دسته‌بندی نشده

ارزیابی پارکینگ

ارزیابی پارکینگ

کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی پارکینگ

ارزیابی پارکینگ : امروزه کمتر آپارتمانی را می توان یافت که حداقل یک پارکینگ اختصاصی برای هر واحد نداشته باشد. چه بسا ساختمان هایی که علاوه بر یک یا چند پارکینگ اختصاصی برای هر واحد، تعدادی پارکینگ مشاع هم دارند.

معمولا فروشنده ها قیمت پارکینگ واحدهای نوساز را نسبت به واحدهای چند سال ساخت ارزان تر محاسبه می کنند، زیرا نرخ فروش واحدهای نوساز بالاتر از واحدهای چند سال ساخت است و بالا بودن قیمت فروش پارکینگ مانع از خرید متقاضیان می شود به همین علت معمولا فروشنده ها پارکینگ واحدهای چند سال ساخت را با قیمت بالاتری برای فروش پیشنهاد می کنند . ( ارزیابی پارکینگ )

کوچه های عریض یا باریک دلیل دیگری برای محاسبه قیمت پارکینگ محسوب می شود یعنی پارکینگ واحدهایی که در کوچه یا فرعی های عریض واقع شده اند از نرخ پایین تری برخوردار هستند؛ چرا که عده ای از خریداران پهنای کوچه را مناسب پارک خودرو می دانند به همین خاطر خود را نیازمند خرید پارکینگ نمی دانند و به همین علت فروشنده هایی که واحد شان در کوچه های عریض واقع شده اند، پارکینگ را با قیمت مناسب تری به بازار فروش عرضه می کنند، اما از سوی دیگر اگر کوچه یا فرعی ها باریک باشد و فضای کافی برای خودرو را تأمین نکند متقاضیان به خرید واحدهایی که پارکینگ دار هستند، تمایل پیدا می کنند به همین خاطر مالکان قیمت پارکینگ را افزایش می دهند.

نکته دیگر اینکه در ساختمان هایی که به تعداد واحدهایش پارکینگ وجود دارد قیمت پارکینگ ارزان تر است و پارکینگ ارزش کمتری دارد، اما در ساختمان هایی که تعداد پارکینگ کمتر از واحدهاست، پارکینگ ارزش بیشتری پیدا می کند.

پارکینگ اختصاصی

پارکینگ اختصاصی : ( ارزیابی پارکینگ ) همانطور که از نام آن پیداست متعلق به یک واحد است و مالکیت صد در صدی آن نیز به مالک همان واحد تعلق داشته و هیچ یک از همسایگان حق دخل و تصرف و ایجاد مزاحمت در آن ندارند و حتی نمی توانند برای یک لحظه هم خودروی خود را در پارکینگ اختصاصی دیگری متوقف نمایند.

پارکینگ مشاع

پارکینگ مشاع : واژه مشاع اصولا به معنای مشترک میان چند نفر است، به گونه ای که هیچ یک از مالکین به تنهایی و بدون رضایت و جلب موافقت سایرین، حق تغییر در آن مال مشترک را نداشته و هیچ یک هم نمی توانند سهم مشخصی از آن را برای خود جدا کنند. از این رو، پارکینگ مشاع ، پارکینگی است که مالکیت آن کاملا در اختیار یک نفر نبوده و همه دو یا چند نفر از مالکین این پارکینگ، به نسبت سهم خود حق استفاده از آن را خواهند داشت.

پارکینگ مزاحم

پارکینگ مزاحم : از آنجا که در مقررات شهرداری، استانداردی برای مساحت پارکینگ وجود دارد، اگر این استاندارد در مورد پارکینگ آپارتمانی قابل اجرا نباشد و راه عبور باقی پارکینگ ها باز باشد، شهرداری با توافق اعضای ساختمان و دستورالعملی که در این مورد وجود دارد، پارکینگ مزاحمی در آن فضا پیش بینی می‌کند که برای مثال، دو ماشین بتوانند پشت سر هم پارک کنند. مشکل این نوع پارکینگ این است که هر زمان یکی از مالکان بخواهد، خودرو خود را حرکت دهد، مالک پارکینگ مزاحم هم باید خودرو خودش را جا به جا کند.

قوانین پارک در پارکینگ بدون اجازه :

در صورتی که یکی از واحد‌های آپارتمان، برای مدتی خالی از سکنه باشد و همسایه ها از پارکینگ آن استفاده کنند، اگر بدون اجازه صاحب قوانین پارکینگ باشد، پس از این که مالک در خانه خود سکونت کرد، می تواند اجاره مدت استفاده از پارکینگش را از استفاده کننده درخواست کند. اما اگر خود مالک اجازه یا به اصطلاح حقوقی برای تصرف پارکینگ اش به مدیر ساختمان یا شخص استفاده کننده، اذن داده باشد، نمی تواند چنین ادعایی کند. اما در کل فراموش نکنید که پارک بدون اجازه در پارکینگ همسایه ، به نوعی خلاف قانون است و با اقامه دعوا از سوی مالک، باید اجرت المثل ( اجاره مدت تصرف ) که با نظر کارشناس رسمی دادگستری تعیین می شود، به مالک پرداخته شود. همچنین اگر شخصی در پارکینگ همسایه بدون اجازه او، ماشین خود را پارک کند و با درخواست مالک، حاضر به ترک آن نشود، جرمش تصرف عدوانی است و مجازات آن می تواند از جزای نقدی تا حبس و رفع تصرف و مطالبه خسارات وارده به مالک باشد.

کارشناس رسمی دادگستری

کارشناس رسمی دادگستری، کسی است که بر مبنای قانون کانون کارشناسان دادگستری، دارای وظایف کارشناسان رسمی است و در صورت ارجاع امر به او، باید به طور رسمی، درباره یک موضوع، اعلام نظر کند و می تواند در مواردی که قاضی یا متقاضی برای تصمیم نهایی نیاز به اظهار نظر تخصصی دارد و پرونده را به آن ها ارجاع می دهد با مطالعه کامل پرونده ابراز نظر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *