر زیر قابل مشاهده است . برای ثبت شکایت از سایت های اینترنتی ، باید از کادر سمت راست صفحه بر روی گزینه ” شکایت از کسب و کار ” کلیک نمایید .

 

 

در این مرحله ، به صفحه ای هدایت می شوید که برای ثبت شکایت ، باید ابتدا در سایت ای نماد ثبت نام انجام دهید . در صورتی که قبلا حساب کاربری ایجاد کرده اید ، وارد سامانه شوید و در غیر این صورت ، از کادر پایین صفحه بر روی گزینه ” ایجاد حساب کاربری جدید ” کلیک کنید .

 

 

در این مرحله ، برای ثبت نام در سامانه باید اطلاعات مشخص شده در کادرها را وارد نمایید . به یاد داشته باشید که شماره موبایل ، باید متعلق به کد ملی شخصی باشد که در سامانه ثبت نام نموده است . پس از اینکه اطلاعات خواسته شده را کامل کردید بر روی تایید کلیک کنید . حالا باید منتظر بمانید تا برای شما ایمیل ارسال شود .

 

 

پس از فعال شدن حساب کاربری تان ، می توانید مجددا بر روی گزینه ثبت شکایت کلیک کنید و نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید . در این صورت ، صفحه ای مطابق تصویر زیر قابل مشاهده خواهد بود که از گوشه سمت راست تصویر ، می توانید بر روی گزینه ” ارسال شکایت ” کلیک کنید .

 

 

برای ثبت کردن شکایت از سایت اینترنتی ، آدرس دامنه سایت متخلف را وارد کنید ، شماره فاکتور یا کد رهگیری خرید را نیز وارد کرده و نیز یکی از انواع شکایت های موجود در سایت یعنی مغایرت کالای دریافت شده با کالا وخدمت تبلیغ شده ، عدم ارائه خدمت ، دیرکرد در تحویل کالا یا خدمت ، عدم ارائه خدمات پس از فروش و یا عدم بازپرداخت وجه توسط سایت اینترنتی را انتخاب کنید .

اگر توضیحاتی در خصوص شکایت از سایت اینترنتی دارید ، تایپ کنید و مدارک و اسنادی که برای طرح شکایت در اختیار دارید را نیز ضمیمه شکایت تان نموده و بر روی گزینه تایید و ارسال کلیک کنید . البته این روش ، برای شکایت از کلاهبرداری اینترنتی کافی نیست و د رچنین مواردی لازم است از طریق مراجع قضایی اقدام نمایید .

 

 

لازم به ذکر است که شکایت از سایت های اینترنتی که از این روش ارائه می شوند ، اگر در حوزه هایی همچون عدم ارائه کالا ، طولانی شدن مدت زمان ارسال كالا به بيش از مدت تعيين شده در سفارش ، عدم رعايت مواد قانونی تجارت الكترونيكی در زمينه انصراف از خرید ، فسخ قرارداد و مرجوعی کالا در زمينه انصراف از خرید ، فسخ قرارداد و مرجوعی کالا ، عدم استرداد وجه پرداختی از سوی خریدار در صورت انصراف وی از معامله ، عدم صدور فاكتور و غیره باشد ، به صورت مصالحه و میانجیگری برطرف می شوند و در سایر موارد ، باید از طریق مراجع قضایی شکایت طرح شود .

پیگیری برداشت غیر مجاز از حساب

 

شکایت از سایت های اینترنتی از طریق پلیس فتا

علاوه بر شکایت از سایت های اینترنتی در سامانه ای نماد ، پلیس فتا نیز مرجعی تخصصی جهت انجام تحقیقات لازم در خصوص جرایمی همچون جرایم رایانه ای است . به همین دلیل برای شکایت از سایت های اینترنتی از طریق سایت پلیس فتا نیز می توان اقدام نمود . در این قسمت قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که نحوه شکایت از سایت های اینترنتی از طریق پلیس فتا چگونه است .

البته نکته بسیار مهمی که در خصوص شکایت از سایت های اینترنتی از طریق پلیس فتا وجود دارد ، آن است که در این روش ، شکایت شاکی مورد رسیدگی حقوقی و کیفری قرار نمی گیرد ؛ به نحوی که رأی لازم الاجرا صادر شود . چرا که اصولا پلیس فتا صرفا تحقیقات را در حوزه تخصصی انجام می دهد و صلاحیت صدور حکم و مجازات را ندارد . بنابراین ، اگر قصد شکایت و دریافت حکم را دارید ، می توانید از روش شکایت به مراجع قضایی استفاده نمایید .

به منظور شکایت از سایت اینترنتی از طریق پلیس فتا ، ابتدا باید به سایت پلیس فتا به نشانی cyberpolice.ir وارد شوید که در این مرحله ، تصویری مانند تصویر زیر قابل مشاهده است .

 

 

برای ثبت شکایت از سایت های اینترنتی باید ابتدا در سایت ثبت نام انجام داده و رمز عبور و نام کاربری دریافت نمایید . تا با انتخاب گزینه ” ورود / ثبت نام ” ، در سامانه پلیس فتا ثبت نام کنید .

 

 

در صورتی که قبلا در سایت پلیس فتا ثبت نام نموده اید ، برای ورود اطلاعاتتان را وارد نمایید و در غیر این صورت ، در این سایت اطلاعاتتان را تکمیل و ثبت نام انجام دهید .

 

 

برای ثبت شکایت از سایت های اینترنتی ، پس از تکمیل ثبت نام ، وارد آدرس به نشانی csirc.cyberpolice.ir شوید . سپس بر روی گزینه ” گزارش تخلف وب سایت ” کلیک کنید .

 

 

با وارد نمودن رمز عبور و نام کاربری تان ، می توانید اقدام به ثبت تخلفات و شکایت از سایت های اینترنتی نمایید . پلیس فتا گزارش شما را بررسی و تحقیقات کامل انجام می دهد و در صورت ارتکاب جرم ، اقدامات لازم برای دستگیری متهمان انجام می شود .

نحوه شکایت از جرم فیشینگ

 

 

شکایت از سایت های اینترنتی از طریق مراجع قضایی

یکی دیگر از مهم ترین راه ها و روش های شکایت از سایت های اینترنتی ، شکایت از طریق مراجع قضایی است که در این روش ، مرجع قضایی اقدام به رسیدگی به شکایت و صدور رای می نماید . بنابراین در این قسمت قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم که نحوه شکایت از سایت های اینترنتی از طریق مراجع قضایی چگونه است ؟

برای شکایت از سایت های اینترنتی از طریق مراجع قضایی ، مانند زمانی که پیگیری سرقت از حساب بانکی صورت گرفته است ، شاکی باید به یکی از دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی مراجعه نموده و شکواییه ای در این خصوص ارائه دهد . اینکه در شکواییه چه بنویسیم ، بستگی به پرونده مطروحه دارد ؛ یعنی اگر سرقت اینترنتی انجام شده باشد ، موضوع با کلاهبرداری اینترنتی متفاوت است .

در هر حال ، پس از اینکه از سایت اینترنتی شکایت کردیم و مدارکی که در خصوص تخلف سایت در اختیار داشتیم را به آن ضمیمه نمودیم ، شکواییه ما به مرجع قضایی صالح ارجاع می شود و از آن جهت که بسیاری از اقدامات مجرمانه سایت های اینترنتی ، جرم رایانه ای هستند ، شکایت از سایت اینترنتی نیز به دادسرای جرایم رایانه ای ارجاع می شود . لذا دادگاه و دادسرای صالح جرم کلاهبرداری اینترنتی ، دادگاه کیفری و دادسرای جرایم رایانه ای هستند .

در این صورت ، دادسرا به عنوان یک مرجع قضایی به شکایت از سایت اینترنتی رسیدگی مقدماتی انجام می دهد و اگر جرم های ارتکاب یافته توسط سایت اینترنتی نیاز به بررسی ها و تحقیقات بیشتری داشته باشد ، موضوع را به پلیس فتا نیز ارجاع می دهند تا پلیس فتا در این رابطه تحقیق کند و نتیجه را به دادسرا اعلام نماید .

اگر مقامات قضایی دادسرا ارتکاب جرمی را در خصوص سایت های اینترنتی محرز دانستند ، پرونده را برای صدور رای به مرجع قضایی صالح یعنی دادگاه کیفری ارجاع می دهند و قاضی دادگاه کیفری با توجه به محتویات شکایت و تحقیقات انجام شده ، در صورت وقوع جرمی مثل کلاهبرداری اینترنتی ، رای نهایی صادر و مجرم را به مجازات قانونی متناسب محکوم می نماید .

نحوه شکایت از فروشگاه اینترنتی

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص روش های شکایت از سایت های اینترنتی در کانال تلگرام حقوق کیفری عضو شوید . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی کارشناس رسمی دادگستری نیز آماده اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی کارشناس رسمی دادگستری به سوالات شما عزیزان پیرامون روش های شکایت از سایت های اینترنتی پاسخ دهند .

 

 

سوالات متداول

1- نحوه شکایت از سایت اینترنتی از طریق سایت نماد چگونه است ؟

به این منظور شاکی می تواند به سایت enamad.ir مراجعه و پس از ثبت نام در این سایت اقدام به طرح شکایت نموده و مدارک را ضمیمه نماید که نحوه طرح شکایت از طریق این سایت در مقاله ذکر شده است .

2- نحوه شکایت از سایت اینترنتی از طریق پلیس فتا چگونه است ؟

برای شکایت از سایت اینترنتی از طریق پلیس فتا می توانید به سایت cyberpolice.ir وارد شده و در سایت ثبت نام کرده و تخلف سایت ها را در سامانه ثبت نمایید که نحوه ثبت شکایت سایت ها در پلیس فتا ضمن مقاله ارائه شده است .

3- نحوه شکایت از سایت های اینترنتی از طریق مراجع قضایی چگونه است ؟

برای شکایت از سایت های اینترنتی به این شیوه می توانید با مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی شکواییه ای ارائه و مستندات خود را ضمیمه آن نمایید که نحوه و روش شکایت از طریق مراجع قضایی در مقاله توضیح داده شده است .

برای مشاوره شکایت از سایت های اینترنتی

برای مشاوره شکایت از سایت های اینترنتی

کارشناس رسمی دادگستری

کارشناس رسمی دادگستری، کسی است که بر مبنای قانون کانون کارشناسان دادگستری، دارای وظایف کارشناسان رسمی است و در صورت ارجاع امر به او، باید به طور رسمی، درباره یک موضوع، اعلام نظر کند و می تواند در مواردی که قاضی یا متقاضی برای تصمیم نهایی نیاز به اظهار نظر تخصصی دارد و پرونده را به آن ها ارجاع می دهد با مطالعه کامل پرونده ابراز نظر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *