امنیت عمومی

دیه در رفتگی ۱۴۰۱ – میزان ارش در رفتن استخوان بدن 1401

در سال 1401، میزان دیه در رفتن استخوان بدن از مفصل، دیه در رفتگی استخوان ترقوه و دیه در رفتگی استخوان دنده، به ترتیب دو سوم دیه آن عضو، بیست هزارم دیه کامل و پنج هزارم دیه کامل است. در صورتی که عمل مرتکب، سبب از کار افتادگی نشده باشد، به فرد آسیب دیده، میزان ارش در رفتن استخوان تعلق می گیرد.

مشاوره دیه در رفتگی 1401

مشاوره دیه در رفتگی 1401

 

براساس ماده 17 قانون مجازات اسلامی، دیه، مالی است که در شرع مقدس، برای مجازات جنایت غیرعمدی، بر نفس و اعضا بدن و منافع و یا جنایت عمدی، در مواردی که به هر جهتی قصاص ندارد، مشخص شده است. در قانون مجازات اسلامی، برای برخی اعضا، دیه و برای برخی دیگر، ارش تعیین شده است که با تشخیص پزشکی قانونی، مشخص می شود که برای یک جنایت، طبق قانون، باید دیه یا ارش پرداخت شود.

آسیب های جسمانی و پرداخت دیه برای مجازات، از مواردی هستند، که در جامعه، امکان وقوع آنها زیاد است. اگر مرتکب، آسیبی وارد کند که به صورت غیر عمد باشد و یا اگر عمدی است، دارای قصاص نبوده و این آسیب سبب در رفتن عضوی از بدن شود، باید برای مجازات آسیب وارد شده، به مجنی علیه، دیه در رفتگی پرداخت شود. میزان دیه در رفتن هر عضو، مانند در رفتن استخوان بدن از مفصل، ترقوه و دنده، متفاوت بوده که مجنی علیه، برای احقاق خود، باید نسبت به آن، آگاهی داشته باشد.

با توجه به توضیحات بالا، در این مقاله قصد داریم، در ابتدا، دیه در رفتگی استخوان از مفصل را در سال ۱۴۰۱ توضیح داده و سپس در ادامه، دیه ومیزان ارش در رفتن استخوان بدن 1401 استخوان ترقوه و استخوان دنده را بررسی کنیم. اگر در خصوص این نوع از دیه، سوالاتی دارید، در این مقاله، همراه ما باشید.

دیه در رفتگی استخوان از مفصل

دیه، از مجازات های اصلی در قانون مجازات اسلامی است که برای جنایت های غیر عمدی، بر نفس و اعضا بدن، منافع و یا جنایت عمدی، در مواردی که به هر جهتی قصاص ندارد، پرداخت می شود. یکی از آسیب هایی بدنی که دیه یا ارش به آن تعلق می گیرد، در رفتگی استخوان از مفصل، می باشد که میزان مبلغ آن، در قانون مجازات اسلامی، پیش بینی شده است.

به موجب ماده 571 قانون مجازات اسلامی: ” در رفتن استخوان بدن از مفصل، در صورتی که موجب شلل یا از کار افتادگی کامل عضو نگردد، موجب ارش و در غیر این صورت، موجب دو سوم دیه همان عضو و در صورت درمان بدون عیب، موجب چهار پنجم از دو سوم دیه آن عضو می باشد.”

بر اساس حکم این ماده، برای آن که مشخص گردد که آسیب وارد شده، مشمول دریافت دیه بوده یا ارش، باید متخصص پزشکی قانونی، وضعیت آسیب را بررسی کند. در صورتی که عمل مرتکب، سبب از کار افتادگی نشده باشد، به فرد بزه دیده، میزان ارش در رفتن استخوان بدن تعلق می گیرد.

با توجه به متن ماده 571 قانون مجازات اسلامی، دیه در رفتگی ۱۴۰۱ استخوان از مفصل، معادل دو سوم دیه همان عضو می باشد. به عنوان مثال، میزان دیه هر دست، معادل نصف دیه کامل است که بر اساس دیه سال 1401، 300 میلیون تومان می باشد. دیه در رفتگی 1401 استخوان از مفصل دست، به موجب حکم این ماده از قانون، معادل مبلغ 200 میلیون تومان است.

در انتهای متن ماده 571 قانون مجازات اسلامی، به این موضوع اشاره شده است که اگر در رفتن استخوان بدن از مفصل، درمان بشود و دیگر عیبی متوجه فرد آسیب دیده نباشد، مبلغی معادل چهار پنجم از دو سوم دیه آن عضو آسیب دیده، باید پرداخت بشود. در مثال دست، مبلغ دیه از در رفتگی استخوان مفصل دست، 200 میلیون تومان بود که در این حالت، فرد مرتکب، باید چهار پنجم آن را بپردازد که معادل 160 میلیون تومان می باشد.

 

حتما بخوانید: دیه چیست و در چه مواردی باید پرداخت شود

دیه در رفتگی ترقوه

همان طور که در بخش قبل توضیح دادیم، دیه به جنایت های غیر عمدی بر اعضای بدن و منافع و یا جنایت عمدی در مواردی که به هر جهتی قصاص ندارد، تعلق می گیرد که گاهی مواقع ارش نیز دریافت می شود. حال، اگر در اثر فعل مرتکب، آسیبی به ترقوه شخص بزه دیده وارد بشود و سبب در رفتگی این عضو بشود، این سوال پیش خواهد آمد که در رفتگی استخوان 1401 ترقوه، مشمول دریافت دیه یا میزان ارش در رفتن استخوان بدن می باشد؟

به موجب ماده 657 قانون مجازات اسلامی : “دیه در رفتن استخوان ترقوه، بیست هزارم، دیه کامل است. ” قیمت دیه کامل سال 1401، در ماه‌ های غیر حرام، مبلغ 600 میلیون ریال تعیین گردیده است. برای محاسبه دیه، بیست هزارم دیه کامل محاسبه می شود که معادل مبلغ 12 میلیون تومان می باشد. همچنین، در رفتگی استخوان 1401 ترقوه، فقط مشمول دریافت دیه است و میزان ارش در رفتن استخوان بدن به آن تعلق نمی گیرد.

 

دیه شکستگی، ترک خوردن و در رفتگی استخوان ترقوه

 

دیه در رفتگی استخوان دنده

به موجب ماده 654 قانون مجازات اسلامی: “دیه ترک خوردن هریک از دنده های محیط به قلب، یک هشتادم دیه کامل، و دیه در رفتگی آن، هفت ونیم هزارم دیه کامل است. دیه ترک خوردن هریک از دنده های دیگر، هفت هزارم دیه کامل و دیه در رفتن استخوان بدن آنها، پنج هزارم دیه کامل است.» 

 بنابراین، دیه در رفتگی 1401 دنده های محیط قلب، هفت و نیم هزارم دیه کامل است که بر اساس دیه سال 1401، مبلغی معادل 3 میلیون و 600 صد هزار تومان می باشد و دیه در رفتگی دنده های دیگر، پنج هزارم دیه کامل است که بر اساس آخرین میزان دیه که به تصویب قوه قضاییه رسیده است، مبلغی معادل 4 میلیون و 500 هزار تومان می باشد. در رفتگی استخوان دنده، فقط مشمول دریافت دیه است و برای آن، ارش در رفتن استخوان بدن در قانون، در نظر گرفته نشده است.

 

دیه شکستن، در رفتن و ترک خوردن استخوان دنده

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد دیه در رفتگی 1401 در کانال تلگرام حقوق کیفری عضو شوید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی کارشناس رسمی دادگستری نیز آماده اند تا با ارائه خدمات مشاوره حقوقی تلفنی کارشناس رسمی دادگستری به سوالات شما عزیزان پیرامون دیه در رفتگی ۱۴۰۱ پاسخ دهند.

 

 

 

سوالات متداول

1- میزان دیه در رفتگی ۱۴۰۱ استخوان از مفصل چه قدر است؟

میزان دیه در رفتگی 1401 استخوان از مفصل دو سوم دیه همان عضو است که این موضوع به طور کامل در متن مقاله توضیح داده شده است.

2- میزان دیه در رفتگی ۱۴۰۱ استخوان ترقوه چه قدر است؟

میزان دیه در رفتگی 1401 استخوان ترقوه بیست هزارم دیه کامل است که این موضوع با ذکر جزئیات در متن مقاله توضیح داده شده است.

3- مبلغ دیه در رفتگی ۱۴۰۱ استخوان دنده چه میزان است؟

دیه در رفتگی 1401 دنده های محیط قلب هفت و نیم هزارم دیه کامل است و دیه در رفتگی دنده های دیگر پنج هزارم دیه کامل است که این موضوع به طور کامل در متن مقاله توضیح داده شده است.

مشاوره دیه در رفتگی 1401

مشاوره دیه در رفتگی 1401

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *