پزشکی و پیراپزشکی و دندان پزشکی

بینایی سنج

 

معرفی شغل بینایی سنج


 بینایی‌سنجی یا اپتومتری‏ آزمایش چشم و ساختارهای مربوط به آن است برای کشف اختلالات بینایی و تجویز عدسی‌های مناسب یا دیگر وسایل کمک‌کننده به بینایی یا تمرین‌های چشمی برای جبران کاستی‌های دید.

بینایی سنج با کمک ابزارها و دستگاه های موجود به بررسی و شناسایی مشکلات بینایی افراد می پردازد. پس از تشخیص نوع و میزان مشکلات بینایی مراجعان، از طريق تجويز وسايل کمک بينايي مانند عينک ،‌ لنزهاي تماسي و انجام يکسري تمرينات و ورزش هاي چشمي و دادن توصيه ها و دستورات بهداشتي لازم به کارايي بيشتر سيستم بينايي آنها کمک می نمايد.

علاوه بر اين بینایی سنج معاینات دقیقی از چشم انجام داده و در صورت وجود هر گونه اختلال يا بيماري که نيازمند درمان طبي باشد، بيماران را به ساير پزشکان ارجاع مي نمايد .بینایی سنج معمولا وسایلی از جمله عینک و لنزهای طبی را که تجویز می کند، خود ساخته و به فروش می رساند.

بینایی سنج باید توان ارتباطی مناسبی داشته باشد. او باید بتواند با مراجعان خود به خصوص کودکان با آرامش و صبر و حوصله زیاد برخورد کند.

محل کار بینایی سنج در بیمارستان ها، کلینیک ها و یا دفتر کار شخصی می باشد. اگر تنها در دفتر کار شخصی خود فعالیت کند، تعیین میزان ساعت کاری بر عهده خودش می باشد.

در ادامه اطلاعات کاملی درباره وظایف، دانش و مهارت مورد نیاز، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل، بازارکار و فرصت شغلی و میزان درآمد بینایی سنج ارائه می شود.

 

وظایف بینایی سنج

بررسی نارسایی های بینایی مراجعان

اندازه گیری میدان بینایی

انجام آزمایش های تشخیصی برخی از بیماری های چشم از جمله آب مروارید، آب سیاه و … و ارجاع بیماران به متخصص مربوطه

انجام آزمایش های ویژه از جمله سونوگرافی چشم یا مکان نگاری (توپوگرافی)

تشخیص اختلالات حرکتی چشم مانند لوچی و ارائه تمرینات لازم برای درمان غیرجراحی آنها

ارائه تمرينات ويژه و ورزش هاي ارتوپتيک جهت بهبود بينايي

ارزیابی بینایی از نظر تشخیص رنگ، بعد و …

بینایی درمانی به روش های غیردارویی

استفاده از وسایل کمک بینایی برای درمان افراد کم بینا

بررسی، تعیین نمره و تجویز عینک یا لنز طبی

ساخت و فروش عینک های طبی

 
دانش و مهارت مورد نیاز

داشتن علاقه و دانش کافی در حوزه بینایی سنجی

داشتن علاقه برای کمک به بهبود سلامت دیگران

دقت زیاد و توجه به جزئیات

آشنایی با آخرین پیشرفت های علمی (روش ها، ابزارها و تجهیزات) در بینایی سنجی و استفاده از آنها در صورت امکان

داشتن تمرکز کافی

مهارت های ارتباطی مناسب

داشتن صبر و حوصله زیاد و ارائه توضیحات لازم به مراجعان

توان آرامش دادن به مراجعان به خصوص کودکان

 

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل بینایی سنج

علاقه مندان به این شغل باید در رشته کارشناسی بینایی سنجی در دانشگاه تحصیل کنند. در صورت تمایل می توانند در مقطع کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی بینایی سنجی ادامه تحصیل دهند. لازم به ذکر است در سال 1392 برای اولین بار دکترای تخصصی بینایی سنجی در کشور راه اندازی شده و دانشجو  در این مقطع جذب کرده است.
 
 

فرصت شغلی و بازارکار بینایی سنج

بینایی سنج می تواند در بیمارستان ها، کلینیک ها و سایر مراکز درمانی مشغول به کار شود. او می تواند در حوزه بهداشت چشم و مشکلات بینایی به انواع سازمان های آموزشی، خدماتی، صنعتی و نظامی مشاوره داده و با آنها همکاری کند. همچنین در صورت داشتن شرایط لازم می تواند با اخذ مجوزهای لازم دفتر کار شخصی راه اندازی کند. همچنین بینایی سنج می تواند به ساخت و فروش عینک های طبی نیز بپردازد که برای این کار هم باید مجوزهای لازم را بگیرد. اطلاعات کامل از شرایط تاسیس این مراکز را از لینک های زیر دریافت کنید :

آیین نامه تاسیس دفتر کار بینایی سنجی

ضوابط تاسیس موسسه ساخت و فروش عینک طبی

بینایی سنج هایی که دارای مدارک تحصیلی عالی هستند، می توانند در صورت علاقه به حوزه آموزش و پژوهش، وارد سیستم آموزش عالی کشور شده و در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی مشغول به کار شوند.

در حال حاضر در کشور ما افراد زیادی دارای مشکلات بینایی هستند. اجرای برنامه های پیشگیرانه در سنین کودکی به کاهش این مشکلات در بزرگسالی کمک می کند. بینایی سنج ها افرادی هستند که می توانند نقش اصلی را در اجرای این برنامه ها داشته باشند. همچنین اکثر مشکلات بینایی افراد توسط بینایی سنج رفع می شود و نیازی به مراجعه به چشم پزشک نمی باشد. شاید بتوان گفت بینایی سنج در در تشخیص و درمان این مشکلات و اختلالات بینایی، تخصص بیشتری نسبت به چشم پزشک دارد زیرا در طول دوران تحصیل واحدهای بیشتری را در این حوزه گذرانده است.  فقط افرادی که بیماری های چشمی نیازمند به تجویز دارو و جراحی دارند، باید به متخصص چشم پزشک مراجعه کنند.

یکی از مشکلات مرتبط با بینایی سنجی در کشور این است که مردم شناخت کافی از بینایی سنج و وظایف آن ندارند. این عدم شناخت باعث شده در اکثر موارد برای هر نوع اختلالات و مشکلات بینایی، به جای مراجعه به بینایی سنج، به چشم پزشک مراجعه می کنند. در بسیاری از کشورهای پیشرفته از جمله انگلستان، تعداد بینایی سنج ها نسبت به چشم پزشکان بسیار بیشتر است و مردم برای رفع مشکلات بینایی خود ابتدا نزد بینایی سنج می روند.  بنابراین لازم است ضمن دادن اطلاعات بیشتر در راستای شناخت بیشتر حوزه بینایی سنجی، فرهنگ سازی لازم صورت گرفته و در نتیجه آن شرایط کاری بینایی سنج ها در کشور بهبود یابد.

یکی از زمینه های شغلی خوب برای بینایی سنج ساخت و فروش عینک های طبی است. متاسفانه ورود برخی از افراد غیر متخصص به این حوزه مشکلاتی را برای بینایی سنج ها ایجاد کرده است. ولی اخیرا با تاکید زیادی که روی دریافت مجوز توسط افراد متخصص می شود، امید است مسایل این بخش نیز رفع و زمینه کاری بینایی سنج ها در این حوزه فعال تر شود.

در مجموع با توجه به وجود نیاز همیشگی جامعه به بینایی سنج ها در رفع اختلالات بینایی و روند افزایشی شناخت و آگاهی مردم با این متخصصان، پیش بینی می شود آینده شغلی مناسبی پیش روی آنها در کشور باشد.

وضعیت استخدام این شغل در برخی از کشورهای جهان عبارتند از :

آمریکا- پیش بینی می شود میزان استخدام شغل بینایی سنجی بین سال های 2010 تا 2020، 33 درصد رشد داشته باشد. این در حالی است که متوسط رشد همه مشاغل 14 درصد خواهد بود.

استرالیا – در بازه زمانی 5 سال گذشته میزان استخدام این شغل رشد 29.9 درصدی داشته، درحالی که این عدد برای همه مشاغل به طور متوسط 7.8 درصد بوده است. در سال های آتی برای میزان استخدام این شغل رشد متوسطی پیش بینی شده است.

 

 درآمد بینایی سنج

اطلاعات و آمار دقیقی از میزان درآمد بینایی سنج ها در کشور در دسترس نمی باشد. با توجه به روند رو به رشدی که این شغل در جامعه ما دارد، پیش بینی می شود میزان درآمد آنها نیز رو به رشد باشد. بینایی سنج هایی که در دفتر کار شخصی خود کار می کنند، با توجه به میزان مراجعه کننده ای که دارند، درآمدهای متفاوتی خواهند داشت. چون بینایی سنج با کسب مجوز امکان ساخت و فروش عینک های طبی را دارد، می تواند از این راه هم درآمد خوبی کسب کند.

درآمد این شغل در برخی از کشورهای جهان عبارتند از :

آمریکا – متوسط درآمد سالیانه بینایی سنج در سال 2013، 99.500 دلار می باشد.

استرالیا – متوسط درآمد سالیانه این شغل حدود 57.000 دلار آمریکا می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالانه برای بینایی سنج های تازه کار بین 26.500 تا 33.000 دلار آمریکا و برای باتجربه ها بین 39.000 تا 69.500 دلار آمریکا می باشد. به طور کلی درآمد متوسط بینایی سنج در سال 2013 ، 53.000 دلار آمریکا بوده است.
 

شخصیت های مناسب این شغل

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

شخصیت های مناسب این شغل بر اساس شخصیت شناسی MBTI : (برای مشاهده کامل هر تیپ شخصیتی روی آن کلیک کنید)

  این تیپ شخصیتی به نگرانی های بیماران توجه خاص داشته، خوب گوش کرده و توصیه های حساب شده می کند. او از محیط های کاری منظم استقبال کرده و به خوبی به مسئولیت های خود عمل می کند.
 

این تیپ شخصیتی دوست دارد با دیگران مستقیما در ارتباط باشد، به آنها کمک کرده و از مشکلات و دردهایشان بکاهد. او می تواند رابطه خوبی با بیماران و همکاران خود ایجاد کند.

این تیپ شخصیتی دوست دارد با مردم در ارتباط باشد و به آنها کمک کند. او از اینکه زندگی را برای دیگران آسان تر و رضایت بخش تر کند، لذت می برد.

این تیپ شخصیتی دوست دارد به دیگران کمک کرده و مشکلات آنها رفع کند. بنابراین به مشاغل حوزه پزشکی به خصوص مشاغلی که مستقیما با بیمار سر و کار دارد، علاقه دارد.
 

 

 تحقیق، ترجمه و گردآوری     گروه شغل و بازار کار کارشناس رسمی دادگستری  

 

سایر مشاغل حوزه  پزشکی و سلامت مشاغل سایر حوزه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *